Makro Ve Mikro Influencer Arasındaki 10 Fark5 min read

Tek bir influencer tipi olamadığını, makro ve mikro influencer olduğunu biliyor muydunuz?

Bu makalede makro ve mikro influencer arasındaki farkı okuyacaksınız.

Peki; mikro influencerlar mı makro influencerlar mı daha etkili?

En çok hangisi işe yarıyor? Hangisine yatırım yapmalısınız?

Öncelikle mikro influencer ve makro influencer arasındaki farkı anlatayım.

Makro ve mikro influencer arasındaki farklar

Mikro Influencerlar

Mikro influencerlar normal insanlar. Çoğu zaman 10.000’den az takipçileri olur.

Bir mikro influencer çoğu zaman bir influencer olmak ister. Tribe ve Takumi gibi siterler kendi sosyal medya hesaplarının estetik halinden memnun olan insanların oluşturduğu topluluklardır. Bu tür insanların fotoğraflara iyi gözleri vardır.

Nasıl çalışırlar: markalar hazırlanmış briefleri bu online influencer platformlarına verirler ve ilgili influencerların onlara ulaşması istenir.

makro ve mikro influencer

(Source: https://takumi.com/)

Makro Influencerlar

Makro influencerlar birçok insan tarafından tanınırlar. Çoğu zaman bu kişiler 100.000 ve üzeri hatta milyon takipçisi olan ünlülerdir.

Makro influencerlara markalar doğrudan ulaşırlar. Kendi ürünlerinin çekeceği postlarda, sosyal medya profillerinde görülmesini isterler. Markadan bahsedilmesi istenir.

Makro influencerlar kullanılarak milyonlarca kişinin önüne ürün çıkarılır. Görünürlük ve bilinirlik açısından oldukça iyidir.

Basitçe mikro influencer ve makro influencer arasındaki fark budur. İkisiyle de çalışmanın faydaları ve dezavantajları bulunur. Bunların ikisini de bilmek size çalışırken kolaylık sağlar, boşa adım atmazsınız. İşte o avantaj ve dezavantajlar;

Mikro Influencerların avantajları

Özgündürler

Mikro influencerlar ağızdan ağıza pazarlama ile aynı şekilde etki oluştururlar. Mesela spordan sonra nutri-bar yemeği sevdiklerini gösteren bir resmi instagramdan paylaştıklarında –biraz kurgu olduğunu anlasanız bile- çok sorgulamazsınız.

Genelde bir mikro influencerın o gösterdiği ürünü gerçekten aldığına ve kullandığına daha kolay inanırız. Size nutri-bar’ın lezzetli olduğunu ve yüksek oranda protein içerdiğini söylerler. Siz de kafanızda markayı ve ürünü not alırsınız.

Bu tip sahici ve özgün hareketler daha fazla etkileşim, bilinirlik ve marka bilinirliği sağlar. Bir dahaki protein bar alışınızda instagramda gördüğünüz ve inandığınız protein barı alırsınız.

Ucuzdurlar

Tabii ki makro influencerlardan daha ucuzdurlar.

Ortalamada bir mikro influencer makro influencer postundan çok daha ucuz fiyat koyar.

Mikro Influencerlarla çalışmanın dezavantajları

Belirli görünürlük ve erişim alabilirler

Mikro influencerların çok takipçisi yoktur ve birçok platformda 10K takipçi limiti belirlenmiştir. Yani 10K üzeri makro influencer olarak kabul edilir.

Bu demek değildir ki bu tip içerikler etkileşime açık değildir. HubSpot raporlarına göre mikro influencerlarlar makro influencerlara göre daha fazla etkileşim alırlar.

Markalar Mikro influencerların üretecekleri hakkında daha az kontrol sahibidir.

Çoğu zaman, markalar influencera ne istediklerini, neyin öne çıkarılmasını, genel ürün bilgisini ve genel sunum şekliyle ilgili bilgi verirler. Mesela organik bir kozmetik markası kısaca ürünlerinin plastik malzemelerle, parlak renklerle kullanılmaması gerektiği gerektiğini söyleyebilir. Onun yerine dışmekanda yumuşak ışıklarla ve sadece doğal renklerin baskın olduğu fotoğraflar isteyebilir.

Bununla birlikte bu brief bir kez yazılıp onaylanıp influencera yollanır. Artık güç markanın dışındadır. Sonuçlar hakkında daha az kontrol sahibidirler. Bir mikro influencerın kaliteli bir içerik post edeceğine güvenilir.

Birçoğu durumda influencerların üreteceklerine güvenirsiniz.

Yatırımdan getiriler çoğu zaman kanıtlanması güçtür

Bir mikro influencer kampanyası yürütürken ürününüzü bir çok kişinin önenüe çıkartırsınız. Her ne kadar görüntülenme, erişim ve etkileşim kolayca ölçülebilir ve raporlanabilir olsa da influencer etkileşimini doğrudan satışa çevirmeyi ölçmek daha zordur.

Bunun sebebi influencer postları bilinirlik oluşturmak için harika olsa da doğrudan site trafiği oluşturmayabilir. Özellikle instagram açıklamalar bölümüne link vermeye izin vermiyor.

 

Makro Influencer avantajları

Markalar Makro influencer kampanyası yürütürken daha kontrol sahibidir.

Bir marka tam doğru ünlüyü seçip ona tam brief verip ne post edeceğini verebilir ve sonuçlarını da tahmin edebilir.

Bu kontrol aynı zamanda markaların ürün çevresinde ünlenmesine de sebep olabilir. Örneğin Made in Chelsea’nin bir cast üyesi bir ürünün lüx sunumunu desteklerken diğer yandan bir Olympia’lı güçlü ve profesyonel anlamı çağrıştırabilir.

Bunun yanında bu yanlış bir yola da girebilir. Örneğin BooTea çaylarını ele alalım. Diyet markası Scott Disick ile işbirliği yapıp ürünü instagram hesabından göstermesini istiyor. Fakat influencer açıklamaya “Yaz çalışma rutinini sabah BooTea’si protein shake’i ile devam ediyorum.” yazıyor. Bu tür bir kampanya markanın istediği yöne gitmezse markanın özgünlüğüne zarar verir.

Yatırımdan getiri daha kolay ispatlanabilir.

Mikro kampanyalara göre tespit edilmesi daha kolaydır. Çünkü her marka makro influencer kampanyası için özgün bir teklif kodu üretir. Influencer bunu içeriğinin yanında post eder. Aşağıdaki örnek gibi;

Bu da özel bir postla satışların ne kadar oluştuğunu ölçmeyi kolaylaştırır. Ve makro influencer kampanyasında özel kodlar online olarak kaç kez kullanıldığını kolayca ölçerler.

Makro Influencer dezavantajları

İnsanlar genelde makro influencerlara güvenmezler

Ürün yerleştirme genelde anlaşılır. Ve haliyle özgün ve inanılır değildir.

İnsanlar kurgulanmış bir instagram postunu anlarlar. Haliyle içeriğe daha az inanırlar. Bilinirlik ve erişim için bu tür kampanyalar gayet istenilen sonuç alınabilirken insanlar genelde influencer’ın ürünü kullandığına gerçekten inanmazlar.


Makro influencer kampanyaları daha pahalıdır.

Ünlüler genelde mikro influencerlara göre daha fazla ödeme talep ederler.

Ünlülerin bir postu statulerine ve takipçi sayılarına göre değişir. Yüzyüze görüşmek en iyisidir. Üst limitlerden biri de Kardashianlardır. İstedikleri rakam $500.000 civarıdır. Bu gelirler Kardashian’ın gelirinin 25%’ini oluşturuyormuş.

Her ne kadar takipçisi çok olsa da ve içeriğiniz çok kalabalık bir gruba ulaşsa da mikro influencerların birçok postuyla çok daha ucuza makro influencerların verdiği bilinirlikten çok daha fazlasını alırsınız.

Makro influencer kampanyaları yürütmesi daha zordur

Organize etmesi daha uzun sürer ve muhtemelen bir PR ajansı gerektirir. Bir ünlüyü veya menejerine ulaşmak ve bağlantı kurmak bir şeydir, ardı ardına gelen talepleri karşılamak başka bir şeydir.

Aynı zamanda ünlüler çalışacakları markalara karşı çok seçici davranabiliyorlar. Ona ürününün profili için de ne kadar uyumlu olduğunu ve profiline faydası olacağını anlatmak önemli hale gelebiliyor.

 

Sonuç olarak; siz hangisini tercih edersiniz?

Hem makro hem mikro influencer kampanyalarının avantajları ve dezavantajları vardır. Birçok durumda ben mikro influencer kampanyalarını tercih edebilirdirm. Özgünlük oldukça önemlidir. Özellikle milenyumlar çok severler.

Eğer bütçeiz varsa, hem mikro hem makro influencer kampanyasını beraber deneyin. Önce mikrodan başlayıp ilk tepkileri ölçün. Tepkilere göre ilerideki stratejilerinize yön verebilirsiniz. Kriterlerinizi düşünüp kendiniz karar verin.

Tavsiye yazı: İnfluencer pazarlama makaleleri

Kaynak

https://www.socialmediatoday.com/news/micro-influencers-vs-macro-influencers/516896/

https://blog.digimind.com/en/insight-driven-marketing/execute/micro-vs-macro-influencers-whos-right-for-your-campaign/

https://www.socialsamosa.com/2018/02/macro-influencers-vs-micro-influencers/

https://www.convinceandconvert.com/influencer-marketing/micro-influencers-make-a-winning-influencer-strategy/

https://www.socialbakers.com/blog/micro-influencers-vs-macro-influencers

https://adage.com/article/digitalnext/micro-macro-influencer-marketing-kim-kardashian/307118/

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir