ÜCRETSİZ FOTOĞRAF İNDİREBİLECEĞİNİZ 37 SİTE4 min read

Blogunuzda veya websitenizde kullandığınız fotoğrafların telif hakları vardır ve kaynak göstermeden kullanamazsınız. Bazılarını kaynak göstererek bile kullanamıyorsunuz. Saatın almanız gerekebilir. Shutterstock gibi resimleri satan firmalar var ki bunların da aylık üyelikleri $120 ‘a kadar çıkabiliyor. Bu yüzden ücretsiz resim satan siteler biraz can simidi gibi.

 

Her ne kadar resim telif hakları hassasiyeti ve yasal takibi ülkeden ülkeye değişse de ülkemizde pek de önemsenen bir durum değil. Fakat emeğe saygıdan dolayı siz bir siteden aldığınız fotoğrafın altına kaynağını yazın. Hatta daha profesyonel gözüken fotoğraflara ihtiyaç duyduğunuzda aslında size ücretsiz, sınırsız ve ticari kullanabileceğiniz fotoğraf sağlayan siteler bulunuyor. Başarılı blog yazarı olmak, sosyal medyada paylaşılmak için içerik kadar resimlerin de etkili ve göz alıcı olması gerek. Çünkü ziyaretçiler resimlere yazılardan daha fazla tepki veriyorlar. Onlardan resim edinebilirsiniz. Bu da bloğunuzu kaliteli ve çalışılmış gösteren bir hamle olacaktır. Peki, bu ücretsiz fotoğraf siteleri hangileri? İşte o liste;

 

 1. Crestock Her gün yeni bir ücretsiz fotoğraf yükleniyor. Projeleriniz için iyi kalite yaratıcı resimler almak isterseniz çok cüzi rakamlara istediğiniz resmi alabilirsiniz. İsterseniz siz de resim yükleyerek kredi kazanabilirsiniz. Çünkü sisteme 100’ü aşkın ülkeden katılan sanatçı, editör ve müşteriler var.
 2. 123rf.com 400px boyutunda çok sayıda fotoğraf var ve ticari olarak kullanabilirsiniz.
 3. Death To The Stock Photo Arşiv geniş, ticari kullanıma uygun fotoğraflar sunuyor. E-posta ile abone olmanız halinde her ay size 10 resimden oluşan bir paket gönderiliyor.
 4. Dreamstime Çoğu kişinin sıklıkla kullandığı bir site. Çok sayıda fotoğraf var ve erişim gayet kolay. Üyelik gerekiyor. Ticari kullanımı serbest, link gerekmiyor.
 5. Fancy Crave Telif hakkı talep etmiyor. Kendilerine referans verebileceğiniz durumlarda vermenizi istiyorlar. Her gün yeni fotoğraf yükleniyor.
 6. Flickr Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sitesi. Sayfasında fotoğraflar lisanslarına göre ayrılmış.
 7. Free Range Stock İçeriği iyi fakat çeşit biraz az. Denemeye değer.
 8. Free Refe Mobile Photos Genellikle manzara ve günlük yaşam
 9. Freeimages Ücretli ve ücretsiz binlerce fotoğraf bulabilirsiniz.
 10. FreePhotoDb Site yeni, arşiv az fakat fotoğraflar başarılı
 11. Gratisography Fotoğraf kalitesi yüksek ve üyelik gerektirmiyor, tıkla indir mantığında. Ücret yok ama “buy me a coffee” bölümünden bağış yapabilirsiniz.
 12. IM Free IM Cretator Gruplara göre ücretsiz ve yüksek kaliteli fotoğraflar var.
 13. Imagebase Doğa, insan, nesne, şehir gibi kategorilere ayrılmış sitede yer alan PowerPoint sunum arka planları da dikkate değer.
 14. ISO Republic Yüksek kalitede fotoğraflar. Geniş arşiv. Üye olarak fotoğrafların direkt e-posta adresine gelmesini de sağlayabiliyorsunuz.
 15. Jay Mantri Her hafta güncellenen tumblr sitesi. Sunum ve blog için iyi malzeme çıkabilir.
 16. KaboomPics Web sitesi sahipleri için yüksek kaliteli fotoğraflar var. Modadan yiyecek sektörüne kadar farklı konularda fotoğrafları ticari olsun olmasın kullanılabiliyor. Sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor.
 17. Life Of Pix Ücretsiz, yüksek çözünürlüklü ve telif problemi olmayan harika fotoğraflar bulabilirsiniz. kurumsal ya da kişisel kullanıma açık.
 18. Little Visuals Yüksek kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir blog. Sol üstte yer alan yeşil butona bastığınızda arama kutusu açılıyor. Siteye üye olduğunuzda, her hafta 7 adet yüksek kaliteli fotoğraf gönderiliyor.
 19. Lock & Stock Arşivi geniştir. Doğrudan indirebilirsiniz, veya isterseniz haftalık e-posta için üye olabilirsiniz.
 20. Magdeleine Kategorilidir, arama fonksiyonu bulunur. Resimler ilginç ve kullanışlıdır.
 21. Morguefile Çok sayıda ücretsiz fotoğrafı paylaşıyor. Fotoğrafa göre kullanım hakkı değiştiğinden lisans tiplerine dikkat edin.
 22. Negative Space Her hafta 20 yeni ücretsiz stok fotoğraf ekliyor. Farklı sektörlere hizmet edebilen fotoğraflar paylaşıyorlar. Fotoğrafların her biri telif hakkı sınırlaması olmaksızın paylaşılıyor.
 23. New Old Stock Yüksek kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir Tumblr blogu. paylaşılan fotoğraflar vintage fotoğraflar. Koleksiyon herkesin kullanımına açık fakat ticari kullanımlar için özel durumlar ihtimali nedeniyle açıklamalara bir göz atmakta fayda var.
 24. Pexels 800’den fazla fotoğraf barındıran bu site her hafta yaklaşık 35 adet fotoğaf eklemesi yapıyor. Referans kullanımı istemiyor. Kişisel ve ticari kullanabilirsiniz.
 25. Pic Jumbo Birçok farklı türde koleksiyona sahiptir. Düşün, yemek, hayvanlar ve daha birçok türde resim bulabilirsiniz. Fotoğraflar kategorilere ayrılmıştır. Ayrıca aylık 7,50$ ödeyerek daha fazla stok fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz.
 26. Picography Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar bulunur.
 27. Pixabay 000 adet ücretsiz fotoğraf ve sanat çizimleri bulunur. Kendi içinde sınıflandırma yapmıştır ve arama fonksiyonu ile aradığınızı bulmak hızlı ve kolaydır.
 28. Pixmac: Geniş arşiv. E-mail üyelik ile fotoğraf indirebilirsiniz.
 29. Public Domain Archive Kategoriye göre yüksek kaliteli resimler var. Email abonelik var ve her hafta yenileri ekleniyor.
 30. Snapographic Kategoriye göre yüksek kaliteli resimler var.
 31. SplitShire Grafiker biri projelerinde kullanmak için çektiği fotoğrafları bu sitede paylaşıyor. Hepsi yüksek kaliteli ve ücretsiz.
 32. Startup Stock Photos Oldukça kullanışlı fotoğrafları ücretsiz olarak paylaşıyor. tumblr üzerinde oluşturulmuş bir site. İstediğiniz fotoğrafa tıklayın ve indirin.
 33. io Blog yazılarınız için veya sunumlarınız için her amaçla kullanabileceğiniz özel fotoğraflar barındırıyor. Her hafta yüksek kalitede yüzlerce ücretsiz stok fotoğraf paylaşıyor. Buradaki fotoğrafları da telif hakkı sınırlaması yok.
 34. The Open Photo Project Belli kalite standartlarına uyuyorlar. Kategori ayrımı var. İstediğiniz resmi bulup ücretsiz indirebiliyorsunuz.
 35. Unrestricted Stock Herhangi bir kullanım sınırlaması olmadan yüksek kaliteli resimler, videolar ve vektörler sunuyor
 36. Unsplash Yüksek kaliteli fotoğrafların paylaşıldığı bir tumblr blogu. Üye olursanız email adresinize her 10 günde bir 10 adet kaliteli fotoğraf gönderilir. Sitenin arama fonksiyonu maalesef yok
 37. Wikimedia Commons Çok geniş bir veri tabanına sahip olan bu sitede 15 milyondan fazla fotoğraf, video ve ses dosyası var. Detaylı kategori ve filtreleme sistemi sayesinde aradığınız görsel konusuna kolayca ulaşabiliyorsunuz.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.