GRUP DÜŞÜNME (GROUPTHINK) NEDİR2 min read

Grup düşünme tartışan bir grup insanda oluşabilen çekinceler sebebiyle çeşitli fikirlerin ve harmoninin kaybolup fonksiyonel olmayan bir sonucun elde edilmesidir. Grup üyeleri tartışmayı minimize etmeye çalışıp, alternatif fikirleri eleştirmekten çekinip, fikirlerini bastırarak veya kendilerini izole ederek bir ortak akla doğru yürümeye çalışırlar. Grup düşünme biraz grup içinde baskıyla ilgilidir, bireysel düşünmeyi ve yaratıcılığı engeller. Sağlıksızdır, verimi düşürür, fikir zenginliğini azaltır, yaratıcılığı azaltır, kaçınılmalıdır. Grup düşünme daha çok birbirine benzer insanların olduğu gruplarda veya güçlü ve karizmatik bir lider gruba liderlik ettiğinde görülür.

GRUP DÜŞÜNME SEBEPLERİ

Grup düşünmeyi birkaç faktör etkileyebilir.

 1. Kimlik belirsizliği: Grup bağlılığı kişisel ifade özgürlüğünden daha önemli hale gelir.
 2. Grubun tecriti
 3. Tarafsız bir liderin olmayışı
 4. Prosedürler için gerekli normların olmayışı
 5. Üyelerin sosyal yapılarının ve ideolojilerinin benzerliği
 6. Yüksek stres yaratan dış tehditler
 7. Yakın zamandaki başarısızlıklar
 8. Karar verme sürecindeki fazla zorluklar
 9. Ahlaki ikilemler

 

GRUP DÜŞÜNMEDEN KURTULMANIN 13 YOLU

Grup düşünmeyi engellemek veya üstesinden gelmek zordur, fakat grup düşünmenin oluşmasının engellenmesi sınırsız fayda içerir. Bazı araştırma bazlı stratejiler şunlar.

 1. Ekibi bilgilendirin. Ekip grup düşünmenin sebepleri ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmalılar.
 2. Ekip lideri tarafsız olmalı. Örneğin gruba karar görevleri verdiğinde tarafsız olmalı. Özellikle açık tartışmaları destekleyen liderler için etkili olabilir.
 3. Lider herşeye açık olmalı. Lider itirazlara, şüpheye ve eleştiriyi konuşmaya yüksek öncelik vermelidir.
 4. Alt gruplara ayırın. Grubu kendi lideri olan alt gruplara ayırıp gerekli alternatifleri oluşturmalarını beklemek de etkili sonuç verebiliyor. Bu durumlarda liderler gruba görevi verirken herhangi bir fikir belirtmemeliler.
 5. Yalıtımdan sakının: harici eleştriden çekinmeyin. Bazen grupta olmayan insanların da fikrini alın.
 6. Her kararı düşünün : Alternatiflerin riskleri ve sonuçları için açıkça tartışın. Sadece pozitif olanlarına odaklanmayın.
 7. Herkes eleştirmen olsun. Diyaloğun başında herkesi eleştirmen olarak atayın. Bu herkeste eleştirel düşünmenn önemni anlamasına ve grup düşünmeyi oluşmaya başladığı ilk anda anında anlamasına yardımcı olur.
 8. Reddedilmiş alternatifleri tekrar gözden geçirin. Son karar verilmeden önce reddedilmişlere tekrar bakın. Ne olsaydı bu en iyi alternatif olurduyu düşünün.
 9. Uzman fikri alın. Konu hakkında bir uzman konunun istatistiki bilgilerin sunar. Uzman ekipten biri olmadığından grup düşünmeden etkilenmez.
 10. Ajandanızı ayarlayın. Konuyu iyice tartışmak için yeterince zamanın olduğundan emin olun. Büyük konuların toplantının başına koyun, bu şekilde yorgun değilken en önemli konular tartışılabilir. Ekip yorgun olursa konu çözülmeden bile gruptan ayrılmak isteyenler olabilir.
 11. Tartışmayı dstekleyin. Tartışmasız grup çalışmaları kısa vadede iyi olabilir fakat uzun vadede sonuca baktığımızda herşey iyi olmayabilir. Liderler farklı fikirlerin neden önemli olduğunu gruba anlatmalıdır
 12. Çeşitli kişilikleri bir araya getirin. Ekipte kişilik açısından en az 8 farklı kişilik olması daha iyidir. Örneğin, alışılmışın dışında biri, doğru kabul ediene aykırı olan, yaratıcı problem çözebilen, baskıya dayanabilen, tarafsız bakabilen vs farklı düşünebilen ve farklı iletişim haline girebilen gruba olumlu etki katar.
 13. Verilere önyargı bulaşmasına izin vermeyin. Liderler verilere güvenerek önyargıları silebileceklerini düşünebilirler. Eğer analistler yöneticilerin beklentilerini karşılayacak yönde verilere bakar ve destekleyen verileri sunarlarsa, yöneticiler fikirlerine daha fazla inanır ve geliştirmeye gerek duymaz. Ve eğer yanlış yönlendiren bilgiler, veri destekli olursa onları artık değiştirmek çok zor olabilir. Liderler analistlerden bilgi istediklerinde onlara beklentilerini söylememeliler.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir