Mükemmel bir instagram postunun içermesi gereken 8 şey4 min read

Instagram postlarıyla neredeyse yarım milyar insana ulaşan bir sosyal fotoğraf paylaşım sitesi.

Türkiye’de daha çok facebooktaki annesinden babasından kaçan yeni nesil genç kitle fotoğraflarını facebookta değil instagramda paylaşmaya başladı. Maalesef bu doğru.

Sonra instagram büyüdü gitti. Çok fazla kullanıcı artık instagram kullanıyor.

Özellikle genç kitleye ulaşmak isteyen markalar da gençlerin peşinden instagram hesapları açmaya başladılar. İnstagrama yapılan yatırımar sürekli büyüyor.

Firmalar, blog yazarları veya websitesi sahipleri kedi oluşumlarının tanıtımlarını yapmak için instagramda hesap açıp çekici postlar yayınlamaya çalışıyorlar.

Z kuşağının algı süresi çok kısa olduğu için Instagramda yayınlanan postlar kısa sürede algılanmaz ve ilgi çekici olmaz ise es geçilir, görülmez, ilgilenilmez, boşa gider.

Bu yüzden instagram postlarınızı harika hazırlamalısınız. Başlığından resmine her şeye dikkat etmelisiniz.

İyi ve etkili bir instagram postu nasıl olur? Bu makalede instagram post hazırlama fikirleri okuyacaksınız. Makalenin sonunda mükemmel bir post hazırlama rehberi niteliğinde bir ingografik bulacaksınız. nfografik sizin anlamanızı kolaylaştıracak.

İşte instagram postu hazırlarken o dikkat etmeniz gereken noktalar;

İnstagram post hazırlama teknikleri

 1. Çekici bir imaj kullanın: İmaja insanların verdiği reaksiyon metne göre 80% daha fazla olduğu biliniyor. Ve imajı algılama hızı kelimeleri algılama hızından 60.000x kat daha fazla. Resimlerde bu yüzden iyi ve etkili bir resim (link) için 1/3 kuralını kullanın. Bu 1/3 kuralı görsel olarak imaja daha fazla etki katacaktır. İmaj tüm postu çok güzel toparlar. Tüm postu çok güzel anlatır. Tabi doğru seçilirse. Posttaki yazılar çok önemlidir ama resim paylaşılmaya değer olmalıdır. Postun resim kısmı tek başına bir şey anlatabiliyor olmalı.
 2. Kaliteli resim kullanın: Flu, pikselleşmiş, çöp resimler büyük bir kayıp oluşturur ve hiç profesyonel gözükmez. Keskin ve net gözükmesi için tavsiye edilenin 2x katı çözünürlükte kullanın.

Instagram ölçüsü: 640px x 640px

Sizin resminiz: 1280x x 1280x

 1. Parlak ışıklandırma ile ürününüzü ortaya çıkarın: Ürün resimlerinde koyu, gölge renklerine gerek yok. Ürününüzü göstermenin en iyi yollarından biri parlak renkler kullanmak. Arka fonun ürünü patlatmasına izin verin.
 2. Dikkat çekici ve ikna edici bir içerik kullanın: Instagram postunuza bakıp geçmeleri için insanların sadece 4-8 saniyeleri var. Bu süreyi iyi değerlendirmek gerek. Mesajınız dikkat çekici ve ikna edici olmalı. En çekici kelimeleri kullanın. Mesela “Ücretsiz”, “yeni”, “çünkü”, “hemen” vb.
 3. Daha fazla etkileşim için doğrudan, ucu kapalı bir soru sorun. Doğrudan sorunun cevabı daha net ve hızlı olur. Bunu kullanın. Örneğin Ucu kapalı: Siyah mı tercih edersin mavi mi? Ucu açık: hangi rengi seversin? Cevap sorunun içinde olmalıdır. Psikolojik olarak cevaplaması daha kolaydır ve daha fazla kişi cevaplar.
 4. Bir aksiyon istiyorsanız mutlaka aksiyona çağrınız olmalı. Her şey çok açık olsa bile takipçilerinize ne yapmaları gerektiğini söyleyin. Mesela “okumak için buraya tıklayın”
 5. İlgili hashtag kullanın ki viralleşebilsin. 11+ hashtagi olan instagram postları en çok etkileşimi alanlardır. Doğru, ilgili ve sıkmayacak kadar bol hashtag kullanın. Küçük bir tüyo; açıklamanın altındaki yorumlar bölümüne 4-5 tane hashtag yazın. 30 dk sonra o yorumu silin ve yeni 4-5 hashtagli bir yorum yazın. Bu şekilde spam gözükmeden 11+ hashtage ulaşırsınız.
 6. Tüm yorum ve sorulara cevap verin. İnsanlar güvendiği kişilerden satın almak isterler. Marka güveni oluşturmak için tutarlı bir marka sesi oluşturun. Tüm yorumlara cevap verin. Orada durduğunuzu bilsinler. Size güvensinler. Basit bir “teşekkür ederim” bile çok güçlü etki yaratır ve etkisi uzun süre devam eder.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

İnstagram postu hazırlarken yardımcı olacak bazı istatistikleri de mutlaka inceleyin

 • Instagram’da insan yüzü olan resimler olmayanlara göre 38% daha fazla beğeni almıştır. (Kaynak)
 • 8 milyon instagram resimlerinde yapılan bir araştırmaya göre 1 baskın arka fonu olan resimler birden çok baskın rengi olanlara göre 17% daha fazla beğeni almıştır. (Kaynak)
 • Instagram’da baskın renk olarak mavi rengi olan resimler kırmızılara göre 24% daha fazla beğeni alıyor. (Kaynak)
 • Instagram postlarında hashtag ile beraber konum etiketi olan postlar daha fazla etkileşim alırlar. (Kaynak)
 • Konum etiketi ile yayınlanan postlar yayınlanmayanlara göre 79% daha fazla etkileşim alırlar. (Kaynak)
 • En çok kullanılan 5 emojinin 4ü pozitif emoji. (Kaynak)
 • Instagramda post etmenin en iyi zamanı pazartesi ve perşembeleridir. (Kaynak)

 

Sonuç olarak;

Instagram resim ağırlıklı postlar içeren bir uygulama. Resimlerin dikkat çekici olması çok etki edecektir. Bunun yanında kullandığınız hashtagler, başlıklar, resmin arka fonu tüm postu oluşturan ve her birine tek tek dikkat edilmesi gereken öğelerdir. Hepsine nasıl dikkat etmek gerektiğini yukarıda öğrendiniz. Bu taktiklerin hepsini hayatınıza katın ve her postta dikkatlice kullanın. Başarıya ulaşacaksınız.

Sizin kullandığınız taktikler neler? Sizin de kullandığınız ve sonuç aldığınız teknikler varsa yorumlar bölümünden katkıda bulunun.

İnstagram post rehberi infografik

instagram post hazırlama rehberi

 

Kaynak

 

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir