PİYASANIN KAYMAĞINI ALMAK2 min read

Piyasanın kaymağını almak talebi yüksek olabilecek, rakplerin zayıf olduğu yeni bir ürünü (yeni teknoloji, yeni parfüm, yazılım vs.) için üretici firmanın piyasadaki boşluktan yararlanarak yüksek fiyat koymasıdır. Amaç daha çok arge masraflarını karşılamaktır. Diğer amaç rakipler piyasaya çıkmadan önce piyasadaki talebi yüksek kar marjıyla kapatmaktır. Dağıtım ağına ürün dağıldıkça ve rekabet belirmeye başladıkça fiyat zamanla yavaş yavaş veya aniden düşürülür. Firma bu fiyat indirimiyle alım gücü düşük müşterilere ulaşılır ve kopyacı rakip firmaları bertaraf edebilir.

Örnek

ABC adında bir firma uyduya bağlantılı global çapta konum belirleme sistemi bulmuştu. Sistem onlarca metre suyun altında bile çalışıyordu. Bu teknolojik anlamda önemli bir ilerlemeydi. ABC firması bu arge yükünü ürün fiyatına ekledi ve ürün fiyatını $1.000 olarak duyurdu. Halbuki ürün $150 a mal oluyordu.  ABC firması bu fiyatı 6 ay boyunca devam ettirdi. $1 milyonluk arge masrafını çıkardıktan sonra fiyatını $300 ‘a indirdi ve rakiplerin piyaasaya girmesini de zorlaştırdı.Firmanın kendisine, ara dağıtıcı ve toptancılarına yüksek kar marjı sağladığı gibi yüksek kalite algısını oluşturmaya da yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken 8 nokta

Piyasanın kaymağını almak için fiyatlama yapmak karlı olduğu kadar riskli de olabilir. Fiyatlama yaparken dikkat etmeniz gereken işte o 9 nokta;

  1. Fiyatı zamanında indirin. Yüksek fiyat rakipleri cezbeder. Rakiplerin piyasaya girmesini zorlaştırmak için fiyatı uzun süre yüksek tutmayın.
  2. Ölçek ekonomisi için biraz beklemelisiniz. İlk başlarda satış hacmi pek fazla olmayabilir. Bu durumda daha fazla üreterek maliyetleri aşağı çekemeyebilirsiniz.
  3. Fiyatı uzun süre yüksek tutmayın. Eğer fiyat uzun süre çok yüksek kalırsa genel pazarında ürünü kabül etmesi gitgide zorlaşır.
  4. Fiyatı birden düşürmeyin. Ürünü ilk alanlar ilk adapte olanlar fiyatın düştüğünü gördüklernde öfkelenebilirler. Çevrelerine firmayı ve ürünü kötü anlatırlar. Bağlılıkları çok düşer.
  5. Maliyet düşürmenin de planını yapın. Üründen gelen yüksek kar marjları firmanın daha rekabetçi olmak için fiyatlarını düşürmesi gerektiğinde maliyet yapısını zorlayabilir.
  6. Perakendecilere çekici kar marjı verin. Piyasanın kaymağını almak için oluşturulmuş fiyatlı ürünün stok devir hızı düşüktür. Bu dağıtım ağında problem olabilir.Perakendeciyi ikna etmek için daha yüksek marj vermek gerekebilir.
  7. Rakiplere dikkat edin. Pazarın kaymağını alma fiyatlaması uygulanan ürün yüksek kar marjına sahiptir Haliyle bu da rakiplerin ilgisini çeker. Piyasaya bir gün girecekler, hazır olun.
  8. Yüksek marjlar firmayı verimsizleştirebilir. Firma kazanmaya devam ettikçe zaten kar marjı yüksek diye maliyetleri daha az kontrol altında tutmaya çalışabilir. Bu da fiyatta rekabet etmeyi zorlaştırabilir.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir