Permalink değiştirme: Trafik ve seo kaybetmeden 3 adımda permalink değiştirme5 min read

Bu makalede trafik kaybetmeden permalink değişimini okuyacaksınız.permalink değiş

Permalink blogunuzdaki postların url adres tipleridir.

Birkez google indexledikten sonra permalink değiştirmek blogunuzun trafiğini ve SEOsunu olumsuz etkiler.

Blogunuzdaki sayfalar arası linklerin ve size gelen linklerin de kırık link haline dönüşmesine sebep olur.

Çünkü her blog postunun URL adresi farklıdır.  Bu yüzden permalink değiştirmek ciddi bir karardır. Permalink değiştirme işini zarar görmeden yapmanız gerekir.

En optimize permalink yapısını kurmak ve bundan faydalanmak için iyi planı yapmanıza bu yazı yardımcı olacak. Ve 404 hatalarını almamak için sayfa yönlendirmelerini yapmayı da öğreneceksiniz.

Permalinkler önceden belirlenmiş yapılardan biri seçilerek belirlenir.

Bu makalede permalinklerin ne olduğunu, permalink değiştirme sebeplerini, nasıl değiştirileceğini ve değiştirdikten sonra hata vermesini engellemenin yollarını okuyacaksınız.

 

Permalink nedir?

Permalink sitenizin domain adının post ile ilgili kısmıdır. Mesela; www.siteniz.com/ilgili-yazı sitesindeki domain www.siteniz.com’dur. Permalink ise /ilgili-yazı kısmıdır.

Permalinkleri değiştirmesini doğru kurgularsanız birçok amaca hizmet ederler;

  • İçeriğe bakmadan kullanıcılar içerikle ilgili fikir edinebilirler.
  • Arama motorları postun konusunu permalinkten anlamaya çalışır.
  • İçeriğe tekrar gelmek için kullanıcılara ve arama motorlarına kalıcı bir adres sağlar.
  • İçeriğe özgüdür ve her şeyin düzenli olmasını sağlar.

 

Permalinks değiştirmek için wordpress dashboardta Settings > Permalinks tıklayın. İlk ayar size uymuyorsa içeriğinizin başlığını gösterecek olanla değiştirilebilir. Bu yapı okuyucu ve arama motorunun postunuzu daha kolay anlaması için oldukça faydalıdır.

 

Birçoğu insan ilk blog açtıklarında değiştiriyorlar. Siz de ilk açtığınızda istediğiniz yapıyı değiştirebilirsiniz. Fakat daha sonradan permalink değiştirmek isteseniz karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı tedbir almak için okumaya devam edin.

 

Neden permalink değiştirmeniz gerekir?

 

Permalink yapısı arama motoru ile kullanıcının size ulaşması için çok kritiktir. Permalink değiştirmek çok basittir. Fakat permalink değiştirmek dışında olumsuz sonuçlarını da engellemek için tedbirli olmanız gerekiyor. Önce permalink değiştirme nedenlerini öğrenmemiz gerek.

Bazı sebepler şunlar:

 

  • WordPressin eski versiyonunu kullanıyorsanız post ID’sini içerir. Bu permalink yapısı postunuz açısından faydasız ve SEO açısından değersizdir.
  • Sitenizi değişik bir yöne alıyorsunuz ve bu değişimi yansıtacak bir yapıya güncellemek istiyorsunuz. Mesela; daha haber-odaklı bir içeriğe yöneliyorsanız permalinkinizde tarihi eklemek isteyebilirsiniz.
  • Birçok insan yatırım olarak oturmuş siteleri satın alırlar. Siz de böyle bir site almış olabilirsiniz. Yeniden markalaşmak için stratejinize göre permalink değiştirmek isteyebilirsiniz.

 

Eğer permalink yapısı içerik tarzınıza ve markanıza uyuyorsa, permalink değiştirmek bir baş ağrısı olabilir. Fakat yine de permalink değiştirmek isterseniz güvenli bir şekilde permalink değiştirmenin yollarını bilirseniz SEO’nuz olumsuz etkilenmez.

Permalink yapısı nasıl güvenli şekilde değiştirilir?

Permalink değiştirmeden önce sitenizin yedeğini almanız önemlidir.

 

Eğer değiştirmeye hazırsanız birkaç adımdan geçeceksiniz. İşte o adımlar;

Step 1: Yeni permalink yapısına karar verin

 

Önce permalink yapısında ne olması gerektiğini içerik tipinize bakarak belirlemelisiniz. Örneğin güncel haberler yayınlayacaksanız tarihli olabilir veya içerik odaklıysanız içeriğin ismi yer alabilir.

Bu çok önemli bir karardır çünkü bu link yapısını uzun süre kullanacaksınız. Birçoğu durumda post adı yapısı SEO’ya oldukça faydalıdır. Kullanabilirsiniz.

 

Step 2: WordPresste permalink değiştirme

 

Permalink yapısını belirledikten sonra wordpress dashboarda gidin, Settings > Permalinks menüsünden seçiminizi yapın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde post name işaretledim, en çok kullanılandır.

Seçiminizi yaptıktan sonra “save” butonuna basın. Permalinkleriniz güncellendi. Bu işlem daha önce yayınladığınız tüm içeriklerin URL’lerini yeni yapıyla güncelleyecek.

Eğer manuel bir link girdiyseniz onları güncellemeniz gerekecek.

Fakat şimdi size tüm link veren diğer sitelerin linkleri kırık link haline geldi. Arama motorları indekslediği içeriklerin yerini bulamayacak.

Step 3: Kırık linkleri 301 yönlendirmelerle düzeltin

 

Az önce de dediğimiz gibi permalink değiştirmek işin kolay yanı.

Şimdi ise ortaya çıkan sorunlarda baş edeceksiniz. Hem kendi sitenizden hem başka sitelerden eski içeriklerinize verilen linkler kırık link oldu. Diğer bir etkisi de arama motorlarının indekslediği tüm içerikler hata verecek.

Buna basit bir çözüm var. Sitenize 301 yönlendirme kurmak.

301 yönlendirme sitenize eski permalink yapısındaki URL yi kullanarak gelen tarayıcıya içeriğin nerede olduğunu söyler. Aynı zamanda arama motoruna bunun kalıcı değişim olduğunu söyler. Aynı zamanda 404 sayfanızı özelleştirmek isteyebilirsiniz.

Önceden tüm bu 301 yönlendirmeleri elle web serverinizdeki .htaccess dosyasına eklemek zorundaydınız. Şimdi ise wordpress eklentisi ile bunu hızlıca çözebiliyorsunuz.

 

301 yönlendirme eklentisini nasıl kullanırsınız?

 

En kolay yollardan biri Simple 301 Redirects eklentisini kullanmak. Eklentiyi kurup aktive ettikte sonra dashboard alanındaki settings bölümüne yeni bir menü ekliyor.

301 yönlendirmenin settings bölümünde iki boşluk göreceksiniz. Biri istek diğer hedef. İstek bölümüne eski permalink yapısını hedefe de yeni permalink yapısını gireceksiniz. İkisini de yazdıktan sonra kaydete basın. Bu işlem eski linke gelen trafiği yeni trafiğe yönlendirecektir.

 

Yönlendirme eklentisi nasıl kullanılır?

Diğer çok kullanılan ücretsiz yönlendirme eklentisi Redirection.

Redirection eklentisini kullanmak için önce kurun sonra Tools > Redirections tıklayın. Eski permalinkinizi Source URL alanına girin. Yeni permalinki de Target URL alanına girin ve kaydete basın.

Step 4: Arama motoru linklerini yeni yapıya değiştirmek (yeniden indexleme)

 

Yukarıda okuduğunuz gibi arama motorları sizin permalink değiştirme işleminizden sonra içeriklerinize ulaşamayacaklar. Fakat arama motorları küçük programcıklarla siteleri sürekli dolaşır ve yenilikler varsa kendilerini güncellerler.

Sitenizde permalink değiştirme olduktan sonra Google tekrar sitenizi tarayacak ve indekslemeye zaman içinde başlayacaktır. Yani bir süre sonra siteniz Google arama sonuçlarında görülmeye başlanacaktır.

Ama bunun yanında bu sürece yardımcı olmak için XML Sitemap hazırlayıp sonradan arama motorlarına sitenizi manuel yani elle tekrar indeksleme yaptırabilirsiniz.

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bilgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

 

Sonuç olarak

 

Her zaman yeni bir site açarken sonradan permalink değiştirme yerine permalinkleri en başta belirlemek en iyisidir. Fakat siteniz yayınlandıktan sonra bile permalink değiştirmek isteyebilirsiniz.

Eğer kendinizi bu durumda buluyorsanız sitenize zarar vermemek için kendinize dikkatli bir plan hazırlamalısınız.

Her ne kadar güvenli bir şekilde değiştirseniz de mutlaka SEOnuz kısa vadede etkilenebilir. Fakat SEO uyumlu bir permalink yapısına geçtiyseniz uzun vadede çok daha faydalı sonuçlar alacaksınız.

 

Permalink yapınızı belirleyin ve ona sadık kalın.

 

Sizin permalink değiştirme planlarınız ve tecrübeleriniz neler? Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir