MARKA MÜDÜRÜ NE İŞ YAPAR? 28 MADDELİK GÖREV TANIMI3 min read

Firmaların bazılarında “pazarlama ne iş yapar?”, “marka müdürü ne yapar?” gibi sorularla karşılaşırsınız. Bu soru pazarlama departmanının işlevinin o firmalarda anlaşılmadığını gösterir. Hâlbuki pazarlama departmanı ve marka müdürlerini şirketin büyümesindeki stratejinin bel kemiği olarak düşünmek gerek. Çünkü 1929’da P&G’nin pazarlama departmanını markaya bölmesinden beri yıllarca marka yönetimi şirketin en kritik birimi oldu. Peki kimdir marka müdürleri?

Marka müdürü firmanın büyümesinde kilit noktadadır. Marka müdürü / marka yöneticisi markanın büyümesinden, karlı olmasından ve bunların sürdürülmesinden sorumludur. Marka müdürü ve ekibi ellerindeki markanın büyümesini yani ticari faaliyetlerinin büyümesini sağlar. Marka müdürü şirketin zaten markalara bölünmüş faaliyetlerini büyütür, yani aslında her marka müdürü şirketin faaliyetlerinin bir bölümünü büyütür. Tüm marka ekipleri yani pazarlama müdürleri ise markaların hepsini büyütürler. Yani şirketin faaliyetlerinin büyümesinin ana aktörleridir. Ki bu da şirketin büyümesidir.

Marka müdürü çok yönlüdür. Markayı büyütürken bir finansçı gibi hesap yapar, analist gibi analiz yapar, uzman gibi fiyatlar, müşteri iç görülerini anlar, araştırma geliştirme ile ürün geliştirir, satışçı gibi satış kanallarını bilir, birçok kişi ile iletişim halindedir.Yani hem analitik zeka hem sosyal zekası yüksektir. Marka müdürü markanın her şeyinden sorumludur.

Marka müdürü biraz patronun bir parçası gibidir. Yani patron gibi girişimci karakterlidir, proaktif davranır, organizasyon ve sistem altyapısı kurabilir. Teknolojiyle, ekonomiyle, reklamcılıkla ve görsel ve sözel iletişimle arası iyidir.

marka-muduruMarka müdürü müşterisini iyi tanır. Müşterinin sorununu çözen ürünler üretmek için müşteriyi iyi tanır, sokakta karşılaştığı insanı gözlemler veya pazar araştırma şirketlerinin verilerini inceler, çeşitli kanallardan araştırır ve müşterinin iç görüsüne ulaşır. Müşteri iç görüsü de ürün tasarımında kilit nokta olduğundan marka müdürünü başarıya götürür. Marka müdürü müşterisine yakın durarak başarıya ulaşır.

Marka müdürünün ikna yeteneği yüksektir. Ürün konsepti belirlenip prototip yapıldığında onu önce kendi ekibi sonra yönetim, sonra da satış ekibine anlatıp ikna etmesi gerekir. Sonra da pazara tabi ki. Tüm bu süreçte ikna edici olmalıdır. Yaşadığı heyecanı şirket içinde ve pazarda inançlı ve hararetli bir şekilde kelimelere döküp yaymalıdır.

Marka müdürünün proje yönetim becerisi yüksektir. Üretilen ürüne ulaşmak için uygulanabilir, sahici, ölçülebilir bir plan oluşturur. Tüm yıl aksiyonu marka müdürü için bir proje yönetimi gibidir. İç içe işler, bir birini takip eden süreçleri yönetir.

Marka Müdürü ne iş yapar? İşte marka müdürünün iş Tanımı

Plan&analiz

 1. Sorumlu olduğu markaların, konumlandırma stratejilerini belirlemek
 2. Markanın yurt içi ve yurt dışı pazarlama iş planının hazırlanması, uygulanması
 3. Ürünlerin yıl içinde belirlenen aralıklarla satış trend analizi yapmak
 4. Satış bölümü ile koordineli Marka/Model/Renk/Bayi/Bölge bazlı satış analizi yapmak
 5. P&L karlılık analizlerini hazırlayıp takip etmek
 6. Rakip analiz ve raporlama çalışmalarını yürütmek
 7. Yıllık aksiyon/faaliyet planı hazırlamak

 

Üretim&stok plan

 1. Ürün gamının dünya modası ve hedef kitle doğrultusunda tespitinin yapılması,
 2. Oluşturulan ürünlerin üretim süreçlerine yakın durulması
 3. Yeni ürünleri lansmana hazırlamak
 4. Özellikle yeni ürün/hizmet lansmanlarında müşterinin soracağı her soruyu önceden tahmin ederek satış /şube ve çağrı merkezleri için verilecek cevapları hazırlamak
 5. Ürünlerinin üretim maliyetinin tespit edilmesi
 6. Satış hedeflerine göre stokları optimum seviyede (üretim ve ithalat bölümleri ile koordineli) planlamak ve yönetmek
 7. Stok devir hızları ve atıl stokların durumları ile ilgili hedeflerle çalışmak ve bu hedefleri optimum seviyede tutmak

 

Reklam&PR

 1. Reklam bütçesini oluşturmak, takibini yapmak, yönetmek ve raporlamak
 2. Çalışılan reklam ajansı ile gerekli görsel tasarımları hazırlamak veya hazırlatmak
 3. Yapılan kreatif çalışmaların ilgili mecralarda, mağazalarda ve diğer iletişim noktalarında uygulanmasını sağlamak ve denetlemek
  Sosyal Medya ajansı ile ortak çalışarak sosyal medya yönetimini takip etmek ve raporlamak
 4. Ulusal ve bölgesel kampanyalar yapmak
 5. Yurt dışından talep edilen projeleri yönetmek ve raporlamak
 6. Sponsorlukları yönetmek
 7. Fuar, sektör etkinlikleri, müşteri toplantıları organizasyonları planlamak
 8. Sms ve e-mailing gönderiminin sağlanması ve raporlanması

Rakipler ve saha

 1. Düzenli olarak aylık–dönemsel pazar-ürün analizleri yapmak, raporlamak,
 2. Pazarda rakip uygulamaları(fiyat, iskonto oranı, hedef kitle), pazara yeni girecek oyuncuları, pazardaki olumlu ya da olumsuz gelişmeleri takip etmek ve bu analize göre pazarlama planlarını gerekiyorsa revize etmek
 3. Nihai satış noktalarındaki fiyat oluşumunun belirlenip analizini yapmak
 4. Kendi markasına ait ürünlerin teşhirlerini belli aralıklarla kontrol etmek
 5. Alternatif satış-pazarlama kanalları oluşturmak
 6. Sorumlu olduğu ürünlerle ilgili iç (firma calışanları) ve dış (bayiler, promosyon tedarikçileri vs) müşterilere destek vermek; ürün eğitimleri, seminerler ve toplantılar organize etmek ya da organize edilen toplantılarda bilgi vermek.

 

Sonuç olarak; marka müdürü şirketin stratejisini oluşturmada, markaların yani faaliyet gelirlerinin artmasında kritik noktadadırlar. Bu yüzden marka müdürleri firmanın en stratejist, en çok yönlü, en araştırmacı, firma ile müşteri arasındaki bağı kuran insanlardır. Eğer girişimci yapınız varsa marka yönetimi kadrosunda bulunmanız size çalışma zevki verecektir.

 

[smoothslider id=’1′]
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

1 Comment

 1. Merhaba bir sorum var. Bu mesleğin yani marka müdürlüğünün yurt dışı imkanları var mı ?. Örneğin mesleğe başladıktan 2-3 yıl sonra , kişi yabancı ülkede çalışabilir mi ?. Umarım cevaplarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir