PAZARLAMA DEPARTMANI GİRİŞİMCİLİK DEPARTMANIDIR2 min read

Üniversitede hevesliydik, girişimci ruhluyduk, heveslerimiz vardı. Bu konuda en yakın arkadaşımla kafa kafaya verdiğimiz zaman hep yeni ticari fırsatlardan bahsederdik. Kendime en yakın iş olarak da pazarlama alanını seçtim. Çalışırken MBA yaptım, tüm pazarlama kitaplarını tekrar okudum. Ve gördüm ki pazarlamanın yaptığı işler “iki girişimcinin kafa kafaya verdiği zaman yaptıkları plan ve sorduğu sorular” ile aynı..girisimci-kararlidir

  1. Bişey getirsek de satsak..Ne getirsek? Hatta getirelim de bi ürün gamı oluşturalım müşterilerin ihtiyacını karşılayalım! (Product portfolio strategy)
  2. Getirsek nerden getiririrz? (Production and Supplier selection)
  3. Piyasada rakip var mı? Aynı şeyi getirip pişti olmayalım, bizimki farklı olsun, çekici olsun (Competition analysis and differentation strategy)
  4. Rakipler kaça satıyor biz kaça satarız? (competitive pricing strategy)
  5. Bunun alıcısı kimdir? insanların kaçta kaçı bununla ilgilenir? (STP analysis- segmentation, tarketing, positioning)
  6. Tüketici aslında ne istiyor, istenilen şeyi getirelim de öne çıkalım? (Insight toplama)
  7. E iyi de malı getirdik diyelim, kime sataccazz, bunun toptancısı kim? Hangi kanallardan dağıtıma sokarız? Önce anlaşmalı zincir mağazalardan girip sonra her yere satar mıyız? En çok hangi bölgelerde satar? (Distribution strategy)
  8. Bu ürün de anlaması anlatması biraz zor bir ürün, önce satıcıları inandırmamız gerek yoksa piyasada tutulacak olsa bile bizi satıcılar satamazsa elimizde patlar! (Internal marketing)
  9. Toptancıları da bilgilendirmek ve teşvik falan vermek lazım, ne versek ne yapsak acaba? (Trade marketing strategy)
  10. Ambalaj çok önemli! Bunu kullanan büyük ambalaj mı ister küçük ambalaj mı? Rafların 30 cm büyüklüğünü de dikkate almak lazım! Gondol başına mı kasa önüne mi yatırsak? (Merchandising strategy)

gibi…

Burdan anlıyorum ki girişimci ruhlu insanlar pazarlamaya daha yakın işler yaptığında başarılı olurlar, çünkü aynı vizyon aynı bakış açısına sahipler…sizce?

 

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments