10 Instagram Foto Yarışması Örneği5 min read

Bu makalede ilham alabileceğiniz instagram foto yarışması örnekleri okuyacaksınız.instagram foto yarışma örnek

Instagramda bir çekiliş yapmak etkileşimi arttırmak için çok kolay bir yoldur. Zor olan başarılı birini yönetmektir. Başarılı bir çekiliş plan yapmayı gerektirir.

Bu makalede özellikle kullanıcı katılımı ve giriş oluşturma zorunluluğu olan instagram yarışmasına odaklanacağız.

 

Instagram resim yarışmalarının birçok çeşidinin arasından kullanıcının içerik ürettiği tipi düşük katılım riski oluşturabilir. İnsanların katılmak için zaman ve malzeme yatırımı yapması gerekecektir.

 

Resim yarışması yapmanın avantajı ise yüksek kalite içerikler oluşmasıdır. Spam veya fake hesapların hediye kazanmasından endişelenmenize gerek yok.

Instagramda yarışma yürütmenin birçok yolu vardır. Bazıları birlikte bile uygulanabilir. Örneğin yerel bir firmayla ortak bir çalışma da yürütebilirsiniz. Aşağıda planınızı çizerken çok faydalı olacak birçok instagram yarışması örneği bulacaksınız.

Instagram foto yarışması örnekleri

  1. Tarifler

Yemek ve içecek sektöründe çok kullanılan bir yarışma türüdür. Takipçi kendi özgün bir tarifini hazırlar ve giriş olarak yükler. Bazen yarışmayı yapan bazı firmalar ürünlerini kullanmanızı isterler. Bazı yarışmalarda da ürün kullanımı serbesttir.

Amerikada ulusal süt ürünleri ayını kutlamak için, Florida Dairy Farmers firması herhangi bir süt ürününden yapılan tarifleri yükleme üzerine yarışma yaptı. 4 hafta boyunca kazanan belirlendi ve 600 civarında katılan oldu.

  1. Event kampanyaları

Giriş biletlerini çekilişle veya yarışma ile vermek için ilgili firmalarla işbirliği yapılıyor ve amaç eventle ilgili daha fazla ilgi çekici bilinirlik oluşturmak. Eğer bir event organzie ediyorsanız kendi yarışmanızı yürütebilirsiniz.

Bir festivale giriş bileti kazanmak için Washington Beer Commission takipçilerine bir fotoğraf yüklemelerini ve başlıklarındaki boşluğu doldurmalarını istedi. Haftalık kazananlar bazen başa baş gitti ve seyircinin oyuyla kazanan seçildi.

Diğer bir yöntem de eventin kendi süresi içinde yarışma yürütmektir. Buradaki amaç genellikle marka bilinirliği yaratmak ve kullanıcılarla etkileşime geçmektir.

Amerikada Chainlink firması bisiklet yarışları ve diğer eventler organize ediyor. Yarışmaları süresince bisikletçileri ödül kazanmaları için fotoğraf çekmeleri ve event hashtagiyle yüklemeleri için teşvik etti.

  1. Kendini adamış takipçiler

Bu tür bir fotoğraf yarışması sizin ürünlerinize kendini adamış kişiler arasında yapılır. Fotoğraf gerekliliklerinin içinde markaya veya ürünlerine adanmışlığı gösteren herhangi bir şey olabilir. Ödül yıllık ihtiyaçtan hediye kartına kadar her şey olabilir.

Domino’s Pizza’nın yaptığı yarışma sadakat programına entegre edilmişti. Her bir online siparişte ücretsiz pizza için puan biriktiriyorlardı. Yarışma bir yıl sürdü ve insanların online sipariş vermesini teşvik ediciydi.

Bu yarışmanın dışında Domino’s takipçilerinden ne kadar fan olduklarını göstermelerini istedi. İstediği tek şey bir fotoğraf ve hashtag yollamaktı.

  1. Ürünler kullanımdayken resim çek

Ürün satan firmalar için bu tür yarışmalar oldukça faydalı. Mevcut müşterileri harekete geçirip yine mevcut müşterileri ödüllendiriyor. Müşterilere ürünleri nasıl kullandıkları soruluyor ve daha fazla ürün ve iyi bir ödül kazanmaları üzerine kuruludur.

Maybelline bir ürününü tanıtmak istemiş ve bir yarışma organize etmiştir. Takipçilerinden ürünü kullanarak nasıl bir fark yarattıklarını göstermelerini istemiş. Müşterileri zaten kozmetik ile ilgili konuşuyor ve içerik yüklüyorken maybelline kendi ürünü ile ilgili içerik yükletmeyi başarmıştır.

  1. Tatil kampanyası

Bir yarışma için herhangi bir sebebe ihtiyacınız bulunmuyor. Ama bir sebep veya ödül arıyorsanız bir tatil kampanyası yapabilirsiniz. Between non-traditional holidays like National Donut Day and the standard ones like Mother’s Day, you have a wide pick of celebrations.

Petco firması bir yarışma yapıyor. Konsept kostüm giydirilmiş evcil hayanların ne kadar şirin olabileceğini göstemekti. Yarışma $10,000 ödüllüydü. Katılımcılar 1.500’ün üzerinde kostümlü evcil hayvan resmi yüklediler.

  1. Bir işletmeyle ortak çalışmak

Benzer hedef kitlesi olan bir işletme bulun ve beraber bir yarışma düzenleyin. Bu tip bir yarışma için tanıtım gücünü iki katına çıkarırsınız. Ve markanızı erişemediğiniz bir kesime de ulaştırmış olursunuz.

Anneler gününü kutlamak için iki marka (Sniff & Barkens) ve (1–800 Flowers) takipçilerine köpeklerini ve insan annelerinin fotoğraflarını yüklemelerini istedi.

İstek kolaydı ve birçok köpek sever fotoğraflarını paylaşmaktan zevk duydu. Ödül paketi iki firmanın ürünlerinden oluşan bir paketti. Kazananlar iki markanın da ürünlerini deneme şansı elde ettiler.

  1. Haftalık yarışmalar

Restoran veya yerel mağazalar gibi işletmelerde yerel müşteriyle iletişime geçmek çok önemlidir. Haftalık veya aylık yarışmalar müşterileri bağlamada oldukça faydalı olur. Giriş bariyeri genelde düşük olur. Kullanıcılara markalı hashtag ile “kazanmak için giriş yap” yapısıyla ilerler. Her hafta ve ay, belli bir ödül için kazananları belirlersiniz.

Bir cafe kurulumunda, ödül bir kahve olabilir. Sürekli küçük küçük yarışmalar yapmak hem içerik üretmek, hem sayfayı canlı tutmak için faydalıdır.

OpenTable haftalık yarışmalar düzenliyor. Fotoğrafla beraber kullanmasını istedikleri hashtag #dishpics, ve etiket @OpenTable ve restorantı coğrafi etiketemeydi.  Ödül $25 hediye kartıydı.

  1. Selfie çekin

Instagramdaki kullanıcıların kamera ve selfie sevdikleri bir gerçek. Bu tip bir yarışam yukarıdaki her tür yarışmayla kombin yapılabilir. Kurgu basittir, ürünle bir selfie çek. Fotoğrafınıza bir hashtag ekleyin.

Pike Place Market bir tatil hediyesi yarışması düzenliyor. Yanında da kendi ürünlerinden bir paket içeriyor. Tek istedikleri satış noktasında bir selfie çekip yüklemeleri.

  1. Ürünü ne kadar istediğini göster

Bu tip yarışma bir ürün veya lokasyon gerektirmiyor. Onun yerine müşterilere ürünü ne kadar istediklerini paylaşmalarını istiyor. Bu tip yarışmalar yüksek fiyatlı ürünler için oldukça faydalılar.

FreshBooks yeni uygulamasını tanıtmak için yeni müşteri hedefleyen bir yarışma yürütüyor.  Ödülü kazanmak için insanların seyahat halindeyken insanların nasıl çalıştıklarını gösteren fotoğraflar çekmesini istiyor. Ürünü kullanmaları gerektirmiyor, kullanıcıların hayat alışkanlıklarını gösteriyor. Bu bir nevi Pazar araştırması olarak da görülebilir. Firmanın müşterilerle iletişim kurmayı sağladı.

Sonuç olarak

Instagram resim yarışması hem yeni müşterilere ulaşma hem de mevcut müşterilerle bağlantıları güçlendirme adına aktif, canlı ve interaktif bir çalışmadır.

Yarışma yürüten markalar hem sayfalarını aktif tutarlar hem de müşterileriyle iletişimlerini güçlendirirler.

 

Fotoğraf yarışmasının kurgusuna da karar vermek için yukarıdaki örnekleri okuyun. Size fikirler verecektir. Bu konseptlerin hangisinin size daha uygun olduğunu inceleyip o konsepti kullanabilirsiniz.

 

Sizin hangi tür instagram resim yarışması konseptleri uyguladınız ve hangisinden başarılı sonuç aldınız? Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir