FİRMA İÇİNDE SÖZSÜZ BİLGİ BİRİKİMİ (TACIT KNOWLEDGE)2 min read

Sözsüz bilgi (Tacit knowledge) insanın kendinde bulunan sivil hayatta kültürel inanışlar, değerler, mental modeller gibi karşılık bulurken iş hayatında ise kişisel beceriler, kapasite ve uzmanlıklardır. Sözsüz bilgi kazanmanın tek yolu tecrübedir.  Aynı zamanda sözsüz bilgi en değerli bilgi kaynağı olarak bilinir ve firmaların önemli hamle ve atılımlarının kaynağıdırlar. (Wellman 2009). Sözsüz bilginin olmaması firmada düşük beceri ve kapasiteye ve inovasyona haliyle daha az rekabetçi olmaya sebep olabilir.

sözsüz bilgi sözlü bilgi buzdağı.jpg

Sözsüz bilginin etkili transferi çok güçlü kişisel iletişim, düzenli etkileşim ve güven gerektirir. Sözsüz bilgi kelimelerle aktarılmaz. Örneğin çıraklar ustaların hünerlerini gözlemleyerek, kopyalayarak ve defalarca deneyerek elde edebilirler.

Sözsüz bilgi aynı zamanda “know-how” olarak da bilinir. Sözsüz bilgi öğrenme ve beceriyi kapsar. Bunlar yazılı değildir.

Bir örnek:

Matsushita firması (şimdi Panasonic) hamur ustalarının kendilerini mükemmelleştirmeleri için yıllarını harcadıkları hamur yoğurma işlemi için otomatik makine geliştirmeye başlamış. (1985) Nasıl yoğurulacağı tamamen sözsüz bilgiye dayalı olduğundan yazılım ekibinden Ikuko Tanaka isimli bir gönüllü olarak bölgenin en iyi ekmeğini çıkaran Osaka Otelin fırınında çırak olarak çalışmaya başlar. Belli bir sürelik kopyalama ve pratikten sonra .bir gün hamur ustası sadece hamuru uzatmıyor aynı zamanda büküyor olduğunu farkediyor. Döndürerek uzatmak işlemi bu işin gizli formulü haline geliyor. Tamamen farklı kültür ve uzmanlıktan olan Matsushita ev fırını takımı 11 kişi olarak bir araya toplanıyor. Döndürerek uzatma işleminin bir prototipini yapabiliyorlar ve bir yıl boyunca prototip üzerinde değişik deneyler yapıyorlar ve sonuca ulaştırıyorlar.

 

Sözsüz bilginin transferini arttırmak için bazı taktikler:

Yöneticiler ofis içinde bilgi transferini desteklemeli hatta bilgi brokerı olarak rol almalı. Sözsüz olan bilgiyi herkese açık hale getirebilirler. Ekipler içinde veya arasında bilgi, tecrübe, strateji ve fikirlerin paylaşımını motive etmek için ekiptekileri teşvik etmeli hatta ödüllendirilmelidir. Bu nakdi veya nakdi olmayan araçlarla yapılabilinir. İnsanları bir araya getirmek için şunlar kullanılabilinir

sözsüz bilgi

  1. Herkesin ardından deneyime katıldığı demolar yapılabilinir
  2. Çıraklık ve diğer mentorluk programları
  3. Hikayeler ve metaforlar
  4. Yazıya dökmek (süreç analizi, görsel haritalama vs.)
  5. Ustalarla iy kurgulanmış görüşmeler
  6. Görev analizi ve alt kırılımlar
  7. Yatay iletişimi arttırmak
  8. Periyodik, sistematk ve stratejik incelemeler
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir