SEKTÖR MALİYET EĞRİSİ NEDİR?

 

Sektör maliyet eğrisi fiyatlandırmanın dinamiklerini analiz etmek için temel bir araçtır. Artan maliyete paralel olarak ürünün kapasitesini haritalandıran standart mikro ekonomik bir grafiktir. Sektörün küçük bir resmini çeker.

 

Birçok sektörde, fiyat ve karı belirleyen 3 şey vardır.

  • Üretim kapasitesi
  • Üretim maliyetleri
  • Talep

Hiç bir firma geri dönülmez büyük yatırım kararları vermek istemez. Onun yerine yöneticiler sektör maliyet eğrisini kullanmalılar.

 

Sektör maliyet eğrisi ilk çıktığında yüksek sabit maliyetli sektörlerdeki kapasite ve üretimle ilgili stratejik kararları ölçmek için kullanıldı. Sektör maliyet eğrisi belirli bir birim maliyeti ile üreticinin ne kadar üretebileceğini gösteren mikro ekonomik bir grafiktir. Sektör maliyet eğrisi genelde temel ticari eşyalar için kullanılan bir ölçümdür. Fakat çeşitli sektörlerde kullanılır. Mesela okyanusu geçen nakliyelerin sektör maliyet eğrisi çıkarılabilir.

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: