İNFOGRAFİK NEDİR? VE OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLECEK 3 NOKTA2 min read

Son zamanların en popüler isimlerinden: infografik, benim gibi bir şeyi resimlerle, yüzdelerle, kocaman ama kısacık yazılarla, grafik çizimlerle, bazen yüz ifadeleriyle anlatmak isteyenler için ideal bir görsel anlatım şekli. Adı üstünde info:bilgi grafik: grafik

Veri görselleştirme, bilgi dizaynı gibi terimler de aynı amaç için kullanılabiliyor. Hepsinde amaç aynı; karmaşık verileri daha kolay anlaşılır görsel hale getirmek. Kısaca aslında hepsi infografik

İnfografik özetle: verilerin görsel sunumudur.

İnfografikler insanların algısını değiştirebiliyor ve bu araçlar bilgiye ve sunuma yeni bir bakış açısı getiriyor. Çünkü büyük miktarda bilgi ile uğraşmak ve bunları anlaşılır hale getirmek gerçekten zor. İnfografikler ilgi çekicilikleri ve görsel zenginlikleri ile bu tip bir bilgi sunumunu çok daha kolay anlaşılır ve hazmedilebilir hale getiriyor.

Bazı gazetelerde, tvlerde, ajans sunumlarında görebiliriz. iletişimin böyle görerek ve ölçerek olması daha kolay ve sade ve buna ihtiyacımız var. Dünya geliştikçe ve bilgi yoğunluğu arttıkça, infografiklerin daha da fazla kullanılacağına şüphe yok. Ülkemizde çok az bir kesim infografik tanıyor. Çünkü halen daha Türkçe infografikler çok yaygın değil. Kurumsal firmaların da beklenenden az kullandığını biliyoruz.

Ama bence bu çok tutacak.

Çünkü

  • okuması kolay
  • dikkat çekici
  • pratik
  • anlatması kolay
  • okuması zevkli
  • eğlenceli
  • yaratıcı

Peki infografik nasıl hazırlanır. Kendimiz hazırlayabilirmiyiz.Tabiki herkes hazırlayabilir. Tasarım konusunda destek almanız gerekebilirse ajansınız yardımcı olacaktır ama ondan önce ..

Hikayeyi belirleyin: başlık atmak gerek ve o başlık tüm infografikteki bilgilerin amacını ve hikayesini özetlemelidir.

Önemli göstergeleri belirleyin: Seçilen konunun içinde önemli görülen göstergeleri (KPI) barındırmalıdır infografik. Bu göstergeler bir bütün halinde hikayeyi anlatmalı yoksa kimse tutarlılığı az olan bir infografiği okumak istemeyebilir.

Sade grafikler kullanın: İnfografikte birçok veri aynı dökümanda olduğundan birbirinden kolay ayırt edilir grafikleri seçin ve sade bir tasarım uygulayın.

İnfografik tasarımında bazı yardımcı siteler var. Bu sitelerin hangisi olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlatan bir yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.egitimdeteknoloji.com/infografik-nedir-infografik-olusturmak-icin-ucretsiz-4-arac/

Birkaç yerli birkaç yabancı infografk örneği paylaşıyorum. Fikir geliştirmeniz konusunda İşinize yarayacaktır.

1. Türkiyede internet kullanıcısı profili infografiği

türkiye internet kullanımı infografik

www.hurriyet.com.tr

2.Satış gücü profili infografiği

Salesforce_Infographic1

www.outboxsystems.com

3. Z kuşağı infografiği

generation-z_infographic

visual.ly

4. Sosyal medya infografiği

sosyal medya infografiği

racetalkblog.com

5. B2B sosyal medya infografiği

b2b sosyal medya infografik

toprankblog.com

6. Dolmakalem infografiği

Micarta-Giveaway-Infographic

fpgeeks.com

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;