Cornerstone içerik nedir, yazarken kullanmanız gereken 6 yazma tekniği [Detaylı anlatım]6 min read

Bu makalede blog yazarlarının önemsediği cornerstone içerik nedir ve yazma yöntemlerini okuyacaksınız.

 • Gelen trafiği sitenizde tutmak ister misiniz?
 • Ziyaretçi deneyimi oluşturmak?
 • Blogunuzun SEO sunun gelişmesini sağlamak?
 • Arama sonuçlarında yukarılara çıkmak?
 • Sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlamak?

 

Bunların hepsine güçlü, iyi tasarlanmış bir cornerstone içerik yardımcı olur.

Blog yazarları bunların hepsini ister.

Eğer hala iyi yazılmış ve tasarlanmış bir cornerstone içerik sahibi değilseniz hemen bugün başlayın ve markanıza getireceği faydaları bekleyin.

Cornerstone içerik nedir?

Cornerstone içerik bazı belli arama terimlerinde öne çıkarmak istediğiniz sayfa ya da postlardır. Diğer ilgili postları da bu cornerstone içerik çevresinde uzun kuyruk arama terimlerine uygun planlarsınız ve ilgili postlardan cornerstone içerike link verirsiniz.

Örneğin arama terimleri şöyle olur;

cornerstone içerik arama terimi:

 • “ev satmak”

cornerstone içerik çevresindeki diğer postlar

 • “göl evi satmak”
 • “indirimli ev satmak”
 • “sahibinden ev satmak”

 

 

Cornerstone içerik çevresindeki postlarda MUTLAKA cornerstone içeriğe link verilir. Ana sayfadan da cornerstone içeriklere mutlaka link verilir.

Cornerstone içerik sitenizde en çok okutmak istediğiniz posttur.

Cornerstone içerikler bloğunuzun ziyaretçiye ne sunduğunu gösterir.

Sizin gurur kaynağınızdır. Sitenizin içeriğini ziyaretçinin anlamakta yardım alabileceği yazılarınız bir cornerstone içerik olabilir. Buna özel bir sayfa da hazırlayabilir ziyaretçileri yönlendirebilirsiniz. Örneğin;

Cornerstone içerik insana websitesi ve üzerine çalıştığınız en önemli konuyla ilgili bilgi verebilmelidir.

Bir diğer sebep de sitenizdeki en iyi içerik olmasıdır. İyi bir izlenim bırakmalısınız.

Ne demiş üstad;

“Siteler arama sonuçlarında sıralanmaz. Sayfalar sıralanır. Eğer bir anahtar kelime ile sıralamaya girmek istiyorsanız o anahtar kelime ile hangi sayfanın sıralamaya gireceğine karar verin.”

Joost de Valk, Yoast.com

 

Blogunuzda kaç tane Cornerstone içerik olmalı?

Kesin bir rakamı olmamakla beraber 4-5 tane olması önemlidir deniyor. İyi araştırılmış, açık ve bilgilendirici olmalı. Alanınıza göre daha fazla cornerstone içerik ihtiyacınız olabilir. Blogunuzu büyüttükçe cornerstone içerikler üretebilirsiniz.

Hangi içerik cornerstone içerik nasıl anlayacağız?

Bunu anlamak için sitenizi açın, sizin sitenizde ana işinizden haberi olmayan ama sizin niş alanınızdan bir kişi gözüyle bakmaya çalışın. Uzman olmadığınızı düşünün. İlk hangi sayfalara bakardınız? Nasıl bir bilgi arıyorsunuz?

Yeni okuyucunun ilk geldiğinde bulmaya çalıştığı içerik cornerstone içeriktir. Sitenizin önerebileceği en temel ve önemli bilgidir.

Bazı siteler bir başlangıç noktası sağlamak için “kılavuz” veya “buradan başla” gibi sayfalar veya kategoriler açıyorlar.

 

Cornerstone içerik neden önemlidir?

Birçok açıdan önemlidir. Örneğin;

 • ziyaretçilerin sitenizin faydalı olup olmadığını anlamasına yardımcı olur.
 • yazdığınız alandaki tüm postlara erişimde bir merkez olarak görev yapar.
 • Sizin niş alanınızdaki en önemli konunun önemli bir özetini teşkil eder.

 

Cornerstone içerik nasıl fayda sağlar?

Cornerstone içerik birçok faydası vardır. Örneğin,

 • niş kitlenizi bulmanızı sağlar
 • sizin inanılırlığınızı ve güvenilirliğinizi arttırır.
 • ziyaretçileri sayfada tutar ve tekrar gelmelerini sağlar.
 • sizin alanda uzmanlığınızı ve otorite gözükmenizi sağlar.

 

 

Cornerstone içerik ve linkleme yapısı

Sitenizdeki içerikleri sıraladığınızı düşünün. En üstte ana sayfa ve en önemsizi en aşağıda. Bu listede cornerstone içerik en üstte ana sayfaya yakın ve ana sayfadan link alan bir yerlerde olmalıdır.

Başka postlarda cornerstone içerikten bahsederken cornerstone içeriklere link verin. Google tarayıcılarının bu sayfaların daha önemli olduğunu düşündürür.

Mesela pazarlama ile ilgili bir cornerstone içerik yazıyorsanız ona şu içeriklerden link verebilirsiniz. “öğrenciler için pazarlama” veya “etkin bir pazarlama stratejisi için tüyolar”

Cornerstone içerik ziyaretçi etkileşimini nasıl etkiler?

Nielsen araştırmasına göre insanların büyük bölümü siteyi ilk 30 saniye içinde terk ediyorlar. 30 saniyeden sonra terk edişler çok daha azalıyor ve yavaşlıyor.

Sorularına cevap arayan insanlar sitenize girdiklerinde cornerstone içeriklere kolay ulaşabilmeli ve araştırma yapmak zorunda kalmamalı. Sitenizi faydalı bulursa hem tekrar gelir hem de arkadaşlarına tavsiye ederler.

Yani ziyaretçileri 30 saniye sitede tutabilirseniz sitede tutmaya devam edebilirsiniz. İlgili ve güçlü yazılar olan cornerstone içerikleri ana sayfada göstermek daha fazla kişiyi de sitenizde tutmaya yardımcı olur.

Cornerstone içerik nasıl yazılır?

Yeni gelenlere kılavuz olacak şekilde cornerstone içerik oluşturmak önemli bir beceridir. Bu cornerstone içeriklerin gücü sitenize trafik sağlamak ve sizin otorite gözükmesini sağlamaktır. O yüzden sunduğunuz her şeyin iyi araştırılmış olması gerekiyor.

Cornerstone içerik yazmadan önce iyi araştırma yapmak önemlidir. Kendi niş alanınızı iyi bilin ve iyi çalışılmış bir cornerstone içerik oluşturun.

Ne demiş üstad

“Sektörünüzle ilgili bir şey yapacaksanız dışarı çıkıp sektörünüzle ilgili daha fazla şey öğrenmelisiniz.”

Rand Fishkin, Moz

İyi ve etkili bir cornerstone içerik oluşturmak için size faydalı olabilecek şu tüyoları benimseyin.

En iyi Cornerstone içerik için teknikler;

 1. Kullanacağınız anahtar kelimeyi belirleyin. İçeriğinizi de hedeflediğiniz anahtar kelimeye en iyi cevabı verecek şekilde oluşturun.
 2. Meta etiket ve meta açıklamanızda anahtar kelime kullanın. Google arama sonuçlarında meta etiket ve meta açıklamalar gözükür. Dikkat çekici olduğundan emin olun.
 3. Rekabeti önemseyin. Eğer rakiplerinizin güçlü cornerstone içerikleri yoksa cornerstone içerik sayesinde ziyaretçilerin tekrar gelmesinde sizin şansınız daha fazla olur. Rakiplerinizde güçlü içerikler varsa siz de kendinizi farklılaştırabilirsiniz.
 4. Ziyaretçilerinizin dikkatini çekin. Ziyaretçi dikkatini önerdiğiniz değere çekmek için iyi bir hikâye veya bir avantaj kullanabilirsiniz.
 5. Maddeli liste yazı formatını benimseyin ve alt başlıklarla içeriğinizi bölün.
 6. Konunuzu anlatırken daha kolay anlaşılması için video, resim ve diğer medyayı kullanın.

 

Cornerstone içerik nasıl sunulur?

Bir karşılama sayfası website ziyaretçilerine sunum için en sık kullanılan yoldur. En iyi içeriklerinize insanların hemen ulaşabilmesi için bir yol haritası oluşturur. Cornerstone içerikleri bulmak kolay olmalı. Ziyaretçiler ararken zorluk yaşamamalılar. Eğer iki cornerstone içerik birbirine bağlıysa birinden diğerine de geçmenin bir yolunu oluşturun.

Cornerstone içeriğe aksiyon çağrısı nasıl eklenir?

Cornerstone içerik sahibi olmanın sebeplerinden biri ziyaretçi etkileşimini arttırmak olduğundan içeriklerinize düzgün aksiyon çağrıları ekleyin.

Bu aksiyon çağrısı insanlara ürün ve hizmetlerinizi nasıl değerlendireceği konusunda yardımcı olmalıdır.

Bazı siteler cornerstone içerik sisteminin yani makale kümelerinin içerik pazarlamanın geleceği olarak görüyorlar.

Bu konuda kısa video önerim (ingilizce);

https://www.youtube.com/watch?v=xOGxyw9DSa8

 

Eğitim önerileri;

Sıfırdan Profesyonel Düzeye WordPress Blog Sitesi Açma – Profesonel Blog Yazarlığı Yaparak Kazanç Eğitimi / Web Tasarım

 

 

Kitap önerileri

Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık /Ray Bradbury

Ray Bradbury, Mars’tan getirdiği parçaların üzerinde bulunan garip simgeleri bu sefer bizler için çözümlüyor.
Yazın hayatı boyunca moral bozucu ve keyif verici birçok uçuk kategoriyi bir araya getirme becerisiyle bizleri karşılayan Bradbury, ” canavarlar, iskeletler, sirkler, karnavallar, dinazorlar ve Mars ” arasındaki bağlantıları nasıl kurduğuna ilişkin ipuçlarını, herkesi aynı kuşku tüneline bindirerek anlatıyor. Her gün en az bin sözcük yazamadığımız bir yaşamdan en fazla ne bekleyebiliriz ki ?
(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satın al

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık /Can Akkiriş

Yaratıcı yazarlık tekniklerini öğrenerek bir hikaye oluşturmak konusunda gereksiniminiz olan tüm bilgileri topluca bu kitapta bulacaksınız. Bölümleri okuyup çalıştıkça yaratıcı yazarlığa doğru adım adım ilerleyeceksiniz. Bu kitapta yazılan her şeyi yüz yüze yapılan atölye çalışmalarında da uygulayarak çok başarılı sonuçlar aldığımı, bunun kitapla kendi kendine çalışanlar için de geçerli olduğunu bilmenizi isterim.

(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satın al

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

Sonuç olarak;

Cornerstone içerik ziyaretçilere websitenize bir giriş noktası sağlar ve ilk defa gelen ziyaretçileri tutmaya yardımcı olur. Sizin sahip olduğunuz bilgiyi gösterir ve ziyaretçilerin güvenini kazanmanızı sağlar.

Güçlü cornerstone içerikler hazırlayın ve güzel bir sunumla sunun. Sıfırdan başlamanıza gerek yok, eski postlarınızı düzenleyip iyileştirerek cornerstone içerik olarak sunabilirsiniz.

Cornerstone içerikler sizin sitenizin ve abone sayınızın büyümesine yardımcı olacak önemli içeriklerdir. Cornerstone içerik hazırlarken harcadığınız sürenin size eninde sonunda geri dönüşü olacak.

Şimdi sıra sizde;

Siz cornerstone içerikleri nasıl kullanıyorsunuz?

Cornerstone içeriklerle ilgili katkılarınızı yorumlar bölümünden yazın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir