EXCELDE SATIŞLARI HARİTADAN TAKİP ETME1 min read

Rapor okumak, rakamları yorumlamak bazen işkence haline gelebiliyor. Çünkü çok fazla incelenecek rapor çok fazla yorumlanacak rakam bazen beni benden alıyor. Bu yüzden her zor okuduğum raporu görselleştirmeye çalışıyorum. Bunlardan biri de satış rakamlarının il il dağılımını harita üzerinde görmek. Peki excelde harita olur mu? Yolu var 🙂

Önce linear yani doğrusal bir liste halinde illere göre satış rakamlarını ve bir sayfaya alıyoruz.

parametre

Sonra diğer sayfada sayfa düzeninden arka plana tıklayıp haritamızı seçiyoruz.

ark

tr map

Boş olan haritamızı arka fona yerleştirdikten sonra tercihe göre kılavuz çizgileri gizleyebilirsiniz.

stu map

İllerin üzerine gelen hücreleri de az önce hazırladığımız il satış listesindeki illerin karşısındaki rakam bulunan hücrelere eşitliyoruz. Listemiz online olup güncellendikçe harita üzerindeki rakamlar da otomatikman yenilenecektir.

Nasıl ? güzel oldu değil mi?

Herkese bol satışlı günler…

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. 2014’ten beri markamuduru.com’da yazıyorum. İnanıyorum ki markalaşma adına ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Ben de öğrendiklerimi, araştırdıklarımı, bildiklerimi burada paylaşıyorum. Daha fazla bilgi için Hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sen de Yorumunu Yaz;

0Shares