SEKTÖR MALİYET EĞRİSİ NEDİR?1 min read

 

Sektör maliyet eğrisi fiyatlandırmanın dinamiklerini analiz etmek için temel bir araçtır. Artan maliyete paralel olarak ürünün kapasitesini haritalandıran standart mikro ekonomik bir grafiktir. Sektörün küçük bir resmini çeker.

 

Birçok sektörde, fiyat ve karı belirleyen 3 şey vardır.

  • Üretim kapasitesi
  • Üretim maliyetleri
  • Talep

Hiç bir firma geri dönülmez büyük yatırım kararları vermek istemez. Onun yerine yöneticiler sektör maliyet eğrisini kullanmalılar.

 

Sektör maliyet eğrisi ilk çıktığında yüksek sabit maliyetli sektörlerdeki kapasite ve üretimle ilgili stratejik kararları ölçmek için kullanıldı. Sektör maliyet eğrisi belirli bir birim maliyeti ile üreticinin ne kadar üretebileceğini gösteren mikro ekonomik bir grafiktir. Sektör maliyet eğrisi genelde temel ticari eşyalar için kullanılan bir ölçümdür. Fakat çeşitli sektörlerde kullanılır. Mesela okyanusu geçen nakliyelerin sektör maliyet eğrisi çıkarılabilir.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;