İNSANIN AKLINI BAŞINDAN ALAN 7 MOBİL PAZARLAMA İSTATİSTİĞİ2 min read

Mobil pazarlama geleceğimiz. Her pazarlama firması veya pazarlamacı kendini gelecekte başarılı kılmak için mobil pazarlamaya adapte olması gerektiğini bilir. Sokakta, evde elinde cep telefonu olmayan kalmadı. Tablet ve mobil cihazlar internet tarihinde heyecan verici bir yer alıyor artık. Bu piyasanın ne kadar büyük olduğu ile ilgili 7 istatistik okuyacaksınız. Dikkatlice okuyun.

  1. Amerikalıların 75%’i mobil telefonunu banyoya/tuvalete götürüyor. Her zamankinden daha fazla Amerikalılar mobil cihazlarına bağlı. Cihazlarını her yere götürüyorlar. Mobil cihazlarda harcanan zamanın büyük çoğunluğu email kontrolü, sosyal medya ve oyun oynamaya gidiyor.
  2. Alışveriş yapanların 40%’ı karar vermeden önce 3 veya daha fazla kanala başvuruyor. Bu oran 2002’de 10% altındaydı. Bu büyüme 10 yılda oldu. Daha da ilginci Amerikalıların 52%’si ürünü almadan dükkanın içindeyken araştırma yapıyor.Bu da sonuçta sanal ortamda yaygın olmayı, doğru fiyatlama yapmayı gerektirebiliyor.
  3. Her 5 tüketiciden 4’ü alışveriş için akıllı telefonlarını kullanıyor. Bu kimseyi şaşırtmıyor. Target gibi perakendeciler bu trendi değerlendirip mağaza içinde iken mobil telefonu indirim ve kupon gibi araçlar için kullanıyorlar. Bir çok restoran foursquare veya facebookta yerini bildirirse bedava içecek, atıştırmalık veya kupon kodu önerebiliyorlar.
  4. 2014 ve sonrasında mobil telefonlar internet kullanımında bilgisayarların yerini almaya başlayacak. 3G ve 4G’deki gelişmeler özellikle bazı gelişmemiş ülkelerde mobil cihazlardan internete girişi arttırdı. Çünkü bilgisayar ile internete girmek altyapı yetersizliğinden dolayı daha zor ve yavaş. Bu da insanları mobil cihazlara yönlendiriyor.
  5. 2012 de 116 milyon Amerikalı akıllı telefon sahibi. Bu rakam sadece 1 sene önce 93,1 milyon idi. Sadece bu rakam bile mobil stratejinin ne kadar yatırım hak ettiğini gösteriyor.
  6. Mobil aramaların 70%’i ilk saat içinde bir online aksiyona dönüyor. Sizin online iş sayfanızı bulan kullanıcıların etkileşim yüzdesi evdeki bilgisayardan girene göre 3 kat daha büyük. Mobil cihazlardan araştıranlar daha fazla satınalma yaparlar.
  7. Perakendecilerin 78%’i bu sene mobil’e yatırımı düşünüyor. Bu rakamın 220 milyona çıkması bekleniyor. Pazarlamada perakendeciler trendleri tetikler ve eğer mobile bu tür bir para yatırıyorlarsa belki de stratejinizi değerlendirme zamanı gelmiştir.

 

Kaynak: convinceandconvert.com

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments