ETKİLİ YÖNETİCİ VE LİDER OLMAK İÇİN 22 ALTIN ÖNERİ4 min read

Herkes yönetici olmak ister. Fakat sorumluluklar yönetici olduğunda en az ikiye katlanır. Yönetici değilken kendi çalışmalarınla ödüllendirilirsiniz, yöneticiyken başkasının başarısızlıklarıyla da başarınız ölçülebilir. Doğrudan kontrolün olmadığı zamanlarda yaşananlardan sorumlu olmak tabii ki can sıkıcı bir durum. Bunu engellemek için ekibinizin iyi seçilmiş olması gerekir. Bu durumda ekibin size kendilerini tam vermesi de sizin için bir ödül olacaktır. Ekibin size kendini tam vermesi için de sizin ekibinize etkili bir lider olmanız gerekir. Kendinizi bu konuda oldukça geliştirmeniz gerekebilir. Ekibinize daha etkili bir lider ve yönetici olmak için bazı öneriler;

etkili yönetici

1-Kibar, sabırlı ve düşünceli olun

Makineler veya eşyalara bağırdığında sesini duymazlar ama insanlar duyar. Ekibinde çeşitli meslek ve profilde insanlar olabilir. Onlara kibar, sabırlı ve düşünceli ol. Onların da saygısını ve sadakatini kazanacaksın.

2-Fazla eleştirel olmayın

Müdür olarak ekibi doğru yolda tutmak yanlış yaptıklarında onları uyarmak görevin. Ama bazı yöneticiler çok fazla eleştirel olabiliyor. Eleştirmezlerse mutlu olamıyorlar. Kendilerini geliştirmektense başkalarını eleştirmek istiyorlar. Siz onlardan olmayın. İyi birşey yaptıklarında yüreklendirin ki daha iyi şeyler yapsınlar. Arada başarısızlıklarına göz yumup ne öğrendiklerini sorun. Ne kadar sık yaparsanız o kadar learning team olursunuz.

3-Rekabet içine girin

Sizin gibi çalışan benzeriniz ekipler varsa odağınızı onlara yönlendirip en az onlar kadar olmamız gerektiğini ekibe söyleyin ve onları rekabete sürükleyin. Gözlerini dışarıya çevirerek onlara hedef verin. Daha başarılı sonuçlar alacaksınız.

4-Ulaşılabilir olun.

Bir projeye heveslendiniz, bir yerde tıkandınız ve devam edemiyorsunuz. Sizden yukarıda birinin kontrolune ihtiyacınız var ama kimse yok. Yöneticisinin ilgisizliğinden başka çok az şey çalışanın keyfini kaçırabilir.

5-Gerekli ekipmanları tamamlayın

Öyle firmalar var ki 6.000 Tl maaşla ekibine personel katıp onun için 2.000 Tl lik yazılım satın almaya ilgisiz davranıyor. Alınacak yazılım ise personelin verimliliğini iki kat arttıracakken isteksiz davranmak kaynakları yanlış kullanmaktır. Ekibin ihtiyacı olacak ekipmanı tamamlayın.

6-Sosyal olarak ilgilenin.

Ailelerini, özel hobilerini, saglık durumlarını bilmeniz ve bunlarla ilgili konuşmak istedikleri zaman diyalog kurmanız ekibin hoşuna gidecektir. Çocuğu olduğunda, evlendiğinde veya performansını da etkileyen özel bir sorunu hakkında konuşmak onları rahatlatacaktır.

7-Fikirlere açık olun

Bir departmanda herkesin verilen işle meşgül koşturmaca içinde iş yapması orada bulunan iyi bir yöneticiye işarettir diye düşünür insan. Birçoğu zaman ekip neredeyse yarım potansiyelle çalışıyordur. Gerçekten verimli bir departmanda her birey daha hızlı, daha iyi çalışmanın yöntemlerini arar. Bu ortamı yakalayabilmek içinse insanların yeni fikirlerini belirtebilmelerine olanak sağlamak gerekir. Bu onların işe daha fazla kendilerini vermelerini sağlayacaktır.

Hatta ekibi yeni fikirlere motive etmek için teşvik etmek çok daha verim sağlar. En iyi teşvikse ekibin yöneticisi tarafından dinlenildiğini bilmesidir. Kalite çemberi metodu westinghouse gibi büyük firmaların kullandığı denenmiş bir metodtur.

8-İyi bir dinleyici olun

Fikir söylenmek istendiğinde açık olun. Fikri tam dinlemeden öldürmeye çalışmayın. Bir çoğumuz kendi bilgi ve tecrübemizi göstermek için fazlaca hızlı ve hırslıyız. Fikrin yürümeyeceğini “çünkü daha önce yaptık olmadı” ya da “o şekilde olmaz” gibi cümlelerle anlatmaya meyilliyizdir. Geçmişteki tüm koşullar birebir aynı olmayabilir, ortam müsait olmayabilir. Geçmişte işe yaramayan şey şimdi işe yaramayacak diye birşey yoktur. Açık fikirli olun ve dinleyin.

9-Terfi ortamı yaratın

Önü kapalı terfi alamayacak insanlar genelde sıkılmış, mutsuz ve verimsizdirler. Departmanı öyle organize et ki herkes ilerlemek için fırsat bulsun.

10-Etkileyiciliğinize yatırım yapın

Etkili liderler yönetimsel manipülasyondan ziyade karizmayı kullanırlar. Polis veya hakem gibi davranmazlar. Bilirler ki liderlik biraz şov işidir-sembolik ve dramatik- Asıl işleri olan yapıcı ve kolaylaştırıcılığın yanında bazen yeri geldiğinde ponpon kız, yeri geldiğinde koç olmasını bilirler.

11-Gücünüzü kötüye kullanmayın

Etkili liderler bilirler ki gücün kötüye kullanılması bir zehir gibi tüm şirkete yayılıverir. Gücünüzü ve etkinizi desteklemeye kullanın.

12-Odaklı çalışın

Etkili liderler bir öncelik belirlerler ve net bir şekilde, tekrar tekrar, inanarak, hızlı bir şekilde, özen göstererek, tutkuyla tüm enerjilerini o önceliğe odaklarlar. Bilirler ki odaklanma karar vericilikte önemlidir.

13-Sıkı çalışın

Etkili liderler bilirler ki organizasyondaki başarı büyük oranda sıkı çalışmaya bağlı olduğunu bilirler.

14-Şirket içinde, piyasada gezinin

Firma içinde değişik departmanlara uğramak, onlardan bilgi almak, gözlem yapmak amacıyla zamanınızın bir bölümünü gezinmeye ayırın

15-Partilere katılın

İş yemekleri, müşterilerle düzenlenen organizasyonlar, akşam yemeklerine katılmanız etkinizi arttırmak için önemlidir.

16-Ekip bireylerinin sorumluluklarını iyi belirleyin.

Etkili yöneticiler ekipteki herkesin neden sorumlu olduğunu belirlemek için zaman harcarlar. Ne görmek istediklerini tanımlarlar ve yazılı hale getirirler.

17-Haftada bir kendinizi gücelleyin

  1. Rekabet bilgilerini inceleyin.
  2. Tüketicileri ve çalışanları gözlemleyin.
  3. Sektörel bilgileri alın.
  4. Ofiste diğer departmanları ziyaret edin
  5. Piyasayı gezin.
  6. Ekiple düzenli motivasyon toplantısı yapın
  7. Sektörel fuarlara katılın.
  8. Müşteri ve rakiplerin okuduğu yayınları okuyun
  9. Kendi zayıflıklarınızı bilin ve üzerine gidin.
  10. İş planı veya pazarlama planlarınızı aylık gözden geçirin

18-Rakamları okumayı, yorumlamayı öğrenin.

Rakamlar işin ilerleyişinin göstergesidir. Tüm hesaplamaları yapmayı bilin. Başabaş noktası nasıl hesaplanır, satış rakamlarını 10 ayrı açıdan nasıl inceleriz gibi sayısal zekanızı geliştirin.

19-İşleri etkili bir şekilde delege etmeyi öğrenin.

Doğru işi doğru kişiye delege etmek ve onların kendi seviyelerine uygun sorumluluklar almalarını sağlamak etkili yöneticilerin tercih ettikleri yöntemdir.

20-Stresle başa çıkmanın yollarını bulun.

İşi işte bırakın. Arada şehir dışına kaçın. Problemleri herkesle paylaşın. Onları elde tutmayın. İyi bir vücuda sahip olmak stresle başa çıkmanın bir yolu. Egzersiz yapın.Yeni fikirler ve metodlar araştırın.

21-Ekipten birini ne zaman çıkaracağınızı bilin.

Etkili yöneticiler bir çalışanın beklentileri karşılamadığında veya firma kültürüne adapte olamadığını düşündüğünde firmanın yararına çalışanı ekipten çıkarır.

22-Hedef koymayı ve bunları takip etmeyi bilin.

Somut hedefler koyup onları takip etmek etkili yöneticilerin yaptıkları birşeydir. Koyulan hedeflerin SMART olmasına dikkat edin.

Biz yeni yöneticilere diyoruz ki “bir hata yapmaktan korkma, ama aynı hatayı ikinci kez yapma”

CEO. SONY CORP.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir