DİJİTAL KUPON PAZARLAMASI İÇİN 7 İSTATİSTİK2 min read

 

Markalar ve perakendeler müşterileriyle daha fazla etkileşim içine girmek istiyorlar. Sadakat programlarını daha etkin kullanmak istiyorlar. Bu istek için dijital kuponlar daha fazla kullanılıyor ve haliyle dijital kuponların promosyonun ana elemanlarından biri olmasına ve marka bağlılığını arttırmasına sebep oluyor. Özellikle lokasyon bazlı NFC gibi uygulamaların anlık satışa geri dönüşü olmayanlara göre oldukça yüksek.

 

Bir araştırmaya göre perakendecilerin 74%’ü 2018 yılına kadar dijital kupon kullanımının dramatik bir şekilde artacağına inanıyorlar. Perakendecilerin 90%’ı da dijital kuponlar sayesinde daha kişiselleştirilmiş teklifleri özellikle cep telefonlarına ulaştırabildiklerini söylüyorlar.

 

  1. Dijital kuponlar satınalma kararını etkiliyor. Forrester firmasının yaptığı araştırmaya katılan müşterilerin 60%’ı kupon almayı seviyor. 50%’si eğer bir kuponu varsa o mağazayı ziyaret etmeye daha meyilli. Tasarruf getiren dijital kuponlar insanların online satın al düğmesine basması veya mağazaya yürümesi için önemli bir etkisi olabiliyor. Hatta katılanların 3te 2si bir kupon ellerindeyse kararsız kaldıkları satınalmada daha kolay karar verebiliyorlar.
  2. Dijital kuponlar marka bağlılığı ve bilinirliği yaratmaya yardımcı. Araştırmaya göre 68%’i dijital kuponlar marka bilinirliği yaratmada ve müşteri sadakati yaratmada etkili.
  3. Dijital kupon görüntülemede halen bilgisayar en önde. Tablet ve akıllı telefon kullanıcıları dijital kuponları biraz daha fazla kullanıyorlar. Akıllı telefonunda dijital kupon bulunan müşterinin kuponu kullanması 27% oranında. Fakat masaüstü ve laptop, djital kupon kullanıcıları için halen öncelikli araçlar.
  4. Dijital kuponlar çapraz satış veya yukarı satış imkanı sağlar. Aslında Forrester araştıramsına göre akıllı telefon kupon kullanıcılarının 55%’i mağaza ziyaretlerinde daha fazla harcıyorlar. Bir çok katılımcı en az planlanandan $25 daha fazla harcadı. 77%’si beklenenden $10 ve $50 daha fazla harcadı ve 17%’si beklenenden $50 daha fazla harcadı.
  5. Online alışverişte dijital kupon çok etkili. Araştırmaya göre 3 aylık süreçte müşterilerin 68%’i 1 ile 10 arası alışveriş yaptı ve bunların 86%’sı dijital kupon kullandı. Katılımcıların 59%’u dijital kuponlar veya kupon kodları karar vermelerini diğer dijital promosyonlariyle karşılaştırıldığında daha etkili demişler.
  6. 2013’te kupon geri dönüşü 2,9 milyardan yukarı çıkmadı. Doğrudan emailler, elektronik ödeme, elektronik raf, anlık bozdurabilme, kuponun evde çıktı alınabilmesi gibi gelişmelerdeki artış sayesinde tüm kupon bozdurma veya kullanım hacmi belli bir seviyeyi korudu.
  7. Kağıt kupon halen en güçlü kupon türü. Kupon kullanımı 2013’te 2,9 milyarda kalsa da dağıtımı 2013 yılına göre 3,6% büyüdü. Paketli gıdalar için kağıt ve dijital Amerika’da bir önceki sene 329 milyar kupon dağıtıldı. Dağıtılan kuponların 40%’i gıda 60%’ı gıda dışıydı.
  8. En etkili kupon dağıtımı şu an için insert içi kuponlar. İnsert kuponları 2013te dağıtılan tüm kuponların 89%’unu ve kullanılan kuponların 41%’ini oluşturdu.

Bu istatistiklerin çok daha fazlasına ulaşmak için Inmar firmasının araştırma sonularına bakabilirsiniz.

http://go.inmar.com/rs/inmar/images/Inmar_2014_Coupon_Trends_Report.pdf

Her sene güncelleniyor olduğuna dikkat edin.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir