Mobil Reklam Gelirinizi Arttırmanın 10 Yolu7 min read

Bu makalede mobil reklam geliri arttırma yöntemlerini okuyacaksınız.

Website veya blog sahibi olarak mobil optimizasyonunu önemsemek en önemli şeylerden biri haline geldi.

Fark ederseniz arama motorlarından blogunuza gelen insanların geldiği yerler listesinde mobil kanalınmobil reklam geliri oranı git gide yükselmeye başladı.

Bu yüzden mobil reklam gelirinizi arttırmak için mobil aramalara ve görüntülenmelere sitenizi uyumlu hale getirmezseniz sadece okuyucular sizi cezalandırmaz, arama motorları da cezalandırır.

Siteler mobil reklam gelirini arttırmak için sadece mobil araçlarda görünmekle kalmamalı ayrıca mobil araçlarda reklam gösterimlerini de uyumlu hale getirmeli.

Mobil araçlara hem sayfa gösterimi hem reklam gösterimlerinin uyumlu olması mobil reklam gelirini arttırmak için önemli. Buna ulaşmak aslında gayet kolay.

Mobil reklam gelirinizi arttırmak için teknikler;

1. Mobil reklam gelirinizi arttırmak için birçok reklam ağını kullanın

Mobil reklam ağlarının büyük çoğunluğu oranları yakalayacakları üzerine 100% garanti vermiyor. Sadece bir ağ ile çalışmak gösterimlerin tamamlanmamasına ve potansiyel mobil reklam gelirinin kaybolmasına da sebep olabilir.

Kaç tane reklam networkü kullanmalıyız?

Genel inanış mobil reklam gelirinizi arttırmak için reklamlarınızı göstereceğiniz 4-5 ağ kullanmaktır.  Bu süreçte büyük değişiklikler yapmadan gösterim oranını arttırarak, çeşitli reklamlar göstererek mobil reklam gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Mobil reklamlar zayıf performansları pek sevmezler. Daha değersiz bir trafikle kalırsınız. Tekliflerin oranı düşebilir.

Reklam ağlarını değerlendirmek ve izlemek sizin mobil reklam gelirlerinizin dalgalanmasından korur.

Birkaç mobil reklam ağı :

2. Coğrafyaya odaklanmayı etkinleştirin

Sitenizin ziyaretçilerin ülkenizden ve 72 milletten geliyor olabilir. Bazı reklam ağları belli bölgelere odaklanır.

Sadece daha fazla mobil gelirinizi arttırmakla kalmazsınız, çok daha odaklı bir niş kitleye reklamlarınızı gösteriyor olabilirsiniz.

Eğer bazı ülkelerden çok daha fazla okuyan oluyorsa, coğrafya odaklı reklam ağlarını kullanmanız mobil reklam gelirinizi arttıma noktasında çok iyi sonuçlar verecektir. Zaten kullandığınız reklam ağı performans verilerinize göre sizin bölgenizi seçmenize yardımcı olacaktır.

3. Gösterim frekansını ayarlayın

Reklam ağlarının hepsi eşit değildir. Eğer yüksek trafikli bir siteniz varsa, o süreçte reklam geliri kaybetmeden reklam ağlarını denemeniz zordur. Zayıf performanslı reklam ağları sizin gelirinizin düşmesine sebep olurlar. Fakat bu test reklam ağının nasıl çalıştığını görmek için yapılmalıdır.

Bu noktada frekans sınırlama devreye giriyor.

Gösterim sıklığı sınırlama reklamınızın aynı kişiye kaç kez gösterileceğini sınırlayan bir özelliktir. Frekans bir süre içinde tekil kullanıcının sizin reklamınızı kaç defa gördüğüdür.

Reklam gösterim sıklığını ayarlamak bir reklam ağını para kaybetmeden test etmenin yoludur.

Reklam test etmenize sistematik bir yaklaşımda bulunmak uzun zaman ve sabır gerektirir. Şunlar size yardımcı olabilir;

 • Ziyaret ve gelirlerin yüksek olduğu saatleri belirleyin
 • Yeni reklamları zirve saatlerde gösterin ve performansını test edin.
 • Reklamları uzun süre test etmek için en az 1 haftadan fazla test edin.
 • Gösterim sıklığının sınırlarını belirleyin ve test edin.

Reklam gösterim sıklığını sınırlama özelliği size mobil reklam geliri kaybetmeden test etmenize olanak sağlar. Eğer reklam performansı iyiyse gösterim sınırlamasını sonra kaldırırsınız.

4. Reklam yenilemeyi ayarlayın

Mobil dünyada sayfayı yenilemeden reklamları yeniden yüklemek popüler bir optimizasyon yöntemidir. Buradaki tüyo doğru bir yenileme oranı belirlemektir. Öyle ki kullanıcılar;

 • Reklamı görsünler.
 • Reklama tıklamak için bir fırsatları olsun

Birçok usta reklam yenilemesini 2 dakikada 1 yapmayı öneriyor. Bu sürenin reklama tıklamak için yeterli bir süre olduğu düşünülüyor. Az içerikli bir siteniz varsa rakamları ayarlayıp mobil reklam gelirinizi arttırabileceğiniz en iyi zamanlamayı bulmak için test edebilirsiniz.

Reklamları otomatik yenilemek okuyucunun önüne daha fazla teklif koymayı sağlar.

Bunu uygulayacağınız zaman kullandığınız reklam ağı reklam otomatik yenilenmesini desteklediğinden emin olun. Örneğin Google AdSense sadece kullanıcı isterse reklam yenilenme konusunda katı kurallara sahip.

5. Reklam birimlerini tekrarlatın

Bir araştırmaya göre bir kullanıcıya sadece bir reklam göstermenin sonunda kullanıcı reklama sıcak bakmaya ve olumlu özdeşleştirme yaptığını anlamışlar.

Bu yayımcı için ne anlama gelir? Eğer bir ziyaretçi bir reklamı görürse onu bilinçaltı düzeyde olumlu bir anlamla özdeşleştiriyor.

Reklam daha çok göründükçe, kullanıcı reklamı olumlu bir anlamla özdeşleştirir. Reklama tıklamayan ziyaretçiler gelecekte tıklayabilirler çünkü okuyucuların ilgisi reklamı her gördüklerinde artacaktır. Bu da mobil reklam gelirinizin artması demektir.

Bu aslında banner reklamlar için zekice bir çözüm.

Aynı reklam birimini tekrar ettirerek, reklamın görünürlülüğünü arttırırsınız ve eğer kullanıcının ilgisini çekerse tıklamaya daha meyilli olurlar.

6. Reklam boylarını daha iyi performans için ayarlayın

Tablet ve akıllı telefonların ekranları çok değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlikler yayımcıların websitelerine koymak için çok farklı reklam çeşitlerini test edip koymalarına sebep oldu.

Fakat en iyi hangi reklam performansı iyi?

Bir araştırma yapılarak mobil reklam boylarından en yüksek performanslı olanı incelenmiş.

En çok performans gösteren ölçüler şunlar çıkmış;

 • Akıllı telefonlar: Mini-lider panosu (320×50 ve 300×50) ve orta dikdörtgen (300×250) en iyi sonuç verenler.
 • TabletlerLider panosu portresi (768 x 90), liderpanosu manzara (1024 x 90) ve yarım sayfa (300×600) en iyi sonuç verenler.

Diğer ilginç bir veri de tabletlerin telefonlara göre 2,7 kat daha yüksek dönüşüm oranı bulunmuş. Eğer tabletlerden çok trafiğiniz varsa bu bilgiyi tabletler için birim boylarını optimize ederek mobil reklam gelirinizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

Bunun yanında kendi reklam birimlerinizi mutlaka test edin.

7. Kanca veya Arayer Reklamları deneyin

Geleneksel banner reklamlar sitenizde gösterebileceğiniz tek reklam türü değildir. Yeni reklam formatları reklam körlüğünü minimize etmenizi sağlar, ve genelde yeni tarz reklamlar genelde daha yüksek mobil reklam geliri elde etmenizi sağlar.

Mobil reklam gelirinizi arttırmak için denemeniz gereken 2 reklam türü şunlardır;

 • Mobil kanca reklamları
 • Arayer Reklamları

Mobil kanca reklamlar normalde görünen ekranın alt tarafına yerleştirilmiş veya iliştirilmiş küçük lider panosu reklamlarıdır. Kullanıcı sayfayı indirdikçe sayfanın altında gözükür, görünürlüğü arttırır.

Google mobil kanca reklamlar için en iyi çalışanlardan biriydi fakat şimdi benzer reklam ağları benzer reklam tiplerini sunuyorlar.

Arayer reklamlar da mobil yayıncılar arasında oldukça popüler reklamlardır. Kaçırması imkânsızdır. Bu reklamlar okuyucunun tüm ekranını kaplar. Reklam körlüğünü elimine eder. Üye dönüşümünü arttırır. Her okuyucu bu tür reklama reaksiyon vermese de CPM si oldukça yüksek olabiliyor, örneğin ortalama 4TL-15TL.

Eğer okuyucularınız mevcut reklamlara reaksiyon vermiyorsa kanca reklam ve Arayer reklamları deneyin.

8. A/B Testi yapın

Kendi sitelerinin belli bir dönem için istatistiksel analizini yapmak yayıncılara mobil reklam gelirlerini arttırma fırsatını verir. A/B testi sayesinde mobil reklam gelirinizi arttırmak için çeşitli reklam boylarını, tiplerini ve hatta renklerini deneme şansınız olur.

A/B testleri küçük değişimleri bile test etmeye olanak sağlar.

Kullanabileceğiniz basit testler;

 • Görsel ve metin reklamları performansı.
 • Reklam yerleştirme ve konumlama.
 • Reklam boyu performansı.
 • Renk şeması farklılıkları.

A/B testi doğru olması için çok fazla veriye ihtiyaç duyar.

Doğru ve faydalı sonucu almak için birkaç saatlik değil birkaç günlük denemeler yapmak gerekir. Kullanıcı davranışı ve trafik dalgalanmaları kısa süreli denemelerde kafa karışıklığı yaşatabilir.

9. Makine öğrenme optimizasyonu

Zekice şablonlar ve makine öğrenmesi gelirinizi optimize etmek için bilgisayarlık yollardır. Bu daha çok 3. Partiler tarafından yapılır. Bunun yaptığı şey;

 • Siteniz için doğru seçim bulmak için çeşitli reklam birimlerini test edin.
 • Alınan veriye göre reklam birim boyunu ve yerleşimini otomatik olarak ayarlamak.
 • CTR yi optimize etmek için reklam performansını otomatik olarak ayarlamak için sürekli izleyin.

Zamanla, makine öğrenme veya zekice şablonlar mobil reklam gelirinizi arttırmak üzere trafiğinizi arttıracaktır. Ve düşük performanslı reklamları eleyecektir.

10. Native reklamları uygulayın

Mobil reklam gelirleri gitgide daha az getiriyor çünkü okuyucular git gide daha fazla reklam körlüğü yaşıyorlar. Tabii ki, ekrana bir arayer reklamı veya sayfanın altına kendini yapıştıran “yapışkan” reklam koyabilirsiniz. Fakat bu her zaman sitenizin kullanıcı deneyimini düşürür.

Gelirini düşünen bir site sahibi olarak biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Bu noktada Doğal (native) reklamları da kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda fark ettiyseniz facebook ana sayfasında sizin bir arkadaşınızın postu gibi gözüken reklamlar vardır. Sitenin tasarımıyla kaynaşmıştır. Bu tam doğal (native) reklamlardır.

Şimdiye kadar doğal (native) reklamlar diğer banner ve diğer reklamlardan daha fazla performans gösteriyor.

Deneyebileceğiniz doğal (native) reklamlar 3 tiptir,

 • Akış dâhilinde: Bu sadece belli site tiplerinde kullanılır. Bunların iyi bir örneği facebooktaki sponsorlu hikayeler veya twitterdaki sponsorlu tweetler olabilir.
 • Activiteyle tetikli: Kullanıcı belli bir aksiyonu yaparsa bir reklam gösterimi alırlar.
 • Markalı içerik: Bir marka tarafından oluşturulmuş ve dağıtılmış içeriktir.

Doğal (native) reklamlar uygulaması biraz daha zordur çünkü sitenizin formuna uymalılar ve en doğru şekilde çalışması için siteye göre ince ayar gerekebilir.

Doğal (native) reklamları optimize ederek performansını daha fazla arttırabilirsiniz. Bir de şu doğal (native) reklam ağlarını  deneyin.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

 

Sonuç olarak;

Mobil mecra her geçen gün büyüyen bir alan olduğundan reklam vermek için erken davranmalıyız. Mobil cihazların ekranları daha küçük olduğundan reklam tipleri ve kullanılacak taktikler daha farklılaşabiliyor.

Yukarıdaki taktikler mobil reklam gelirinizi arttırmak için çok işe yarayacaktır adım adım hayatınıza katın.

Şimdi sıra sizde;

Sizin de mobil mecrada reklam verme taktiğiniz varsa lütfen yorumlar bölümünde siz de ekleyin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir