Pazarlamada Kullanılan E-Posta Çeşitleri [7 Resimli Örnekli]8 min read

Bu makalede pazarlamada kullanılan e-posta çeşitlerini okuyacaksınız.

Abone listesindeki kişilere yollanan e-postaların sadece (ortalama) 3%’ünün açılıp siteye trafik olarake-posta çeşitleri türleri geldiğini biliyor muydunuz?

 

Yani attığımız e-postaların 97%’si geri dönüş almıyor.

Çünkü doğru e-posta çeşidini doğru zamanda atmıyoruz.

Hatta e-posta çeşitleri hakkında pek fazla şey bilmiyoruz.

Birkaç e-posta çeşidi biliyoruz.

Hâlbuki gerektiğinde doğru e-posta çeşidini doğru zamanda yollamalısınız.

Ben de çok bilmiyordum ve e-postanın abonelerin üzerindeki etkisini çok geç keşfettim ve zaman kaybetmişim. Size en etkili e-posta çeşitlerini anlatacağım.

Blog yazarlarının bence e-posta çeşitlerini kullanmaya ihtiyacı var çünkü;

Daha fazla okuyucuyla etkileşimde bulunmak istediğinizde, e-posta pazarlama hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız ve e-posta çeşitlerini iyi bilmeniz gerekir.

Doğru e-posta çeşitlerini doğru yerde kullanırsanız e-postaların etkinliğiniz artar, güvenilir ve işini takip eden bir site izlenimi verirsiniz ve abonelerinizi kendinize daha bağlı tutarsınız.

Bu makalede pazarlamada kullanılan e-posta çeşitlerini ve nasıl kullanıldıklarını, avantajlarını ve dezavantajlarını okuyacaksınız.

 

Pazarlamada kullanılan e-posta çeşitleri

 1. ‘Hoş geldin” e-postası

İyi bilinen gerçek şu ki ilk izlenim çok önemlidir. Bir ziyaretçi sizin e-posta listenize kaydolduğunda, sizden ilk alacağı bildirim “hoş geldin” e-postasıdır.


Hoş geldin e-postası e-posta çeşitlerinin en önemlisidir, aboneler kesinlikle hoş geldin e-postası almalılar. Bu ilk e-posta inanılırlık oluşturmak, güven vermek ve marka bilinirliğinizi arttırmak için muhteşem bir şanstır.

Özellikleri;

 • Bir beklenti oluşturur. Ziyaretçi bilir ki ona e-postalar yollayacaksınız. Yollayacağınız e-postaların neye benzediği fikrini de ilk hoş geldin e-postasından ulaşırlar.
 • Üye kaydını teyit eder. Birçok ziyaretçi sizin ona ne kadar e-posta yollama potansiyelini bilmeden e-posta adreslerini verirler. Bir “hoş geldin” e-postası daha fazla e-posta beklemesini sağlar ve spam olarak algılanmazsanız.
 • Kolayca otomatize edilir. Yeni üye kaydından tetiklenen e-postası kurmanın birçok kolay yolu bulunuyor.

 1. Bildirim e-postaları

Birçok markanın veya işletmenin kullandığı bir tip e-posta çeşididir. Odaklı e-postalar sadece bir konuyu anlatan e-postalardır. Sadece tek bir konu olmalıdır.

 • Yeni ürün ilanı
 • Yeni kampanya/promosyon
 • Event bildirimi
 • Yeni bir herhangi bildirim

Odaklı e-postalar oldukça popüler bir e-posta çeşididir. Çünkü birçok e-posta çeşidinin özelliğini bir arada tutar. Güçlü bir aksiyon butonu, kişisel olma şansı, potansiyel tetikleyici ve paylaşıma açık olma gibi.

Özellikleri;

 • Kurulumu ve yollaması kolaydır. Bir kez tanıttığınız şeyi biliyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey metin. Odaklı e-postalar okuyucularla etkileşime geçmek için grafiklere ve etkili şablonlara gerek yok. İyi bir metin yeter.
 • Takip etmesi kolaydır. E-postada tek bir aksiyon çağrısı içerdiğinden kaç işinin tıkladığı ve açtığını görmek kolay.
 • Zamanlama zor olabilir. Bu e-posta çeşidi tanıtmak istediğiniz bir şey olduğunda kullanıldığından, zamanlaması zor olabilir. Üyelerinize e-postalarla bombardıman etmek bıktırıcı olabileceği gibi tek tük yollamak unutulacağına da sebep olabilir.
 • Koyduğunuz şeyle sınırlıdır. Odaklı e-postaların tüm amacı tek bir aksiyon çağrısına olduğundan, başka bir mesaj eklediğiniz zaman konu sulanır.

 

 1. Bülten e-postası

E-bültenler abonelerinize markanızın içeriklerini belli aralıklarla göndermek için kullanılan bir e-posta çeşididir. Bir e-bülten kurup yollamadan önce yapmanız gereken ilk şey amacınızın ne olduğunu belirlemek.

Sosyal paylaşımınızı mı arttırmak istiyorsunuz? Mevcut müşterilerinizi besleyerek marka imajınızı beslemek mi istiyorsunuz? Bu e-bültenin içeriğine karar vermenizi sağlar.

E-bülten herkese uygun olmasa da oldukça ikna edici yönleri olan bir e-posta çeşididir. Mesela;

 • İletişim ve güven oluşturur. Üyelerinizle e-bülten gönderimi markanız veya blogunuzla üyelerinizin daha yakın tanıması ve güven duymalarını sağlar.
 • Mevcut içeriği hareketlendirmek için kullanılabilirsiniz. Tüm haftanın en popüler postlarını bir araya toplayarak veya yakın geçmişteki anonsları vurgulayarak, yeni içerik üretmeden eski içeriklerle sitenize ziyaretçiyi bu e-posta çeşidi ile çekebilirsiniz.
 • Az zamanda hazırlanır. Otomatik hoş geldin e-postaları gibi hızlı olmasa da bu e-posta çeşidi pek zaman kaybettirici değildir.
 • Bültenler daha çok mevcut üyeleri tutmak üzerine işe yarar. Yeni üye getirmek için faydası daha azdır. Çünkü sadece kayıtlı abonelere yollanır.
 • Gelişime açıktır. E-postanızın ne kadar profesyonel gözükmesini istediğinize göre tasarımcılardan ve metin yazarlarından yardım alabilirsiniz. Bu da biraz masraflı olabilir.

 

 1. Haftalık/aylık özet e-postalar

Bültenin biraz özel ve öz halidir. Özetleyeceğiniz yazılara göre otomatiğe bağlayıp düzenli şekilde üyelerinize gönderebileceğiniz bir e-posta çeşididir.

En iyi örnek şu olabilir, son bir haftadır gönderdiğiniz postların bildirimlerini tek bir özet bültende toplayarak gönderilen e-posta çeşididir.

Özellikleri;

 • Çok az bilgi gerektirir. İlk baştaki kurulum hariç pek bir bilgi gerektirmez.
 • Daha hızla taranır, okunur. Bazı okuyucular bunu tercih ediyor. Hızlıca tüm bildirimleri okuyorlar. Dikkatlerini çeken bir konu olursa tıklıyorlar.
 • Ne kadar hızlı ve basit de olsa, özet e-postalar kişilikli değiller. Göndericiden gerçek bir girdi yoktur. Gerçekte yeni bir marka gelişimi veya etkileşimi oluşmayabilir.

 

 1. Mevcut abonelere satış e-postaları

Bu e-posta çeşidi müşteriye çevirmek istediğiniz üyelere gönderilen e-posta çeşididir. Belki biraz zaman alabilir fakat üyelerle etkileşime geçmek için ciddi ödülü olan bir süreçtir. Ne kadar kaynağınız olduğuna göre değişebilmesine rağmen potansiyel müşteri besleme e-postalarını 2 şekilde uygulayabilirsiniz.

Müşterilerinize ürün güncellemeleri ve fiyat değişimleri ile ilgili e-postalar gönderebilirsiniz. Bu tip e-posta çeşidi gönderimi otomatik olabileceği gibi çok fazla da emek gerektirmez. Ya da bunu blogunuza uygulayabilirsiniz. Piernetteki e-posta çeşitleri yazısındaki fikir hoşunuza gidebilir. Şu şekilde otomatik email yollayabilirsiniz.

Örneğin;

“E-ticaret hakkındaki makalemizi pdf olarak indirdiğinizi fark ettik ve bu makaleye benzer diğer içeriklerimiz hakkında bilgi sahibi olmak isteyebileceğinizi düşünerek…”

 

Özellikleri;

 • Etkileşimi yüksektir. Normal e-postaya göre potansiyel müşteri e-postası çeşidi 4-10 kez daha fazla etkileşim alır.
 • Zaman ve efor gerektirir. Muazzam karşılık alabilirsiniz. En temel dezavantaj harcadığınız zaman ve efordur. Her müşterinin farklı isteği olabilir, belli bir otomatik şablon üretilemeyebilir.
 • Daha az fısıltı oluşturur. Potansiyel müşteriyi besleme e-postaları sadece tek bir adrese gönderilir. E-bülten e-posta üye listesi gibi binlerce üyeye gönderilmez.
 • Oldukça kişiseldir. Müşteriyle doğrudan iletişime geçersiniz, e-postasını ona göre düzenlersiniz. Bu marka güvenizi ve bilinirliğini arttırır.

Ne demiş üstat;

E-postanın birçok diğer kanalların yapamadığını yapma kabiliyeti var; kişisel ve değerli dokunuşlar yaratmak.

David Newman

 

 1. İşlem E-postaları

Bu tip e-posta çeşidi ziyaretçi veya üye websitenize gelip belli bir aksiyonu tamamladıktan sonra ziyaretçiye otomatik gönderilen e-posta çeşididir.

Herhangi bir işlem olduğunda bu tip e-posta çeşidini göndermek için mükemmel fırsatlardır. Bazı temel çeşitleri şunlardır;

 • Sipariş durumu e-postası: E-ticaret sitelerinin sipariş sahibine tedariğinden kargo teslimine kadar her aşamada yolladığı bir seri e-postadır. Bu tip e-postaların açılma oranları 75%’tir.
 • Terk edilmiş alışveriş sepeti e-postaları. E-ticaret sitelerinin müşterilerine yolladığı sepette satın almadan bıraktığı ürünleri hatırlatan epostalardır. Ziyaretçileri tekrar geri gelmeye teşvik ederler. Bir araştırmaya göre terk edilmiş sepet e-postaları e-posta başına $17,90 kazanç sağlıyor. Terkedilmiş sepet emailinin yollanmasından sonra müşterilerin ortalama 20%’si sepetlerine geri dönüyor. İlginç olan şu ki, ürünü sepette terk edip tekrar dönenler, sepetlerini hiç terk etmeyenlere göre 55% daha fazla alışveriş yapıyorlar.
 • Tekrar sipariş e-postaları Şirketiniz tekrar tekrar sipariş verilen ürünleri satıyorsa (kartuş, vitamin vb.) tekrar sipariş sistemi kurup hatırlatıcı e-postalar yollayabilirsiniz. MarketingSherpa firması bir vaka çalışması incelemesine göre firma her yolladığı e-posta başına $2 üretmiş. 3 aşamalı e-posta sayesinde gelen ziyaretçilerin 53%’ü alışveriş yapmış.
 • Çapraz satış öneri e-postaları Müşterilerin geçmiş alışverişlerini dikkate alarak ilgilenebileceği başka ürünleri öneren e-postalardır.
 • Geri bildirim isteme e-postaları Bir müşteri satın alma yaptığında memnuniyetini ölçmek için mal tesliminden 1 gün sonra gönderilen e-postadır. Yolladığınız e-posta amazon örneği gibi görsel olursa müşteriler de daha kolay cevaplar, istediğiniz geri bildirimi alırsınız. Bir araştırmaya göre koyduğunuz yıldız sayısı 4’ü geçerse tıklamalar azalıyor. İdeali 4 yıldız.

Hatta seosozlukteki bir yazıdaki fikir hoşunuza gidebilir. Bu tip e-posta çeşidinin açılma oranı 75% olduğundan yolladığınız e-postada farklı fırsatlar da sunabilirsiniz.

Özellikleri;

 • İşlem e-posta çeşidinin yüksek tıklanma oranı vardır. Doğrudan müşteriye ve işleme yönelik olduğundan tıklanma oranı yüksektir.
 • Kişisel dokunuş içerir. Birine bir ürünü satın aldığı için teşekkür etmek marka iletişiminizi güçlendirecektir.
 • Otomatikleştirilmesi kolaydır. Müşterinin aldığı aksiyona göre işlem e-postaları otomatik yollanabilen e-posta çeşididir.
 • Bazen engel teşkil eder. İşlem e-postası çeşidi müşterinin satın alımını tamamlamada bazen bir engel olabilir. Ya e-postasını kaybedebilir ya da başka işlemler yapıp satın alımı tamamlamak istemeyebilir.

Onaylama e-postası: Bir uçak bileti satın aldığınızda veya otel rezervasyonu yaptığınızda elinizde kanıt için onaylandı e-postası yollanır.

 

 

 1. Kutlama E-postaları

Sitenizde üyeleriniz ve müşterilerinizle iletişiminizi kişiselleştirmek, müşteriyi elde tutmak ve sitedeki işlemlerini yapması için ikna etmek için harika bir e-posta çeşididir. Kutlama e-postası çeşidi bir üye ile iletişimin en iyi yoludur.

 • Müşterinin yıllık kutlaması
 • Firmanın içinde doğum günü gibi bir kutlama
 • Halk tatilleri
 • Üyenin gerçek doğum günü

Bu marka güvenini arttırır ve müşteri etkileşimini geliştirir. Bir araştırmaya göre, yıldönümü kutlaması e-postaları geliri daha da arttırıyor. Gelirinizi arttırmak için eticaret.com’daki yüksek kazanç sağlayan e-posta türleri yazısı ilginizi çekebilir.

Yıldönümü e-postalarınin açılma oranı da topluca yollanan Standard e-postalarıni neredeyse 3 katı. (34.4% vs. 12.9%).

Message34 teki bir yazıda okuduğum şey ilgimi çekti. “Doğum günü ve yıl dönümü e-postaları bilindiği üzere en yüksek etkileşim oranlarına sahip. Sadece doğum günü e-postası göndererek bile diğer e-postalarınızın okunma oranlarını yükseltebilirsiniz.

Özellikleri;

 • Kurulumu kolay bir e-posta çeşididir. Eğer abone kayıt formunda doğum tarihini eklemişseniz müşterinize o tarihte gönderilmek üzere otomatik bir e-posta kurabilirsiniz. Tek ihtiyacınız e-posta metni.
 • Birçok iş başarabilirler. Örneğin bir firma daha fazla sosyal paylaşım oluşturması için müşterilerinize ilk alışverişinin yıldönümün e-postasını gönderiyor.
 • Pek bir dezavantajı yoktur. Uygulama için çok zaman gerektirmeyen bir e-posta çeşididir ve e-posta pazarlamanın etkili bir yöntemidir.

 

Tavsiye yazı: E-posta pazarlama makaleleri

Sonuç olarak;

Birçok farklı yerde kullanabileceğiniz e-posta çeşidi var.

Yukarıda o e-posta çeşitlerinin yani pazarlama mesajlarının hepsini, avantajlarını ve dezavantajlarını okudunuz.

Bu e-posta çeşitlerini kullanmak üye listenizin büyüklüğüne biraz bağlıdır. Genel olarak, en başarılı e-posta pazarlama kampanyası bu tüm e-posta çeşitlerinin hepsini beraber kullanarak olur.

Bu e-posta çeşitlerini siz de adım adım veya hepsini birden hayatınıza katın, başarınızın arttığını göreceksiniz.

Peki siz hangi e-posta pazarlama mesajlarını okuyucularınızla etkileşim için kullanıyorsunuz? Siz de yorumlar bölümünden bir tanesini yazın!

 

Kaynak

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir