16 EVENT MARKETING FİKRİ3 min read

“iş insanla başlar insanla biter” lafı ne kadar da doğru tespittir iş hayatında. İşi makine yapar ama sunum ve iletişim hep insandadır. Bu yüzden gerek müşterilerle gerek ekip içi beşeri ilişkilerin geliştirilmesi için çaba sarfetmenin firmaya olumlu katkısı her zaman olmuştur. Bunun da en etkili yolu  insanların kaynaşabileceği ortamlar yaratmaktır. Bu konuda event marketing bir marketingcinin can dostu oluverir. Benim bir marketingci olarak tavsiyem elinize geçen her fırsatta iskonto veya mal fazlası vermek yerine event düzenleyin ve insanları bir araya getirin. Hesaplayın, hem daha ucuz hem daha sıcak. Hem de bir sürü çeşit event var. Dünyada ve ülkemizde yapılan 16 tane event fikrini paylaşıyorum.

1-Opening ceremonies (Açılış seremonileri) Yeni bir satış noktası mı açılıyor, gidin görüşün ortak olun açılışa. yanında olduğunu hissettirin. Çelenk yollayın.

store opening ceremony

2-Trade Shows (Fuarlar) Markanızın B2B görünümü için önemli olduğundan kesinlikle fuarlara katılmak yüzünüzü göstermek gerek. Firmayı sadece satıcılardan ibaret görmemeli satıcılar.

trade show

3-Business dinners (İş yemek) Ekibin birbirini daha iyi anladığı toplantılar da bu kategorideyken bir misafiri götürülen güzel bir yerdeki akşam yemeği de bunlardandır.

Business executives toasting success at lunch

4-Sponsorships (Sponsorluklar) Firmanın ya da markanın isminin göründüğü sosyal sorumluluk projelerindeki sponsorluklar veya etkinlik sponsorlukları da markaya çok katkısı olan iletişim zamanıdır.

sponsorship

5-Seminars or Workshops (Seminer ve workshoplar) Müşterilerinize ya da satıcılarınıza düzenlediğiniz ürününüzü anlattığınız eğitim toplantıları. ürünler için sell sheetler hazırlamak ve maille yollamaktansa satıcıları toplayın bir araya gösterin yüzünüzün sıcaklığını.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6-Concerts (Konserler) Bayi toplantılarında veya sponsorluklarda düzenlenen heyecan verici etkinliklerdir. Özellikle bayi toplantılarındaki konserler toplantının bence en can alıcı noktası. Sakın olaki es geçmeyin. Konsersiz yaparsanız katılım beklediğimizin altında kalabilir 🙁

?????????????????????????????????????????

7-Malls (AVM etkinlikleri) Özellikle kış aylarında çocuklar için ürünleriniz varsa avmler etkinlik açısından oldukça başarılı geçebilir. Avmleri kapalıçarşı olarak görün. Sokakta yaptığınız standlı tanıtımı avm içinde yapacaksınız. Tek dezavantajı sadece avmye gelenlerin görmesi. Ama siz yönetimle anlaşın stand kurun çok iyi şler çıkabilir.

malls

8-Press conferences (Basın konferansı) Ürünlerin ve hikayelerinin tanıtıldığı, promote edildiği, kampanyaların tanıtıldığı, basının ve kamuoyunun finansal veriler konusunda bilgilendirildiği toplantılardır.

press conference

9-Product launches (Ürün lansmanları) Yeni bir ürün çıkarıp bir broşür basıp satış ekibini gazlamak hiçbirşeye yetmez. Çıkın bunun basın yoluyla lansmanını yapın. İyi bir sunum iyi hazırlanmış bir bülten ile basını iyi bildirirseniz geniş bir medyada ses bulabilir lansmanınız.

Product-Launch

10-VIP events (Özel ağırlama) Temsilcilik alacaksınız, ilk defa firmayı anlamaya gelen bir ortadoğu satış direktörünü alıp iyi bir yerde yemek yedireceksiniz. İstanbulda iş yemekleri sayfamda restaurantları bulabilirsiniz ama onlar tam olarak VIP olarak tatmin etmedilerse bir ajanstan destek alabilirsiniz.

vip event

11-Client appreciation events (Müşteri ödül gecesi) Yıl sonunda en çok alan müşteriye ödül vereceksiniz. Müşterilerinizi topladınız. Ve en çok alım yaptığı için ödülü kazanan müşteriyi açıklayıp ödülü verdiniz. Bu fikir müşterilerinizi yıl sonuna kadar motive ederse siz de yapın ve güzel bir bayi toplantısı yapın. Müşterilerinizi bir araya toplayıp yüzünüzü göstermek için fırsat işte 🙂

client_appreciation

12-Incentive travel (Seyahat ödülü) Kampanya satış kotasını dolduran satış ekibi veya müşterilerinizi ödüllendirmek için kullanabilirsiniz . Ajansla anlaşın organize edin götürün. Kaynaşmak için çok iyi bir fırsat.

incentive trvel

13-Incentive events (Teşvik eventleri) Yine aynı kitleye satıcı veya müşterilerinize çeşitli teşvik amaçlı eventler geceler düzenleyebilirsiniz.

incentive-event

14-Sport events (Spor eventleri) Bazı patronların önceden toptancılarıyla halı saha maçları düzenlediklerini duyuyoruz. Güzel fikir. Avrupada bu golf olarak yaygın. Bir postumda bahsetmiştim, vaktiniz varsa ve yurtdışıyla iş yapıyorsanız golf öğrenmekte fayda var.

beach-sport

15-Team building events (Takım güçlendirme eventleri) Bazı firmalarda biliyoruz ki patronlar ve ekip arkadaşları dışarıda sportif veya gezi etkinlikleri yapıyor ve bir araya geliyorlar. Bu da takımda daha büyük kaynaşma oluşuyor.

team-building-programmes

16-Retreat (İdareci ayrılışları) Bir gün bir ajanstan bir davetiye gelmişti. CEO ayrılıyordu ve herkesin papyonunu takıp partiye gelmesi için davet edilmişti. Hem tüm firma hem de müşteriler. Yine insanları bir araya getirmek için bir fırsat.Tabi bu illa ki gece partisi olmak zorunda değil. Outdoor bir etkinlik de olabilir.

executive retreat

İlginç fikirler değil mi..

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir