TEDARİK ZİNCİRİNİZİ OLUŞTURURKEN DİKKAT EDECEĞİNİZ 4 UNSUR2 min read

Bir şirketin tedarik zinciri 4 faktör tarafından şekillenir. Sektörün yapısı (piyasa), firmanın fayda önerisi (konumlandırma), iç süreçler, (tedarik zinciri süreçleri) ve yönetimin odaklanması (tedarik znciri süreçleriyle iş stratejisinin arasındaki bağ). Her ne kadar bu faktörler birçok alt faktörlere sahip olsa da, sadece bazı alt faktörler tedarik zinciri stratejisinin formule edilmesinde etkilidir. Bu 4 faktör şunlar;

  1. Sektörün yapısına dikkat edinSektör yapısı sektördeki rekabeti etkileyen tedarikçilerin, müşterilerin, çevresel faktörlerin etkileşimidir. Sektör yapısında birbiriyle içten bağlı tedarik zincirini etkileyen 4 faktör var.
  • Talep sapması ve profili, Üretim düzenini, planlamayı, iş yükünü ve maliyetlerini etkiler.
  • Pazar dengeleme maliyeti. Taleple arz arasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Örneğin: fazla arzı eritmek için yapılan fiyat indirimleri veya talep fazla olduğundaki kaçırılan satışlar.
  • Ürün ömrü, Teknolojik, moda, tüketici trendlerindeki değişmelerle gitgide daha da kısalıyor. Ürünün ömrünü ve satışını öngörmek zorlaşıyor. Bu da Pazar dengeleme maliyetleri doğuruyor ve firmayı ürün geliştirme hızını arttırmaya ve ürekli portfoy yenilemeye yönlendiriyor.
  • Varlık maliyetinin toplam maliyetle ilgisi varlık faydalanma oranı ile iş karlılığının ilgisinin yüksek olduğu sektörlerde  oldukça kritik hale gelebilir. Varlık faydalanma oranını yüksek tutmak bu tür firmalar için faydalıdır.
  1. Fayda önerisini iyi belirleyin.Pazarlamada her şeyin başı olarak fayda önerisi veya konumlandırma bilinir. Açık ve net olmalıdır. Tedarik zincirindeki rekabetçi konumu belirlemek için önemlidir. Rakiplerden farklılaşması en iyi olan firma, rekabette en iyi opsiyon olarak müşteriler tarafından algılanır.
  2. Yönetim konuya iyi odaklanmasını sağlayın.Firmanın rekabet pozisyonu ile tedarik zinciri arasındaki dengeleme ya da hizalama tedarik zinciri yöneticisinin odaklanacağı bir şey olmalı. Bu odaklanma tedarik zinciri ve konumlandırma arasında iyi bir denge kurmak için en etkili faktördür. Bazen firmalar bu alanda başarısız olurlar. Bu başarısızlık rekabete değil de verime odaklanan yönetim anlayışından kaynaklanır.
  3. İç süreçlere hâkim olun. Tedarik et, yap ve teslim et gibi ana süreçlerin arasındaki hassas süreçleri arasında iyi bir iletişim olması gerekir. Bu süreçte mal kullanım ve ayrışma noktaları en önemli noktalardır. Ayrışma noktası değer zincirinde ürünün müşteriye uygun özgün hale geldiği noktadır.  Bu iki faktörün arasında ciddi bir iç bağlantı bulunur.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir