AKSİYON ÖNCELİKLENDİRME MATRİSİ NEDİR? (ACTION PRIORITY MATRIX)

 

Aksiyon önceliklendirme matrisi (Action priority matrix) elinizdeki işlerin vereceği sonuç ile verdiğiniz emeği karşılaştırıp önceliklendirmeye yardımcı oluyor. Aksiyon öncelik matrisi öğrenmek gereken birçok çalışma modelinden biri. Stresi azaltmak, iyi bir lider olmak, karar verme sürecini iyileştirmek, kişisel veriminizi arttırmak için aksiyon öncelik matrisini kullanabilirsiniz.

Aksiyon öncelik matrisinde işleri 4’e ayırıyoruz.

 

  • HIZLI KAZANIMLAR

(Yüksek etki/ Düşük efor)

En çekici projelerdir. Nispeten az eforla çok getirisi olan projelerdir. Bu kategoriye düşen projeleri bitirmeye olabildiğince çok zaman ayırmalısınız. Küçük bir eforla büyük etki yaratabilirsiniz..

 

  • ANA PROJELER

(Yüksek etki/yüksek efor)

Bu tip projeler iyi getiriler verir fakat tamamlaması uzun ve zahmetli, uygulamaya koyması karışık olabilir. Eğer kritik bir süreç ise hemen tamamlamaya çalışın fakat hızlandırmak isterseniz ana projeyi daha küçük projelere bölebilirsiniz.

 

  • TAMAMLAYICI İŞLER

(Düşük etki/düşük efor)

Bu işler çok zaman almayabilir fakat bitirdiğinizde çok da etkisi olmayan işlerdir. Eğer zaman çizelgenizde bir boşluk varsa o boşluklarda bu işi yapın.

 

  • NANKÖR İŞLER

(Düşük etki / Yüksek efor)

Bu işlerden kaçının. Düşük getirileri vardır. Bu tür iş verildiğinde bu işin neden istendiğini sorgulamakta fayda olabilir. Zamanınızı başka şeye harcamak daha verimli olabilir.

 

Matrisi şu şekilde kullanabilirsiniz.

Bitirmek istediğiniz işleri listeleyin

Etkisi için 1-10 arası puanlayın

Eforu için 1-10 arası puanlayın

Çıkan sonuca göre aksiyonları aksiyon önceliklendirme matrisine yerleştirin ve çıkan sonuca göre iş sıralamasını belirleyin.

 

Aktivite Etki (0-10)

0 = Az etkili

10 = Maximum Etki

Efor (0-10)

0 = Az Efor

10 = Maximum Efor

İş 1 5 5
iş 2 3 8
iş 3 9 2
iş 4 8 9

 

Action-Priority-Matrix

 

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: