13 GERİLLA PAZARLAMA YAKLAŞIMI3 min read

Gerilla pazarlama  Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında yazılan bir pazarlama kitabının adıdır. Bu kavram, zamanla kitapta da anlatılan, geleneksel olmayan pazarlama ve promosyon kampanyaları için kullanılan genel bir isim olmuştur. 1980’lerde ortaya çıkan bu kavramın ortaya çıkış öyküsünü Levinson şöyle anlatıyor:

“1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken öğrencilerim bana bu konuda soru sordular ve ben onlara konuyla ilgili kaynak bulacağıma söz verdim. Kütüphaneye gittim yoktu, başka kütüphanelere baktım yoktu. Diğer üniversitelere ve kütüphanelere baktım yine yoktu. Araştırmalarım sonunda bu konuda hiçbir kaynak bulamadım. Ama bir kere söz vermiştim. Sonra oturdum öğrencilerim için bir liste yaptım az parası olan işletmeler neler yapabilir diye ve 527 maddelik bir liste çıkarttım. Böylece gerilla pazarlamanın temeli atılmış oldu.”

Vikipediada okuduğumuz hikayeye göre bize yeni gibi gözükse de 30 yıldır var olan bir pazarlama tekniği gerilla pazarlama. Daha çok düşük bütçeli firmalara veya zekice işler yapmak isteyen her tür firmaya uygun gözüküyor. Gerilla pazarlamanın çok yöntemi var, bunlardan 13 tanesini size güzel örnekleriyle paylaşıyorum.

 

 

1-Astroturfing (şakşakçılık): Firmalar ürünleri daha fazla konuşulsun ve paylaşılsın diye bazı bireylere yalancı hesaplar açarak online ortamda ürünlerin fanıymış gibi davranmasını sağlarlar. astroufing

 

 

Bunun başka uygulamaları da vardır. Tribünlerde cansız manken gibi.

astroturfing-01

 

2-Viral reklam

fulya-300x211İnternet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde
kullanıcıların ağızdan ağıza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur. Viral reklamlar ikiye ayrılmaktadır: Gerçekten son kullanıcı tarafından çekilen reklamlar, reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çektirilenler. (Vikipedi) En meşhuru gittigidiyorun fulyasıdır.

 

3-Presume marketing:Elf-Coke

Diğer örnek

03Amaç ürünü görünür ve hissedilir yapmaktır. Ürün halk arasında kalabalıkta muhakkak gözükmelidir. Kalabalığın aktığı yerlerde daha fazla reklam yapılır. Festivallerde TV şovlarda sinema filmlerinde ürün yerleştirme yolu kullanılır.

 

4-Experiential marketing:Caribou-OOH1

Amaç tüketicinin ürünle etkileşim içine girip ürünü tecrübe etmesidir.

 

5-Wild Posting:4913709171_f1c66c7632_z

Ekonomik bir yöntemdir. Özellikle seçim dönemlerinde çok kullanılır. Heryerde adayın posterleri bulunur. Çeşitli kullanım alanları vardır.

 

6-Grassroots marketing:m3events

Amaç müşteriyle birebir iletişim haline gelip onu bu ürünün dünydaki en iyi ürün olduğuna inandırmaktır. Haliyle en önemli unsur iletişim geliştirmektir. İlişki geliştiğinde firmanın sesi büyüyecektir.

 

7-Buzz Marketing:68fff96af03141fa50ac9719fa701a47

Tüketicinin markanızı konuşması için yüksek profil eğlence veya haberler kullanımıdır.

 

8-Community Marketing:Conversatia-la-masa-2

Markayı konuşması için niş bir kitle belirleyip veya oluşturmak (kullanıcı grubu, fan klup, tartışma forumu)

9-Evangelist Marketing:timthumb

Markayı savunacak evangelistler veya gönüllüler bulmak ve onları desteklemek üzerine kurulur.

 

10-Product Seeding:1334098499_183c45f52093a818ffca6a3a19043f06

Ürünü doğru zamanda doğru etkili insanlara verip etkisini ürünü anlatmaları için kullanmasını sağlamak.

 

11-Influencer Marketing:Rogers-referral-program

Fikr-i mühimlerle iletişime geçip ürünü kullanmaları için diğer bireyleri ikna etmelerini sağlamak.

 

12-Referral Programs:video-ambient-marketing

Kullanıcıların arkadaşlarına ürünü tavsiye edebilmeleri için araçlar yaratmaktır.

 

 

13-Ambient Marketing:WWF_SavePaper

Etkili bir yöntemdir. Ürünle ilgili zekice bulunmuş anlatım yöntemleridir. Çok çeşitli olabileceği için birkaç örnek daha paylaşıyorum.

Örnek 1

 

 

biolink-shampoo-ambient-marketing

Örnek 2

Effektvolles-Ambient-Marketing

Örnek 3

images

Örnek 4images (1)

 

Örnek 5mcdonalds

Örnek 6

panasonic-tondeuse-nez-indonesie-saatchi-1

Örnek 7

rimmel-quick-dry-ambient-marketing_m

Hangi gerilla pazarlama tekniğini ne zaman kullanmalıyım? 

Gerilla pazarlamanın çeşitlerini yukarıda inceledik. Peki bunların hangisini ne zaman kullanacağız?

Bu çeşitlerin kendi arasında bazı özelliklerinin karşılaştırmasını da iyi bilmek gerek. Bu sizi istediğiniz noktaya daha rahat ulaştırabilir. Örneğin gerilla reklam yapmaya karar verdiniz. Bunun komik olmasını istiyorsunuz. Bu durumda 11 çeşit gerilla pazarlama yaklaşımından mizah yönü en kuvvetli metodlar olan viral, ambient, presence, experiential veya ambush marketing olacaktır.

Sert ve etkili olmasını isterseniz viral ve presence marketing metodları size yardımcı olabilir. Bunlarda başarıya ulaşmak birkaç deneme ile olabilir, pes etmeden denemek gerekebilir.

Ucuz olmasın herkesin yaptığını yapmayalım farklı olalım isterseniz astroturfing marketing metodları size fayda sağlayacaktır.

Riski göze alabiliyorsanız yine astroturfing ve undercover marketing metodlarından yararlanabilirsiniz.

Risksizleri seçmek isterseniz tissue-packing advertising, wild posting,  presence marketing, experiental marketing, presume marketing metodlarına göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki tablo size hangi gerilla pazarlama tekniğinin ne zaman etkili olacağına dair fikir verebilir.

gerilla pazarlama çeşitleri

Sonuç olarak

Gerilla pazarlama hem ucuz, hem şaşırtıcı hem de bölgesel etkili bir tekniktir. Dokunduğunuz tüketicilerde oluşturduğunuz şaşırtma duygusu markanızın farkına varmalarını sağlayacaktır.

Yukarıdaki etkili olma alanları ve gerilla pazarlama çeşitleri size gerilla pazarlama uygularken fikir oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Siz de tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir