Ücretsiz fotoğraf indirebileceğiniz 15 site4 min read

Bu makalede ücretsiz fotoğraf indirebileceğiniz siteleri okuyacaksınız.

İnternette bulduğunuz birçok fotoğrafın telif hakları vardır ve blogunuzda veya websitenizde kaynakücretsiz fotoğraf göstermeden kullanamazsınız.

 

Bazı fotoğrafları kaynak göstererek bile kullanamıyorsunuz.

Kullandığınızda telif hakkı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Fotoğraf telif hakları hassasiyeti ülkemizde oldukça yüksek. Yani takip yapıldığında telif hakları kanununu iyi işletiyorlar.

 

İnternetten fotoğraf kullanırken dikkatli olmalısınız.

Diyelim bloğunuz için etkili bir fotoğraf arıyorsunuz ve buldunuz. Süper!!

Çok beğendiniz.

Ama telif hakkı var.

Başınız ağrısın da istemiyorsunuz. Böyle durumlarda bazı çok beğendiğiniz fotoğrafları satin almanız gerekebilir.

 

Shutterstock gibi fotoğrafları aylık üyelikle veya tane tane satan firmalar var ki bunların da aylık üyelikleri $120 ‘a kadar çıkabiliyor. Bu fiyat da herkese uymayabilir. Bir yandan da telif ödemesi gerektirmeyen ücretsiz fotoğraf bulmanız gerek.

Panik yok!

Böyle durumlarda ücretsiz fotoğraf sunan siteler biz bloggerlar için biraz can simidi gibi.

 

Profesyonel gözüken fotoğraflara ihtiyaç duyduğunuzda, sınırsız ve ticari kullanabileceğiniz ücretsiz fotoğraf sağlayan siteler bulunuyor. Bu siteler sizin için çok büyük kaynaklar. Onlardan ücretsiz fotoğraf edinebilirsiniz.

Başarılı blog yazarı olmak, sosyal medyada paylaşılmak için içerik kadar fotoğrafların de etkili ve göz alıcı olması gerek. Çünkü ziyaretçiler fotoğraflara yazılardan daha fazla tepki veriyorlar. Bu sitelerden aldığınız ücretsiz fotoğraflar bloğunuzu kaliteli ve çalışılmış gösterecektir.

Bu makalede ücretsiz, telif sorunsuz fotoğraf indirebileceğiniz sitelerin listesini okuyacaksınız.

Ücretsiz fotoğraf indirebileceğiniz siteler

1- Dreamstime

Çoğu kişinin sıklıkla kullandığı bir site. Çok sayıda fotoğraf var ve erişim gayet kolay. Üyelik gerekiyor. Ticari kullanımı serbest, link gerekmiyor. Ücretli ve ücretsiz fotoğraf bulunuyor.

2-Fancy Crave

Telif hakkı talep etmiyor. Kendilerine referans verebileceğiniz durumlarda vermenizi istiyorlar. Her gün yeni fotoğraf yükleniyor.

3-Flickr

Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitesi. Sayfasında fotoğraflar lisanslarına ve kategorilerine göre ayrılmış. Yakın zamanda ücretsiz üyeleri 1.000 fotoğraf indirme ile sınırlayacaklarını yazıyorlar.

4-Free Range Stock

İçeriği iyi fakat çeşit biraz az. Denemeye değer. Bedava fotoğraf ve ilustrasyon indirebiliyorsunuz.

5- Freepik

Benim en çok kullandığım ücretsiz fotoğraf, psd, vektör, ikon indirebileceğiniz en meşhur sitelerden biri. Hem ücretli hem bedava abonelik seçenekleri bulunuyor. Arşivi oldukça geniş.

6- Unsplash

Yüksek kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir tumblr blogu. Üye olursanız email adresinize her 10 günde bir 10 adet kaliteli ücretsiz fotoğraf gönderilir. Sitenin arama fonksiyonu ve kategori ayrımı var. Arşivi oldukça geniş ve fotoğraflar oldukça usta ellerden çıkmış.

7- Gratisography

Fotoğraf kalitesi yüksek ve üyelik gerektirmiyor, ücretsiz fotoğrafa tıkla indir mantığında. Ücret yok ama “buy me a coffee” bölümünden bağış yapabilirsiniz.

8- ISO Republic

Yüksek kalitede ücretsiz fotoğraflar var. Arşivi geniş. Üye olarak fotoğrafların direkt e-posta adresine gelmesini de sağlayabiliyorsunuz.

9- Jay Mantri

Her hafta güncellenen tumblr sitesi. Sunum ve blog için iyi malzeme çıkabilir. Daha çok dış mekan resimler var.

10- KaboomPics

Web sitesi sahipleri için yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraflar var. Modadan yiyecek sektörüne kadar farklı konularda fotoğrafları ticari olsun olmasın kullanılabiliyor. Sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor. Bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde iki seçenek geliyor. Biri hızlı indir- hemen indirebiliyorsunuz. Bir de see more butonu var. Ona basarsanız aynı fotoğrafların çeşitli versiyonlarını bulabilirsiniz.

11- Life Of Pix

Çok kolay ücretsiz fotoğraf indirebiliyorsunuz. Yüksek çözünürlüklü ve telif problemi olmayan harika fotoğraflar bulabilirsiniz. kurumsal ya da kişisel kullanıma açık.

12- Pexels

Yüzlerce ücretsiz fotoğraf barındıran bu site her hafta yaklaşık 35 adet fotoğaf eklemesi yapıyor. Referans kullanımı istemiyor. Kişisel ve ticari kullanabilirsiniz. Arşivi geniş.

13-Pic Jumbo

Birçok farklı türde koleksiyona sahip. İş hayatı, yemek, hayvanlar ve daha birçok türde ücretsiz fotoğraf bulabilirsiniz. Fotoğraflar kategorilere ayrılmıştır. Ayrıca aylık 10$ ödeyerek daha fazla stok fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz.

14-Pixabay

1 milyonun üzerinde ücretsiz fotoğraf sunuyorlar. Kendi içinde sınıflandırma yapmıştır ve arama fonksiyonu ile aradığınızı bulmak hızlı ve kolaydır.

15- stocksnap.io

Blog yazılarınız için veya sunumlarınız için her amaçla kullanabileceğiniz özel ücretsiz fotoğraflar barındırıyor. Her hafta yüksek kalitede yüzlerce ücretsiz fotoğraf paylaşıyor. Buradaki fotoğrafları da telif hakkı sınırlaması yok. Kategori ayrımı da bulabilirsiniz. İndirmesi tek tıklamayla kolayca yapılıyor.

 

Tavsiye yazı: Blog içerik oluşturma makaleleri

Sonuç olarak;

Blogunuza kaliteli çekilmiş ücretsiz fotoğraf koymak isterseniz yukarıdaki siteleri mutlaka deneyin.

Bu sitelerde birçok aradığınız fotoğrafı ücretsiz olarak bulacaksınız.

Eğer ticari amaçla kullanmak isterseniz mutlaka sitenin “Licence” yazan bölümünü okuyun.

Eğer bu listedeki ücretsiz fotoğraf sitelerinde aradığınızı bulamazsanız ve ticari kullanım isterseniz çok daha iyi fotoğrafları ücretli sitelerden de bulabilirsiniz.

Blogger olarak bu ücretsiz fotoğraf siteleri işinizi fazlasıyla görecektir.

Şimdi sıra sizde;

Sizin keşfettiğiniz arşivi geniş bir site var mı?

Yorumlar bölümünden siz de kullandığınız sitenin linkini bırakın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir