İNSANIN AKLINI BAŞINDAN ALAN MOBİL PAZARLAMA İSTATİSTİKLERİ5 min read

Mobil pazarlama geleceğimiz. Her pazarlama firması veya pazarlamacı kendini gelecekte başarılı kılmak için mobil pazarlamaya adapte olması gerektiğini bilir. Sokakta, evde elinde cep telefonu olmayan kalmadı. Tablet ve mobil cihazlar internet tarihinde heyecan verici bir yer alıyor artık. Bu piyasanın ne kadar büyük olduğu ile ilgili 7 istatistik okuyacaksınız. Dikkatlice okuyun.

 1. Amerikalıların 75%’i mobil telefonunu banyoya/tuvalete götürüyor. Her zamankinden daha fazla Amerikalılar mobil cihazlarına bağlı. Cihazlarını her yere götürüyorlar. Mobil cihazlarda harcanan zamanın büyük çoğunluğu email kontrolü, sosyal medya ve oyun oynamaya gidiyor.
 2. Alışveriş yapanların 40%’ı karar vermeden önce 3 veya daha fazla kanala başvuruyor. Bu oran 2002’de 10% altındaydı. Bu büyüme 10 yılda oldu. Daha da ilginci Amerikalıların 52%’si ürünü almadan dükkanın içindeyken araştırma yapıyor.Bu da sonuçta sanal ortamda yaygın olmayı, doğru fiyatlama yapmayı gerektirebiliyor.
 3. Her 5 tüketiciden 4’ü alışveriş için akıllı telefonlarını kullanıyor. Bu kimseyi şaşırtmıyor. Target gibi perakendeciler bu trendi değerlendirip mağaza içinde iken mobil telefonu indirim ve kupon gibi araçlar için kullanıyorlar. Bir çok restoran foursquare veya facebookta yerini bildirirse bedava içecek, atıştırmalık veya kupon kodu önerebiliyorlar.
 4. 2014 ve sonrasında mobil telefonlar internet kullanımında bilgisayarların yerini almaya başlayacak. 3G ve 4G’deki gelişmeler özellikle bazı gelişmemiş ülkelerde mobil cihazlardan internete girişi arttırdı. Çünkü bilgisayar ile internete girmek altyapı yetersizliğinden dolayı daha zor ve yavaş. Bu da insanları mobil cihazlara yönlendiriyor.
 5. 2012 de 116 milyon Amerikalı akıllı telefon sahibi. Bu rakam sadece 1 sene önce 93,1 milyon idi. Sadece bu rakam bile mobil stratejinin ne kadar yatırım hak ettiğini gösteriyor.
 6. Mobil aramaların 70%’i ilk saat içinde bir online aksiyona dönüyor. Sizin online iş sayfanızı bulan kullanıcıların etkileşim yüzdesi evdeki bilgisayardan girene göre 3 kat daha büyük. Mobil cihazlardan araştıranlar daha fazla satınalma yaparlar.
 7. Perakendecilerin 78%’i bu sene mobil’e yatırımı düşünüyor. Bu rakamın 220 milyona çıkması bekleniyor. Pazarlamada perakendeciler trendleri tetikler ve eğer mobile bu tür bir para yatırıyorlarsa belki de stratejinizi değerlendirme zamanı gelmiştir.
 8. Mart 2017 itibariyle Alexa websitelerinin 80%’i mobil uyumludur. (MobiforgeÇok net, sitenizin performansının iyi olması için mobil uyumlu hazırlamalısınız.
 9. 2016 yılında tüm dijital reklam harcamalarının 51%’i mobil reklama ayrıldı (IAB/PricewaterhouseCoopersMarka müdürleri ve reklamcılar mobile yatırım yapıyorlar. Bu da rakiplerinizin de oyunun içinde olduğunu hatırlatmalı. Eğer rekabetçi durmak istiyorsanız mobil uyumunuz olmalı.
 10. 2019 yılında mobil reklam tüm Amerika dijital reklam harcamalarının 72%sini oluşturacağı düşünülüyor. (MarketingLand) Fakat aynı zamanda…
 11. İnsanların 70%’i mobil reklamları beğenmediğini belirtti. (HubSpot) Aslında mobil reklam bloklamanın bir yılda 90% arttı.
 12. 2018 yılında Amerikan yetişkinlerinin günde 3 saat 23 dakikasını sessiz mobil medyada harcayacakları düşünülüyor. (eMarketerBu rakam 2013te 1 saatti. Yıllar içinde düzenli şekilde artıyor.
 13. İnternet kullanıcılarının 80%’i akıllı telefon sahibi. (Smart Insights) Cep telefonu almayı gsm operatörleri de kolaylaştırıyorlar. Süreli anlaşmalarla telefonu ücretsiz veriyorlar. Akıllı telefon sahibi kişilerin sayısı gitgide artıyor. Bu da mobil pazarlama stratejisi olan firmaların avantajlı konuma sokuyor.
 14. Tüketicilerin 48%’i arama motorunu kullanırken 33%’ü doğrudan siteye gidiyor. (Smart Insights) Bu yüzden değerli içerik üretmelisiniz. Aynı zamanda mobil arama sonuçları için sitenizi optimize etmelisiniz.
 15. İnsanlar medyaya harcadıkları zamanın 69%’unu akıllı telefonlarda harcıyor. (comScore) Marka müdürü olarak kullanıcıların davranışlarıyla aynı şeyi düşünmelisiniz. İnsanların yarısından fazlası akıllı telefonlarından medya içerikleri tüketiyorlar. Sizin içeriğinizin de en iyi kullanıcı deneyimi yaşattığından emin olun.
 16. Mobil arama trafiğinin 96%’sını Google üstleniyor. Yahoo: 2% ve Bing : 1%. (NetMarketShare) Google arama motoru piyasasında sadece bilgisayarı değil mobil cihazları da domine ediyor. Mobil arama trafiğinizi arttırmak istiyorsanız google’a göre içeriklerinizin gösterimini optimize edin.
 17. Uygulamalar medyaya ayrılan zamanın 89%’unu sağlyor. Zamanın 11%’i ise websitelerinde harcanıyor. (Smart Insights) Kullanıcılar medya içeriklerini bir uygulama üzerinden tüketmeye eğilimliler. Kullanıcılara iyi bir deneyim sunun.
 18. B2B pazarlamacıların 83%’ü içerik pazarlama için mobil uygulamaların önemli olduğunu düşünüyorlar. (Strategy Trends) Zamanında websitesi olan firmaların daha avantajlı olduğu zamanalrı hatırlıyor musunuz? Şimdi de trend mobil uygulamalar.
 19. Sosyal medyada harcanan zamanın 80%’i mobil cihazlarda gerçekleşiyor. (comScore) Burada sürpriz yok. Mobil cihazlarda sosyal medya içeriklerinizin çok iyi gözüktüğünden emin olun.
 20. 2018 yılında her 10 eposta kullanıcısından 8’i eposta hesaplarına mobil cihazlarından ulaşacak. (emailmonday) Mobil pazarlama sadece uygulama ve siteniz değildir. Epostalarınız bile en iyi performans ve etki için optimize edilmelidir.
 21. Akıllı telefon kullanıcılarının 50%’si sabah uyanınca hemen cep telefonuna sarılıyor. (ExpressPigeon, 2014) Eposta, mesaj, bildirim, post gönderecekseniz zamanlamanızı ayarlamanız için bir fırsat olarak düşünebilirsiniz.
 22. Kullanıcıların 57%’si kötü tasarlanmış bir mobil siteyi arkadaşına önermiyor. (socPub) Kötü bir mobil site markanızın profesyonel gözükmesini engeller. Modern kullanıcıyı biraz uzak tutabilir. Doğru etki için mobil cihazlara göre optimize edin.
 23. Mobil araştırmaların 40%’ı yerel amaçlıdır. (Google Mobile Moments Study) Hatta yerel markalar bile mobil stratejiyle kendini donatmalıdır.
 24. Firmaların 68%’i tüm pazarlama stratejilerine mobil pazarlamayı entegre ettiler. (Salesforce) Bu oran gitgide artıyor. Siz de markanıza mobil strateji kurun.
 25. Marka tarafının 71%’i mobil pazarlamanın markanın stratejisinin temeli olduğuna inanıyor. (Salesforce) Özellikle teknoloji markaları için mobil pazarlama en öncelik ve getirisi yüksek.
 26. Kullanıcıların 70%’i mobil cihazlarda tam açılmayan epostaları hemen siliyor. (Blue Hornet) Epostlarınızın çöpe gitmesini istemezsiniz. Onları mobil cihazlara uyumlu yapın.
 27. İnsanların 61%’i erişimde sorun yaşadıkları sitelere geri dönmüyorlar, 41%’i de rakip siteye gidiyor. (MicKinsey & Company) Potansiyel müşterileri sadece kaçırmıyor hem de rakibe kaptırıyor olacaksınız. Hemen sitenizi optimize edin.
 28. Tabletler e-ticaret sitelerinde en çok sepete ekle oranına sahipler. 8.58%. (Smart Insights) Eğer online perakendeciyseniz sitenizin tablet versiyonunun deneyim ve tasarımına ekstra özen göstermelisiniz.
 29. Mobil kuponlar basılı kuponlardan 10x kat daha fazla bozduruluyor. (eMarketer)
  Firmaların 48%’i 2017de mobil kupon kullanmış. Bu oran 2013te 16% idi.
 30. Mobil e-postaların son 3 yılda açılma oranı 180% arttı. (Email Monday) Eğer sizin pazarmala epostalarınızı aboneleriniz açmıyorsa onlardan değil sizden kaynaklıdır.
 31. Mobil kullanıcıların 83%’ü tüm cihazları etkin kullanma çok önemli diyorlar. (Wolfgang JaegelBu konuda Apple uzmanlaştı. Ve çok etkili olduğunu kanıtladı. Tüketiciler artık kusursuz müşteri deneyimi ve marka tutarlılığı istiyor.
 32. Mobil kullanıcıların 91%’i içeriğe erişimin çok önemli olduğunu söylüyor. (Wolfgang Jaegel) Mobil pazarlamada içeriğe erişim her şeyin başı.
 33. Bilgisayar dönüşüm oranlarına göre akıllı telefon dönüşüm oranları 64% daha fazladır. (CMS Report) Bu da sitenizin mobil versiyonuna ekstra önem vermeniz gerektiğini gösteren başka bir sebep.
 34. 5-5.1-inchen çok kullanılan ekran boyutu. 720 x 1280 en çok kullanılan ekran çözünürlüğü. (DeviceAtlasHer kullanıcı değişiktir. Eğer resmi bir mobil test etme aracına erişiminiz yoksa bu ölçülerle başlamak iyi bir başlangıç noktası olabilir.
 35. Mobil cihazlarında yerel bir firma araştıran kişilerin 88%’i ilk 24 saat içinde o firmaya gidiyor. (Nectafy) İnsanlar satın almaya hazır olduklarında mobil cihazları yerel firmaları bulmak için de kullanıyorlar. İyi bir mobil websitesi bunları daha kolay yapıyor.

 

Kaynak: convinceandconvert.com

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir