Pinterest Profilinizi Optimize Etmek İçin 30 Teknik5 min read

Bu makalede pinterest profilinizi optimize etmenin yöntemlerini okuyacaksınız.

Pinterest fotoğrafların arasında kaybolmuş 100 milyonun üzerinde kullanıcıyla en hızlı büyüyen networklerden biri.

Bir rapora göre ortalama pinterestte durma süresi 15 dakikayı buluyormuş. Kullanıcılar her oturumda yeni bir içerik araştırıp kendi panosuna kaydediyor.

Pinterest kullanıcıyı kendinde tutan müthiş bir platform. Haliyle pazarlamacılar için de kaçırılmaması gereken platform.

Pinterest en etkili görsel arama motoru.  Bunu kendi kazanımınız için de optimize edebilirsiniz. Yani kendi içeriğinizi oluşturup kolayca fark edilmesini ve insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında forbes’un araştırmasına göre pinterest sosyal medya referanslarıyla website trafiğinin 31%ini sağlıyor.  Bunun yanında kullanıcıların 75%i doğrudan pinterestten veya onun sayesinde pinterestte gördüklerini satın aldı.

 

Bu avantajı kullanabilmeniz ve pinterestteki varlığınızı güçlendirmeniz için aşağıdaki taktikleri uygulayın.

Herşeyden önce profilinizi bulunması kolay ve profesyonel görünümlü hazırlayın.

Şanslıyız ki bunu yapmak oldukça kolay;

Pinterest profilinizi optimize etmenin yolları

 1. Doğru kullanıcı ismi kullanın. Pinterestteki her şey sizin markanızı yanstımalı. İşinizin bir uzantısı olduğundan adres çubuğunuzda gözüken isminizi doğru seçmelisiniz. Eğer işinizin ismi alındıysa kullanıcıların aramalarda bulabileceği, ona yakın bir isim bulun. Basit tutun.
 2. Business hesabı kullanın. Business hesapları kullanıcıda alen daha fazla güven doğuruyor. Pinterest hesabınızı doğruladıktan sonra hesabınız business statüsünde gösterilir. Yani kendinizi başkalarına gerçek olduğunu gösteriyorsunuz. Aynı zamanda business hesapları analiz ve istatistik sonuçları da verir. Pinlerinizi tanıtabilirsiniz ve Rich pinleri kullanabilirsiniz.
 3. Resminizi güncelleyin.Bir logonuz var mı? Profil resminiz olarak onu kullanın. Eğer tüm marka sayfalarınızda portre resminizi mi kullanıyorsunuz? Onu kullanmaya devam edin. Hep aklınızda tutun, pinterest de sizin işinize entegre olacak bir başka platform. Yani tüm platformlardan sadece biri. Hepsi aynı olmalı.
 4. Açıklamanıza anahtar kelime ekleyin.  Pinterest Interests function ile beraber pinlerin açıklamalarına birkaç anahtar kelime koyarsanız aramalarda daha kolay bulunursunuz.
 5. Panolarınızı kategorileştirin. Yeni bir pano oluşturduğunuzda, bir kategori belirleyin. Yoksa pinterest sizin panonuzu “diğer” kategorisine koyar. Eğer bir kategoriye koyarsanız kullanıcı bir kategori üzerinden araştırdığında sizin panonuzu bulma şansı artar.
 6. Panolarınıza uygun başlıklar verin.Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi, kendinizi kullanıcının yerine koyun. Ne için araştırırlardı? Kısa ama açıklayıcı başlık kullanın. Anahtar kelime de kullanın. Örneğin bir panonun başlığını “Lezzetli ve sağlıklı” yerine “Glutensiz tatlı tarifleri” olarak kullanın. Daha açık ve çok daha spesifik bir başlık olur.
 7. Panolara açıklama yazın. Kullanıcılar sadece panonuzun ne hakkında olduğunu anlamaz aynı zamanda arama motorunda görünürlüğünüz de artar. Yine burada da anahtar kelime kullanın ama çok da doldurmayın. Açıklama doğal olmalı. Sınırsız hashtag kullanımı ve anahtar kelimeyle doldurmak pinterest nazarında kalitesiz pano ve içerik olarak algılanır.
 8. Pano kapak fotoğrafını en iyilerden seçin. Panonuzun kapağını panonuzu en iyi gösteren fotoğraflardan belirleyin. Bunun için Edit board menüsünü kullanabilirsiniz. Bir çoğu kullanıcı panolarında bir renk teması kullanıyor ki bu da profillerine profesyonellik katıyor.
 9. Güncel panolar oluşturun.Genel olarak en sevdiğiniz ve popüler panolarınızı profilinizde tutmak isteyebilirsiniz. Bunun yanında güncel konularla ilgili de panolar hazırlayın. Örneğin yılmaşı geliyorsa bir yılbaşı panosu profilinizde olmalı. Kullanıcıların dikkatini hemen çekersiniz.
 10. Spesifik anahtar kelimeler bulun. Kullandığınız anahtar kelimelerin performanslarını inceleyin. Göreceksiniz ki spesifik olanlar daha fazla trafik getiriyor. O yüzen siz de anahtar kelimelerinizi genel ifadeler yerine spesifik kelimelerden seçin.
 11. Dikey görsel kullanın. Pinterestin günlük trafiğinin 75%’i mobil uygulamadan geliyor. Bu yüzden içeriğiniz mobil aramalara uygun olmalı. Dikey görseller mobil aramalarda daha iyi sonuç veriyor. İdeal görsel oranı 2:3 ten 1:3,5 a kadar. Örneğin;
 12. Profesyonel kalite resim kullanın. Resimleriniz yüksek çözünürlüklü olmalı, odaklı ve iyi kompozisyona sahip olmalı.
 13. Resim üzerinde metni az ve öz kullanın. Resmin üzerinde yazı kullanacaksanız hassas olun. Çok fazla metin görseli kapatır, fontlar küçülür ve dikkat dağıtır, mobil ekranlarda okunmaz.
 14. Genişliği sabitleyin. Tüm görselleriniz ister dikey ister kare olsun, en az 600 piksel genişliğinde olmalı.
 15. Renk çok önemli. Çok parlak veya çok koyu resimler pek pinlenmiyor. Orta ışıktaki resimler ise beyaz ve siyah resimlere göre 20 kat daha fazla pinleniyor. Aynı durum orta doygunluktaki resimler için de geçerlidir.
 16. Selfie yüklemeyin. Üzerinde yüz resmi olmayan görseller yüz resmi olanlara göre 23% daha fazla pinleniyor.
 17. Rich pins ile denemeler yapın. Rich pinler business hesabının getirdiği güzelliklerden biri. Normal pinin gelişmiş halidir. Ek bilgiler sunar ve işletmenizi tanıtmak için yardımcı olur. Rich pinlerin 6 çeşidi vardır; app, video, tarif, makale, ürün ve mekan. Örneğin rich pins özelliği kullanılan bir resimde fiyat görebilirsiniz.  Rich pinlerin nasıl kurulacağını yine pinterestin kendi ilgili sayfasından öğrenebilirsiniz.pinterest profilinizi optimize etme
 18. Düzenli ve tutarlı olun. Bu zaten sosyal medyanın olmazsa olmazı. Sosyal medyada iseniz aktif ve düzgün içerikli olmalısınız. Günde 5 post paylaşmak çok fazla olabilir ama kendinizi buna itin. Paylaşım zamanları 14:00 – 16:00 arası daha iyi olabilir. Çeşitli Pinterest araçları size zamanlamada yardımcı oalcaktır. Örneğin Tailwind ve Viraltag
 19. Kırık linkleri düzeltin. Hatırlayın, pinterest kullanıcı deneyiminin kalitesini önemsiyor. Eğer pinlerinizin süreleri dolmuş, kaldırılmış, linkleri kırılmış ise bu size negatif etki bırakır. Board Booster veya Pin4Ever gibi programlar size takip konusunda yardımcı olur.
 20. Güncel trendlere ve eventlere gidin. Güncel konularla ilgili pinler 94% daha fazla tıklanıyor. Güncel etkinliklerden pin hazırlayın ve post edin.
 21. Nasıl yapılır içerikleri hazırlayın. Kılavuz yazıları, kendin yaplar, tarifler diğer pinlere göre 42% daha fazla pinlenir.
 22. Görsellerinizi pinlemeye değer hazırlayın. İçerik her yerde kraldır. Kullanıcılar pininizi gördüklerinde onu kendi panolarına pinlemeye dayanamasınlar. İçeriğinizi çekici hazırlayın.
 23. Sitenizde Takip et butonu bulundurun.Açıkça anlaşılır. Ne kadar takipçiniz varsa o kadar çok repin alırsınız.
 24. Sitenizdeki resmin ALT tag bölümünü doldurun. Pinterest pin açıklaması için bilgi topladığı yerdir. Yani kısa, ilginç ve anahtar kelime bakımından zengin hazırlayın.
 25. Yarışma düzenleyin. Yarışmalar takipçi arttırmak için oldukça etkili bir yol. Etkileşimi arttırır, kullanıcılar sizden bahseder ve sayfanıza daha fazla kişi gelir. Yarışma hazırlarken Pinterest business guidelines bölümünden yardım alabilirsiniz.
 26. Girişi ve anlaması kolay olmalı.Kuralları ve ödülleri kolayca anlaşılacak şekilde hi açık bırakmadan hazırlayın. Bunları tek bir yerde koalyca görülebilecek olarak hazırlayın. Örneğin;
 27. Grup panolarına katılın: Grup panoları normal panolar gibi çalışır. Tek farkı içeriklerini tek panoya ortak yükleyebilirler. Bu da kendi pinlerinizi insanların önünde sergilemek için çok güzel bir yol. Grup panolarını bulmak zor olabilir ama size yardımcı olacak ücretsiz PinGroupie’yi kullanabilirsiniz. Ayrıca etkili isimlerle de anlaşıp kendi ortak panonuzu oluşturabilirsiniz. Örneğin siz bir düğün organizatörüyseniz bir çiçekçi, gelinlikçi ve müzisyen ile ortak hareket edip hergün pin üretmeyi sağlayabilirsiniz.
 28. Tüm bağlantılarınızı pintereste yönlendirin. Diğer platformlardaki takipçilerinizi de link vererek hesabınıza yönlendirin.
 29. Facebookta pinterest albumu oluşturun. Yeni bir pano oluşturduğunuzda facebookta da bir album oluşturun. Panoya eklediğiniz resminizi facebooktaki albume de yükleyin. Pintereste link verin.
 30. Facebooka ücretsiz pinterest uygulaması ekleyin. Basit ve etkili. Nasıl yaılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Sonuç olarak;

Pinterest ülkemizde de gitgide büyüyor. Pinterestte yer almak sosyal medyada daha fazla genişlemek için çok yardımcı olur.

Pintereste siz de girmelisiniz. Tabi sadece gelişigüzel içerik yüklemek sizi popüler yapmaz. Sizi popüler yapacak şey profilinizi en profesyonelce optimize etmek ve trafik oluşturmaktır.

Pinterestteki profilinizi optimize etmek için yukarıda birçok teknik incelediniz. Bu teknikleri adım adım kendi profilinizi optimize etmek için kullanın.  İçerik yüklemeye devam edin ve tanıtımını sistemli şekilde yapın.

Profilinizin popülerliğini bu düzenli çalışmadan sonra ne kadar arttığına şaşıracaksınız.

Yukarıdaki tekniklere ek olarak sizin de eklemek istediğiniz varsa yorumlar bölümünden ekleyin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir