WORDPRESS.COM VE WORDPRESS.ORG ARASINDAKİ FARKLAR2 min read

İlk blog kurmaya karar verdiğinizde mutlaka size wordpress’ten kur diyen olmuştur. WordPress’ten blog kurmaya karar verdiğinizde, haliyle ilk başlarda neye ihtiyacınız olabileceği kafanızda şekillenmediği için wordpress.com’dan yani ücretsiz blog servisinden başlamış olabilirsiniz. Benim gibi 🙂

Bana hep wordpress.org masraflı bir opsiyon gelmişti. Biraz öyle evet. O yüzden her şeyi ücretsiz olan worpress.com’dan blogumu açtım. Fakat bir süre sonra daha fazlasını istedim. WordPress.com sınırlıydı.

WordPress.com felsefesi, hosting benden, tema benden, sen içerik üret, reklam gelirini 50/50 kırışalım. Cazip! Fakat temalar 100 kadar ve hepsi sınırlı. Plugin eklenmiyor, meta etiketini bile eklemeye çalıştığında siliyor. Yazar kutucuğu hiçbir temada yok. Hiçbir şeyde oynama yok. Reklam geliri zaten kuş kadar.

O yüzden biraz araştırdım ve bana lazım olan özgürlüğün wordpress.org’ta olduğunu gördüm. Bazı maliyetlere katlanmak gerekiyor tabi. Ve güvenliği de sizin sağlamanız gerekiyor ki bu da ayrı iş. Bunlar insanı caydırabiliyor. Bu yüzden WordPress.com ile wordpress.org arasında ne fark var, iyice anlamak gerek. Şöyle ki;

İkisinin arasındaki farkı 3 ayrı açıdan

  • Maliyet
  • özgürlük ve kısıtlamalar
  • bakım ve geliştirme

inceleyen karşılaştırma tablosu daha kolay anlamaya yardımcı olabilir.

İşte arasındaki farklar;

WordPress.com ve WordPress.org karşılaştırması

 

 

WordPress.com
Güzel içeriğine odaklan, gerisini bize bırak.
WordPress.org
Kendi siteni kendin kur.
Bedava hosting, güvenlik ve yedekleme. Domaininizi bağlayabilirsiniz fakat .com/..’ tan sonrasını yani mapping için $13 vermelisiniz. Yedekleme ücretsiz.Host bulmalısınız, yedekleme sizde, bakımı işi sizde. Güvenlik ve yedekleme için önerilen VaultPress kulanabilirsiniz.
100’ün üzerinde güzel temadan birini seçebilirsiniz.Özel tema şeçmelisiniz. Kendinizinkini PHP ve CSS kullanarak kurabilirsiniz.
Sayfanızı facebook, twitter vb sosyal networklerle entegre edebilirsiniz.Jetpack gibi bir plugin ekleyerek paylaşma fonksiyonunu dahil edebilirsiniz.
Paylaşma, istatistikler,yorumlar ve anketler gibi popüler özellikler içindedir. Plugin eklemeye izin yoktur.Sitenin fonksiyonlarını genişletmek için plugin ekleyin.
Kişisel destek ve wordpress.com forumları her zaman ulaşılabilir durumda.WordPress.org support forums larını destek için ziyaret edin.
Veri wordpress.com’dadır.Veri tamamen sizdedir.
Reklam kazançları 50/50 site ile bölüşülür. Site aylık 25.000 görüntülemeye varırsa AdControl’e başvurabilir ve reklamı satabilirsiniz.Reklamlardan istediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

 

Bu konuyu biraz görselleştirmek isteyenlere şu videoyu izleyin, çok güzel anlatıyor

Sonuç olarak; wordpress.com bir çok temel güvenlik, bakım, yenileme işlemlerini ücretsiz yaptığından ve bedava hosting verdiğinden blog yazmaya ilk başlayanlar için uygun bir başlangıç noktası olabilir. WordPress.org ise ilerlemiş, kafasında bazı konular ve site tasarımın parçaları belirginleşen, kontrol sahibi olmak isteyen bloggerlar için daha uygun gibi düşünülebilir.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2 Comments

  1. Merhaba wordpress.com da kendi blogumu oluşturdum. Fakat reklam geliri elde etmek para kazanmak için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum google adsense ve wordpress org hesaplarim sa var ama kullanmıyorum. Bu konuda detaylı tavsiye alabilir miyim. Teşekkürler

    1. WordPress.com’da reklam geliri ile para kazanmak oldukça zor. WordAds var ama WordPress.com Premium, Kurumsal veya e-Ticaret paketlerine yükseltme yapan kullanıcılar için uygun bir hizmet. Bunun yerine blogger sistemini veya kendi host hizminize wordpress kurmanızı öneririm. Daha sonra gerek adsense gerekse affiliate marketing yani satış ortaklığı ile kazanç sağlamanız kolay olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.