AĞIZDAN AĞIZA PAZARLAMA NEDİR3 min read

Ağızdan ağıza pazarlama bir ürünün veya bir markanın bilgisini yakınına anlatmaktır. Firma isteği dışında olduğundan olumlu ya da olumsuz olmasına firmanın katkısı olmaz. İnsanların olumlu konuşması için firmalar bazen ağızdan ağıza yayılmasını istedikleri mesajı ortaya atıyorlar. Fakat ağızdan ağıza pazarlamada kontrol her zaman müşteridedir.  Tüm reklamların içinde en etkilisi ağızdan ağıza pazarlamadır.

İşiniz için ağızdan ağıza pazarlama neden önemlidir?işte 8 sebep;

 1. Tüketicilerin 92%si ağızdan ağıza pazarlamadan etkilenerek satınalma yapıyor.
 2. İnsanların 88%’i online yorumlara ürün almadan önce güveniyor. [BrightLocal]
 3. Tüketicilerin 74%ü satınalımlarında ana etkileyicinin ağızdan ağıza pazarlama olduğunu söylüyor. [AdWeek]
 4. Yeni bir ürün hakkında arkadaşından veya ailesinden bilgi aldıktan sonra satınalmaya yönelen kişi oranı 77% [Nielsen]
 1. İnsanların 79%’u bir firmanın facebook sayfasını beğenmesinin sebebi verdiği iskontolar. 81% i de arkadaşlarının sosyal medyada paylaştığından etkilendiğini belirtiyor.[Market Force]
 2. Sosyal medyadaki marka hakkındaki sohbetin 77% si insanların tavsiye araması. Bu tavsiyelerin yalnızca 18%i olumlu [Mention]
 3. Duygusal bir etki yaratan markalar duygusal etki yaratmayanlara göre 3 kat daha fazla ağızdan ağıza dağılım etkisi yaratıyor. [Keller Fay Group]
 4. Kurumsal müşterilerin 91%’i ağızdan ağıza pazarlamadan etkilenerek satınalma yaptığını belirtiyor. [USM]

 

Ağızdan ağıza pazarlamanın 11 yöntemi

Hangi tip ağızdan ağıza pazarlama uygulayacağınızı kestirebilmeniz için aşağıdaki liste pratik bir kontrol listesi olabilir.

 1. Fısıltı pazarlaması (Buzz Marketing)İnsanların markanız hakkında konuşacağı yüksek kalite bir eğlence yada dudak uçuklatan şaşırtıcı heyecan verici bir etkinlik yaparsanız bu etkinlikte markanız iyice gözükürse insanlar bunu yazar, yayar, dağıtır, paylaşır ve iztediğiniz fısıltı oluşur.
 2. Viral pazarama (Viral Marketing)Daha çok dijital ortamda yayılması için hazırlanmış eğlence ve marka bilgisi içeren mesajlardır. Viral mesajın en önemli özelliği reklamı olmadan insanların kendiliğinden yaymasıdır. İçerik kraldır sözü burada tam geçerlidir. Daha çok emaille gelen videolar bilindik örneklerdir. Samimiyetsiz veya yapay değildir.
 3. Topluluk Pazarlama (Community Marketing)Markayla ilgilenen insanları bir araya toplamak ve ilgilerini paylaşmalarını sağlamak için niş ortamlar kurulur. Forum, kullanıcı grupları, fan klüpleri gibi alanlar oluşturup ihtiyaçlarını belirleyip gerekli içerik, araç ve bilgi sağlayarak bu toplulukları destekleyebilirsiniz.
 4. Tabandan pazarlama (Grassroots Marketing)Bazen gerilla pazarlama olarak bilinir. Tabandan başlar yukarı doğru çalışır. Çok insana ulaşacak bir mesaj aymak yerine az kişiye etkili bir şekilde ulaşıp onların bu mesajı yaymasını ummaktır. İnsanları yerel veya kişisel sosyal yardım için motive edip organize edebilirsiniz. Bazı firmalar ürün hakkında bilgi yayması için ekip kurar ve karşılığında daha çok parasal olmayan destekler verirler. Bu ekip sokakta kupon dağıtır, sanal ortamda yorum yazarlar, sosyal medyada yorum yazarlar. Amacı olabildiğince çok kişiye fikri veya ürünün bilgisini ulaştırmaktır. YouTube videoları, websiteler ve yarışmalar tabandan pazarlama için diğer araçlardır.
 5. Gönüllü pazarlama (Evangelist Marketing)Gönüllü kimseleri, marka savunucuları ve evangelistleri bulup ürün fikrini yaymak için liderliği verebilirsiniz.
 6. Ürün tohumlama (Product Seeding)Doğru ürünü doğru yere doğru zamanda doğru ellere koyarak çevrensi etkileyen kişilere ürünle ilgili numune ve bilgi vermektir.
 7. Nüfuzlu kişilerle pazarlama (Influencer Marketing)Ürünle ilgili çevresine konuşmaya hevesli olabilecek ve çevresini etkileyebilecek ana toplulukları ve fikir liderlerini tanımlamak ve onlarla mesajı yaymak. Örneğin; beğenilen ve popüler sosyal medya hesaplarında reklamınızı yaptırmak isterseniz sadeceon sitesine ilan vermiş popüler kişilerin instagram, twitter, youtube, facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarından istediğiniz reklamı kolayca yayınlatabilirsiniz. Sitenin ismi gibi fiyatlar da sadece 10 TL’den başlıyor ve ödeme sistemleri güvenli. Bu popüler sosyal medya hesaplarına influencer pazarlama hizmeti sayfasından ulaşabilirsiniz. Aradığınız nüfuzlu belki burdadır 🙂
 8. Sebep pazarlama (Cause Marketing) Sosyal sebepleri savunarak saygı kazanmak ve sosyal sebebe inanan insanlardan destek kazanmak.
 9. Sohbet oluşturma (Conversation Creation): Ağızdan ağıza pazarlama etkisi yaratabilmek için ilginç, eğlenceli emailler, sloganlar, eğlenceler veya promosyon tasarlamak ve yaymak.
 10. Marka blogu (Brand Blogging): Blog oluşturarak blog dünyasında var olmak. Bu sizin açık ve cesur bilgi paylaşım ruhunuzu gösterir.
 11. Referans programları (Referral Programs) Tatmin olan müşterilerin arkadaşlarına referans olması için gerekli araçları oluşturarak ağızdan ağıza pazarlama etkisini kazanabilirsiniz.

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;