7 NUMUNE DAĞITIM YÖNTEMİ2 min read

Bazı sektörlerde özellikle çeşitlilik ayyuka çıkmış durumda. Örneğin kırtasiye sektöründe şu an yaklaşık 250.000 çeşit üründen bahsediliyor. Ürünler birbirine çok benziyor, kolay ayırt edilmiyor. Tarif ederken bile zorlanıyoruz. Memnun olduğun ürünün aynısından almak için garanti olsun diye ürünün aynısını satış noktasına götürüp “ben bundan istiyorum” diyen tüketiciler var. Kesin bilgi 🙂 Satış noktalarından bize geliyor.

Tüketicinin sizin ürününüzü istemesi için her şeyden önce o ilk denemeyi yapmış olması gerek. İlk denemeyi yapması için tüketici ya reklamdan, ya eşten dosttan tetiklenebilir ya da ürünü rafta görüp kendiliğinden alabilir ve ilk denemeyi yapabilir. Bu süreç biraz uzun sürebilir. Ya da biz bunu hızlandırabiliriz. Nasıl? Numune dağıtımını biz yaparak. Tüketiciye ürünü kullandırtarak hem akılda kalıcılığını arttırabilir hem de rakiplere göre 1-0 öne geçebiliriz.

Numuneyi tüketiciye nasıl ulaştıracağız? Tüketici profilinize göre eğlenceli yada zekice ya da doğrudan numune dağıtım şeklini seçebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz 7 ayrı yöntem var.

 

1- Flash Mob Numune Dağıtımı (Flash Mob Brand Sampling)

flashKelime anlamı ani toplanma. Son zamanların etkili ve şaşırtıcı yöntemlerinden biri. Farketmediğiniz bir anda bir sürü insan bir alanda toplanıp dans etmeye veya dikkat çekici ve ürünü tanıtıcı bir etkinliğe başlar. 5-10 dk etkinlikten sonra etkili bir final ile güzelce dağılır, ve akılda kalıcı bir imaj bırakır.

 

2-Gerilla Sokak Takımı Numune Dağıtımı (Guerilla Street Team Sampling)gerilla

Ülkerin de kullandığı yöntemlerden biri. Kalabalık bir alanda veya hedef kitlenin yoğun olduğu bir bölgede bisiletli kız ve erkeklerin numune dağıttığı keyifli bir yöntem. Bebek sahilindeki kafelere Ülkerin çikolata fırlattığı da bilinir. 🙂 Güzel yöntem değil mi?

 

3-Kullanım Noktası Numune Dağıtımı (“Point-of-Use’ Product Sampling)point

Bazı ürünlerin toplu halde kullanıldığı kurumlar olabiliyor. Buralarda görülen eğitimlerde ürünler firmalar tarafından götürülüp denettiriliyor.

 

4-Gerçek Hayat ürün yerleştirme (“Real Life” Product Placement)

Firmanıza gittiniz, her yer pepsi cola. Çöpte bir sürü içilmiş kutu var. Buzdolapları pepsi cola dolu. Müdürlere bakıyorsunuz içiyorlar? Ne düşünürsünüz?

Veya

Binadan çıkıyorsunuz, binanın önünde, içeride üzerinde websitesi ismi yazılı birkaç kutu var. Ne işi var bunların burda dedikten sonra ne yaparsınız? Sitenin linkinden ulaşırsınız bu kutular neyin nesi site neyin sitesi diye?

Bu tip yerleştirmeler ise gerçek hayatta ürün yerleştirme olarak geçer ve merak uyandırıcıdır. Zekice olması gerekir.

5-In-Venue Brand Samplingin venue

Bir etkinlikte insanlar hazır toplanmışken neden sampling yapmayasınız ki? Konserler, etkinlikler, kalabalık toplantılarda mutlaka bir stand kurulur ve numunelendirme yapılır. Yapılmalı da:)

 

6-Vehicle Product Samplingvehicle

Bisikletin daha hızlısı. Araca yüklenen numuneler bölge bölge dolaştırılır ve bazı yerlerde durup dağıtılır.

 

7-Nightlife Product SamplingNightlife-Product-Sampling-Chicago

Gece eğlencelerinde numune dağıtımı bazı markaların ana sampling conceptlerindendir. Çünkü onların ürünleri daha çok geceleri satılır. Bira gibi mesela. Nightlife sampling daha çok şunları içerir: Interaktif kurulumlar, bir su markasının yaptığı gibi, marka gösterileri, barların içinde projeksiyonlar, özel localar gibi. Türkiyede çok fazla uygulama olmadığından ufkunuzu açmak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.altterrain.com/nightlife_event_marketing.htm

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir