WORDPRESS KURULUMUNDAN SONRA YAPILMASI GEREKEN 13 ŞEY3 min read

 

WordPress kurulumunun nasıl yapıldığı yazısında gördüğünüz gibi tüm kurulum süreci 5 dakika sürüyor. Asıl işlemler bundan sonra başlıyor. Çünkü artık yeni ham bir siteniz var ve onu şekillendirmeniz gerek. Aşağıdaki liste wordpress sitenizi kurduktan sonra kendinize göre nasıl özelleştireceğinizin detaylarıdır. Birçok fark ettiğiniz şey olacak. Dikkatle okuyun.

 

 1. Başlık, tagline, time zon ve faviconu değiştirin. İlk 3 tanesi aynı admin alanında olduğundan hemen değiştirebilirsiniz. Değiştirmeleri yapmak için Settings -> General sekmesini seçin.

Sayfanın altlarında time zone bulunuyor oradaki ayarları da yapın.

Son bölüm de faviconu değiştirmek. Favicon dediğimiz browserda sekmelerde gözüken küçük logomsu görsel.

Eğer değiştirmezseniz fabrika ayarından wordpress ikonu gözükür. Bu favicon aynı zamanda ziyaretçi sizin sitenizi cep telefonuna yüklediğinde de gözükür. Yüklemek için Appearance -> Customize ->‘Site Identity’sekmesine gelin ve select a file bölümünden logonuzu yükleyin

 1. Permalink yapısını değiştirin. Aslında wordpressin fabrika ayarından gelen permalink yapısı, pek arama motoru optimizasyonuna uygun değil. Bu yüzden en uygununu siz seçmelisiniz. Admin panelden settings->permalinke gidin ve isimden sonra hemen postun başlığı gelen permalinki seçin. O arama motoru için en iyisi.
 2. Gerekli Pluginleri yükleyin WordPressin meşhur olma sebeplerinden biri de bu pluginler. Neredeyse her şeyi pluginlerle wordpress sitesinde yapabilirsiniz. Bazıları özel istek olsa da bazı pluginler her wordpress sitenin ihtiyacı niteliğinde. Ayrıca temanızı inceledikten sonra bazı fonksiyonlara ihtiyaç duyacaksınız. Bazıları temanın işlevselliği için bazıları da sitenin güvenlik, hızlandırma gibi işlevleri için gerekli pluginler. İlk başta yüklemek gereken pluginleri inceleyip kritik gördüklerinizi mutlaka yükleyerek başlayın.
 3. Düzenli yedekleme ayarı yapın. Uzun süre harcayıp hazırladığınız yazıların ara ara yedeğini almanız tüm içeriğin korunmasını sağlar. Hiçbir şeyi kaybetmemek için yedekleme şart.
 4. Örnek içerikleri silin Fabrika ayarlarında WordPress sayfanın gözükmesi için örnek bir içerik koyar. Bunu silmeli ve kendi içeriklerinizi yüklemelisiniz. Bu örnek içeriğin 4 parçası vardır.
  1. Örnek yorum: Dashboard bölümünde ‘Comments’e tıklayın ve silin.
  2. Örnek Post: Dashboard bölümünde Posts -> All Posts tıklayın, orada Hello World isimli bir yazı bulacaksınız, onu da silmelisiniz.
  3. Örnek Page: Dashboard bölümünde Pages -> All Pages tıklayın ve örnek sayfayı silin.
  4. Hello Dolly Plugin: WordPress aynı zamanda örnek bir plugin de yüklüdür. Onu da işe yaramayacağı için silmelisiniz. Plugins -> Installed Plugins’e tıklayın ve delete ve yes tuşlarına tıklayarak plugini silin.
 5. Temanızı yükleyin WordPress kurulumu kendiliğinden 3 tema ile gelir. Twenty Fifteen, Twenty Fourteen ve Twenty Thirteen. Bazı özellikleri kısıtlı olabileceğinden yeni tema seçmenizi öneririm. Eğer temanızı seçtiyseniz Appearance -> Themes sayfasına gelip temanızı yükleyin.
 6. WordPress Siteniz için email kurun Email alıp verememek wordpress sitelerinin en çok karşılaştığı hatalardandır. Bazı emailler ulaşır bazıları ulaşmaz. Emailingin daha iyi işlemesi için wordpress’e gmail kurabilirsiniz.
 7. Akismeti etkinleştirin Akismet plugini WordPress ile beraber gelir ve spam yorumları engeller. Aktifleştirmek için ise akismet.com/get ‘ e giderek ücretsiz aldığınız API anahtarı ile aktifleştirebilirsiniz.
 8. Admin hesabını silip yenisini oluşturun. Bu adım birçok kişinin wordpressi kurduktan sonra es geçtiği bir adım. Spamciler ve hackerlar bunun fabrika ayarı olduğunu bilirler. Bu yüzden fabrika ayarı hesabı silmek için önce yeni admin hesabı oluşturmak sonra o hesapla login olup fabrika ayarı olanı silmek gerek. Şu adımları izleyin: Users->Add New

 

*Not: Eğer default admin ile herhangi bir post yayınladıysanız, tüm postların yeni admine aktarılmasını sağlayın.

 1. Üyelik kaydını açık tutmayın. Çok yazarlı site olabilirsiniz, konuk yazarların yazma hakkı var olabilir fakat herkese açık olması site bütünlüğünü bozabilir. Bu yüzden herkesin kaydolma ve üye olma özelliğini kapalı tutmakta fayda var. Settings > General.

 

 1. WordPress başlığından gereksiz meta tagleri kaldırın WordPress blogunuzun HTML kodunu kontrol ettiğinizde görürsünüz, kullandığınız versiyon numarası gibi gerekli olmayan kodlar vardır. Bunlar hackerların sevdiği şeylerdir. Özellikle eski versiyonlarını kullanıyorsanız hedef olabilirsiniz. Zira yılda 180.000 wordpress sayfası hackleniyor. Örneğin;

<meta name=”generator” content=”WordPress 4.1″ />

 1. WordPress Ping listinizi çoğaltın. İçinde gelen WordPress ping servisi ping servislerinden sadece bir tanesi. 2016 Ping listesini Settings> Writing den update servise girerseniz her yazdığınız post için büyük bir listeye ping göndermiş olursunuz.
 1. Feedburnerda olun. Feedburner birçok haberi tek bir sayfaya toplar. Blog yazarları ve takipçileri için önemlidir. Feedburnerda olursanız buradaki üyeler de sizin yazınıza ulaşabilirler. Sitenize kurulumunu dikkatlice yapın.

Sonuç olarak Yukarıdaki aşamalar wordpress sitenizin harika gözükmesi için en gerekli tavsiyelerdir. Popüler bir blog olmak için de sitenizin iyi bir start vermesi önemlidir. Bu yüzden wordpress sitenizi kurduktan sonra mutlaka bu aşamaları gözden geçirin. Çünkü sitenizin iyi gözükmesinin yanında iyi bir kullanıcı deneyimi sunması da önemlidir.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.