9 MOBİL PAZARLAMA YÖNTEMİ2 min read

Vodafone reklamında 20 milyon kayıtlı bireyden bahsediyorlar. 70 milyonun 20si cep telefonu taşıyor. Toplumun sadece vodafonelu kısmı 30%  diğer operatorleri de düşünürsek toplumun neredeyse 75% ine cep telefonu yoluyla ulaşabiliyoruz. Güzel bir oran, çünkü tv ile bile o kadarına ulaşamıyoruz.

Güzel bir medya olmasının yanında küçük bir handikapımız da var. Fazla bireysel bir medya olduğu için herkes kendisine ulaşılmayı istemiyor. İstemediği için de izinli pazarlama anlayışının uygulanmasını zorunlu kılıyor. Yada değişik yöntemlerle cep telefonu yoluyla mesajınızı insanlara ulaştırmak isterseniz mobil pazarlamada kullanılan çeşitli yöntemleri derledim. Bunların hepsi aktif olarak ülkemizde kullanılmıyor veya her ajans kullanmıyor olabilir. Sizin ajansınız size önermezse siz bilin ve isteyin. Belki ufkunuzu açmakta faydası dokunur.

 

1-Oyun içinde mobil pazarlama (In game mobile marketing): 1

Sık sık akıllı telefonları oyun oynamak için kullanıyoruz. Çok farkında değiliz belki ama oyunların içinde de reklamlar yerleşik duruyor. Mesela bir örnek “sonic all stars”

 

2-Uyarılar (Push notification):2

Bastığınız bir tuş veya girdiğiniz bir sayfada kısa süreli çıkıp ya kendiliğinden kaybolan ya da basarak kapattığınız ürün veya hizmet önerisi olabilir. Bir örnek: AIM

 

3-MMS:3

Artık whatsapp, line gibi programlardan sonra mesaj etkisini yitirince çok kullanılmamaya başlandı fakat halen bazı firmalar ve operatorlerin kendileri kullanabiliyor. Mesajın resimlisi 🙂

 

4-Bildiğin text mesaj :4

En ucuz ve çok sayıda ulaştığı için çok tercih edilen bir araç. Kampanyaları, yeni fiyatları veya hatırlatmaları müşterilere yollayacağınız basit ama yaygın bir erişim aracı.

 

5-Kapsama alanı pazarlama (Proximity Marketing):5

Mesajlar birçok kişiye atıldığında ilgili olmayan insanlara da gidebiliyor ve ignore edildiğinden boşuna harcanmış bir bütçe olabiliyor. Eğer perakendecilik yapıyorsanız veya bir müşteriniz için mamül getirdiyseniz sadece o bölgede satılacaksa veya market testing yapıyor ve bölgesel çalışıyorsanız belli baz istasyonlarından sinyal alan insanlara sizin reklam mesajınız otomatik gidebiliyor. Boşa harcanmıyor bütçeniz. Harika bir uygulama.

 

6-QR CODE:6

Firmaların telefona kodu okutarak kendi sitelerine girmelerini sağlayacak bir sistem. Herkese tuşlara basarak yazma biraz zor geldiği için QR kolar çok yaygınlaştı ve insanlar da sevdi. Artık neredeyse ürün broşürlerinde bile bulunuyor. Mutlaka siz de üretin.

 

7-Lokasyon bazlı hizmetler (Location based services):7

Lokasyon hizmeti vermeleri insanların çok hoşuna gitti ve harita kullanımı insanların hayatlarına giriverdi. Örneğin en yakın ATM veya eczane nerede veya arkadaşın konumu neresi olduğunu akıllı telefonlardan öğrenebiliyoruz. Firmalar artık kendilerine fiziken kolay ulaşılsın diye mutlaka lokasyon bilgisi veriyor. Ayrıca firmaların araçlarını da takip ettiği sistemler de bu kategoride. Etkin şekilde kullanılması için yeni fikirler üretilebilir.

 

8-Cepten internet pazarlama (Mobile web marketing) :8

Internet bilgisayarda aktif kullanılırken artık akıllı telefonlarda da etkin bir şekilde kullanıldığından firmalar kendi sitelerini veya uygulamalarını akıllı telefonlara adapte etmeye başladı. Başlamak zorunda kaldı çünkü emir büyük yerden, müşteriden !  🙂  Aman iddialı bir kampanya yapıyorsanız mutlaka mobil uygulamasını da yazdırın.

 

9-Bluetooth : 9

Eskiden kızılötesi vardı, sonra bluetooth çıktı sonra internet yaygınlaştı telefonlarda. Ama halen bluetooth bazen kullanılıyor.

 

Mobil uygulamalar, lokasyon bazlı servisler gibi araçlar çok önemli olduğundan mutlaka projelere dahil edilmelidir. Daha başarılı olmak için teknolojiyi daha etkin kullanmalıyız.

 

Herkese bol kazançlı günler…

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
1Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir