Ani Site Trafik Düşüşünün 10 Sebebi [Çözümlü]4 min read

Bu makalede ani site trafik düşüşünün çözümlerini okuyacaksınız.

Google analyticse girdiniz ve istatistiklerinize baktınız.site trafik düşüşü

Bir de fark ettiniz ki site önceki periyoda göre ani bir site trafik düşüşü yaşamışsınız.

 

Ani site trafik düşüşü sinir bozucudur ve ne zaman yaşarsanız hemen incelemeye almalısınız.

Ani site trafik düşüşü yaşadığınızda insanın aklına hemen şu sorular geliyor.

  • Gerçekten bir problem mi yoksa sezonsal mı?
  • Bir şeyleri yanlış yaptım ve bu mu oldu?
  • Google yanlış bir şey yaptığıma mı karar verdi?
  • Google analytics ile ilgili bir sorun mu var?

Öncelikle panik yapmayın.

Bu makalede ani site trafik düşüşü sebepleri ve çözüm yollarını bulacaksınız.

Öncelikle ani site trafik düşüşü yakalayabilmeniz için google analize daha yakından bakmalısınız.

Bunun için google analyticste Audience -> Overview.’e tıklayın

En az 6 aylık veri almanız daha iyi olur. Uzun dönemdeki trafikteki değişmeleri gözlemleyin. Belki de arada trafik düşüşleri ayda bir yaşıyorsunuz ve yeni fark ettiniz.


Daha net belirlemek için zaman aralığını kısaltıp tam düşme zamanlarını belirleyebilirsiniz.

Bazen sektörün tatile girmeye başlaması da ani site trafik düşüşüne sebep olabilir. Uzun süreli bir trafik tablosunda bunu rahatça görebilirsiniz.

Ani site trafik düşüşü sebepleri

#1: Değişim yapma yetkisine sahip üyeler bir ayar değiştirmiş olabilir.

Google Analytics’teki change history’ye girin ve yakın zamandaki etiket değişimleri ve ayar değişimleri için Google Tag Manager kullanın.

Change History size hesabınızdaki değişiklikleri görebileceğiniz bir kayıt sunar.

 

Google Tag Manager aynı zamanda bir yayınlama geçmişi de tutar. Hangi versiyonlar ne zaman aktifti ve kimin onları yayınladığını görebilirsiniz. Eğer yayınlama geçmişini görmek isterseniz, Versions’a gidin ve tarihlerine göre süzün.

Hesabınıza erişimi olan insanlar veya siz hesabınızda yakın zamanda bir değişiklik yaptınız mı inceleyin. Bu kayıtları sistem 180 gün tutuyor.

#2: Eksik Google analytics kodu olabilir.

Google Analytics takip kodunun sitenizin her sayfasında olduğundan emin olun.

#3: SSL güvenlik sertifikası eklemiş olabilirsiniz.

SSL güvenlik sertifikası demek websitenizin URL sinin http:// den https:// ye geçmesi demektir.

SSL sertifika varken: https://….

SSL sertifika yokken: http://….

Bu da aslında URL nin tamamen değişmesi demektir. Google sizin sitenizi http:/sizinsiteniz.com olarak kaydettiyse, siz onun üzerinde bir harf bile değiştirseniz Google onu bulamaz ani site trafik düşüşü yaşarsınız. Biraz bekleyip trafiğinizin eski haline gelmesini gözlemleyebilirsiniz. Google tekrar indekslemeye başlayacaktır.

SSL güvenlik sertifikasının süresi bitmiştir

SSL güvenlik sertifikası genelde yıllık alınır. Bir sene sonra unutursanız ve süresi biterse URL’niz https’den http’ye döner. Bu da google’ın siteyi bulamaması demek daha 1 gün bile geçmeden ani site trafik düşüşü yaşarsınız ve hatta trafiğiniz sıfırlanmış görürsünüz.

#4: Google cezası almış olabilirsiniz.

Özellikle organik trafiğinizde ani düşüş yaşsmışsanız Google cezası almış olabilirsiniz. Eğer kontrol etmek istiyorsanız Google Search Console hesabınızdaki ceza bildirimlerini kontrol edin. Google cezalarıyla ilgili daha fazla bilgi için ilgili makaleyi okuyun.

Search console’da Search traffic -> Manual actions menüsüne gidin. Eğer siteniz kırmızı kart aldıysa tam sebebini anlatan bir metin göreceksiniz.

#5: Google algoritması güncellenmiştir.

Google kendini sürekli yeniliyor ve yeni algoritmalar çıkarıyor. Bu algoritma değişimi sitenizdeki bir bilgiyle uyuşmuyor olabilir. Bu durumda sitenizi Google algoritmasıyla uyumsuz olarak görür ve listesinden çıkarır bu da ani site trafik düşüşü demektir.

#6: Rakipler ve arama sonuçlarındaki değişim

Bir Amerikan sözü der ki “bir ölüyü saklamanın Google 2. Sayfadan daha iyi yeri yoktur”. Eğer bir rakip çıkıp öne geçtiyse ve sizi sıralamada 2. Sayfaya ittiyse ani site trafik düşüşü yaşarsınız. Bunu araştırmak için Rank Tracker programının SERP history özelliğini rakiplerinizi araştırmak için kullanabilirsiniz.

#7: Redirect yönlendirmeler değişmiş veya silinmiş olabilir.

Redirect özelliği bir sayfanın URL’sini diğer sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Eğer yönlendirme yaptıysanız ve Google o şekilde indekslediyse artık değiştirmemelisiniz. Siz yönlendirmeyi değiştirirseniz Google sayfayı tekrar bulamaz ve sayfada ani site trafik düşüşü yaşarsınız. Redirect checker kullanarak bunu tespit edebilirsiniz.

#8: Spam backlinkler alıyor olabilirsiniz.

Blogunuza bir yerden bir dolu link yönlenebilir. Backlink paketi almış olabilirsiniz. Bunları Google kolay anlar, satın almayın.

Google her yıl kaliteli ve spam linkleri ayırt etmek için link bazlı büyük algoritma güncellemesi paylaşır. Link spamı sitelerin ani site trafik düşüşü yaşamalarının ana unsurlarından biridir. Kalitesiz backlink almışsanız siteyi Google mercek altına alır ve ani site trafik düşüşü yaşarsınız.

Kalitesiz link yüzünden trafik kaybedip kaybetmediğinizi anlamak için link audit yapmalısınız.

#9: Backlink verenler backlinkleri silmiş olabilir.

Blogunuza gelen backlinkler de bazen silinebilir ve onunla gelen trafik birden kaybolabilir. Hatta bazı siteler için az backlink bile önemliyse kaybettikleri backlinkler ciddi ani site trafik düşüşü yaşatabilir. Backlinklerinizi düzenli kontrol etmelisiniz.

#10: Domain permalinkini değiştirmiş olabilirsiniz.

Ben bunu yaptım. Daha önce domainim www.markamuduru.com iken yeni trend olmasından dolayı markamuduru.com’a çevirdim. Yani www’yi kaldırdım. Bu da bana ani site trafik düşüşü olarak yansıdı. Bu tip temel değişiklikleri çok yeniyken yapmak gerekir ya da 301 yönlendirme kullanmalısınız.

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Sonuç olarak

Sitenin ani site trafik düşüşü her site sahibini ve bloggerı panik yaptırabilir, ama siz panik yapmayın. Önce sebebini anlamaya çalışın.

Dönemsel düşüşler oluyorsa veya sektöre göre dönemsel değişimler varsa onları tespit etmeye çalışın. Birçok sebep olabilir.

Yukarıda yazıda sitelerin trafiklerin olabilecek ani düşüşlerini ve çözüm yollarını anlattım. Sitede ani site trafik düşüşünün birçok sebebi olabilir, sizinkinin sebebi bunlardan biri bile olmayabilir.

Eğer yukarıdakilerden farklı bir sebebe sahipseniz ve çözmüşseniz veya çözmemişseniz bile lütfen yorumlar bölümünden paylaşın. Çözümü hepimiz öğrenelim.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir