Excel Hızlandırmanın 25 Yolu7 min read

Excel hızlandırma ihtiyacı ile hemen hemen her excel kullanıcısı karşılaşır.excel hızlandırma

Excel’in yavaş çalışması, kullanıcıların karşılaştığı en yaygın dosya sorunlarından biridir.

Büyük veri kümeleriyle uğraşırken Microsoft Excel’in yavaş çalışmaya başlaması sinir bozucu bir sorundur.

Aşağıdaki excel hızlandırma metodlarını kullanırsanız yavaş çalışan dosyanızı gözle görülür şekilde hızlandıracaksınız.

Excel hızlandırma yolları

1- İçiçe formül yerine yardımcı sütunlar kullanın

Formül içermeyen bir Excel dosyası bulmakta zorlanırsınız. Ancak aşırı karmaşık formüller çalışma kitabınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Uzun iç içe formüller elbette etkileyicidir, ancak okunmaları da zordur ve en önemlisi hesaplanmaları çok daha uzun sürebilir. Yardımcı sütunlar veya tanımlı adlar kullanarak bunları daha küçük, yönetilebilir parçalara ayırmak excel hızlandırma yollarından biridir.

2- Formülde tüm sütunu seçmeyin

Ayrıca bir formülde tüm sütuna başvurmaktan da kaçınmalısınız. (C:C) yerine (C1:C3000) veya verilerinizin olduğu yere kadar kullanmak excel hızlandırmanın diğer bir yoludur.

3- Elle hesaplama kullanın

Çalışma kitabınız her yeniden hesaplandığında donuyorsa, otomatik hesaplamaları devre dışı bırakabilirsiniz (Formüller > Hesaplama seçenekleri).


Bu, karmaşık fonksiyonların ve “ağır” hesaplamaların etkisini en aza indirecektir. Bir değişiklik yaptığınızda tüm formüllerin hesaplanmasını beklemeden çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu da önemli excel hızlandırma yöntemlerinden biridir. Yalnızca gerektiğinde hesaplama yapmak için “kaydedin” veya “F9 kısayolunu” kullanın. Sadece belli bir sütunu veya şeçili alanı hesaplamak istiyorsanız alanı seçip “shift + F9” kullanın.

 

4- Harici Bağlantıları Kontrol Altında Tutun

Diğer çalışma kitaplarına bağlantılar işleri yavaşlatabilir. Bağlantıları Düzenle özelliğini(Microsoft 365‘te kısa süre önce Çalışma Kitabı Bağlantıları olarak yeniden adlandırıldı ) kullanarak değişen referansları güncellediğinizden veya artık ihtiyacınız olmayan bağlantıları kopardığınızdan emin olun.

5- Çalışma Kitabı Bağlantıları bölmesini kullanarak çalışma kitapları arasındaki bağlantıları kırın

Başka bir çalışma kitabından veri getirmek istiyorsanız, harici referanslar oluşturmak yerine Power Query kullanmayı düşünün.

6- Dosya boyutunu düşürün

Kullanmadığınız satır ve sütunları silin.

Kullanmadığınız sayfaları ve içi dolu hücreleri silin.

Resimleriniz varsa onları sıkıştırın. Resim biçimi -> Sıkıştır’a gidin.

7- Gereksiz biçimlendirmeleri silin

Bir hücreyi vurgulayayım derken tüm satırı renklendirdiğiniz oldu mu? Her hücre ayrı bilgi. Sadece kullandıklarınızı saklayın.

Microsoft 365’te excel performans arttırıcı revizeleri size öneriyor. Üst menüden Gözden geçir -> Performans kontrol et menüsünden önerileri alabilirsiniz.

8- Çok fazla koşullu biçimlendirmeyi silin

Ne yazık ki, “Performansı Kontrol Et” koşullu biçimlendirme üzerinde çalışmaz ve çok fazla koşullu biçimlendirme kuralı da size hız kaybettirebilir. Excel hızlandırmak için fazla koşullu biçimlendirmeleri silmeniz gerekir.

Kesinlikle gerekmedikçe tüm sütuna/satıra uygulamayın. Gerçekte kullanılan aralıkla sınırlamaya çalışın.

Koşullu biçimlendirmeye sahip hücreleri bulmak için, sayfa sayfa kontrol edebileceğiniz ve kuralları silebileceğiniz veya düzenleyebileceğiniz Koşullu Biçimlendirme > Kuralları Yönet‘e gidin.

9- Eklentileri azaltın

Bazı uygulamaları zenginleştirmek veya fonksiyon eklemek için eklentiler ekleyebilirsiniz. Fakat çok fazla eklenti çalışma kitabınızı yavaşlatacaktır. Kullanmadığınız eklentileri silin.

10 -64-bit Excel kullanın

Bilgisayarınızın donanımı müsaitse 64 bit excel kullanın. Çok ciddi performans farkı yaşayacaksınız. Özellikle büyük dosyalarla çalışıyorsanız bu daha da önemli hale gelecektir.

11- Çok iş parçacıklı hesaplamayı kullanın

Ve son olarak, Dosya > Seçenekler > Gelişmiş > Formüller‘e gidebilir ve çok iş parçacıklı hesaplamanın etkinleştirildiğinden emin olabilirsiniz. Bu, Excel’in tek tek hesaplamalar yerine aynı anda birden fazla hesaplama yapmak için bilgisayarınızdaki birden fazla işlemciyi kullanmasını sağlar. Sonuçta, kutuları grup olarak taşımak, herkes bir tane aldığında, bunu tek başına yapmaktan çok daha hızlıdır

12- Veri ekleyip sildiğinizde kalıntı kalır, satır veya sütunu silin

Kullanılan aralık, çalışma sayfanızda Excel’in kullanıldığını düşündüğü kullanılmayan bölgedir. Bu, hücrelere veri ekleyip sildiğinizde excel burayı kullandığınızı düşünür. Kullandığınız aralık büyükse, dosyanızın boyutu gerekenden daha büyük olur ve bu da hızı etkiler. Çalışma kitabınız olması gerekenden daha yavaş hesaplanır. Çalışma sayfalarında gezinmek bile yavaş olabilir. Bundan kaçınmak için:

 • Çalışma sayfanızdaki fazla satırları veya sütunları seçin.
 • Excel Giriş > Hücreler > Sil komutunu seçin (kısayol: ctrl + – )
 • Çalışma kitabını yeni bir dosya olarak kaydedin

13- Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırakın

Donanımsal grafik hızlandırma bir performans artışı gibi görünse de, aslında işleri yavaşlatan bir dizi fark edilmeyen animasyon anlamına gelir. Bu özellikleri devre dışı bırakmak için:

 • Dosya >Seçenekler>Gelişmiş’e gidin
 • Seçenekler penceresinin Ekran bölümündeki Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak onay kutusunu işaretleyin

 

14- Kullanılmayan Formülleri Statik Değerlerle Değiştirin

Çok sayıda formül içeren bir çalışma sayfası yavaş olacaktır. Artık gerekli olmayan formülleriniz varsa, bunları değer olarak yapıştırarak statik bir değere değiştirmelisiniz.

 

15- Formülleri sadeleştirin

Formüller Excel’i yavaşlatan en büyük etkenlerden biridir, özellikle de iç içe geçmiş fonksiyonlar veya binlerce hücre referansı içeren oldukça karmaşık formüller. Mümkün olan yerlerde formülleri basitleştirmek uzun bir yol kat ettirir.

 • Devasa formüller yerine ara hesaplamalar için yardımcı sütunlar kullanın. Karmaşık bir formülü yeni sütunlarda ayrı adımlara bölmek karmaşıklığı önemli ölçüde azaltır.
 • İç içe işlevleri sınırlayın. Birden fazla işlevi iç içe yerleştirmek hesaplama motorunu zorlar. Aşırı iç içe geçmeyi önlemek için formülleri yeniden yapılandırmayı deneyin.
 • Mümkün olduğunda tam sütun aralıkları yerine doğrudan hücrelere referans verin. Formüllerde tüm sütunlara başvurmak, Excel’in tam sütun taramasına neden olur.
 • Mümkün olduğunda dizi formüllerinden standart formüllere geçin. Dizi formülleri hesaplama döngülerini tüketir

 

16- Adlandırılmış Aralıkları Kullanın

Adlandırılmış aralık, bir ad verilmiş bir veya daha fazla hücredir. Adlandırılmış aralıkların kullanılması formüllerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Adlandırılmış aralıklar hızlanmaya ve doğruluğu artırmaya yardımcı olabilir. Büyük veri kümeleri ve çizelgeler/grafikler için güncellemelerin otomasyonuna yardımcı olabilirler.

17- Kullanılmayan Tanımlı Adları Silin

Zamanla, Excel çalışma kitaplarında çok sayıda tanımlı ad birikebilir. Bu durum dosya boyutlarının şişmesine ve performansın düşmesine neden olabilir. Excel’in Ad Yöneticisi’ni kullanarak bu gereksiz adları belirlemek ve silmek genellikle zor olur.

Ancak Macabacus’un Name Scrubber yardımcı programı bir çözüm sunar. Bu araçla, gizli adların yanı sıra #REF! hataları olan veya kullanılmayan ancak sabitlere veya dizilere atıfta bulunan adları kolayca görüntüleyebilir ve silebilirsiniz. Sadece saniyeler içinde on binlerce gereksiz ismi temizleyerek çalışma kitaplarınızı düzene sokar ve verimliliklerini artırır.

18- Yineleme Ayarlarını Artırın

Düşük yineleme ayarları, dosya boyutunu en aza indirmek için önemli olan karmaşık formül yinelemelerini kısıtlar. Ancak bunun Excel hızına bir maliyeti vardır, bu nedenle performansı artırmak için yinelemeleri artırın.

 • Excel seçenekleri menüsünde, Formüller > Hesaplama seçenekleri > En fazla Yineleme’yi bulun.
 • Maksimum yinelemeleri 100’den 200 veya 500’e yükseltin. Yüksek sayılar sonsuz döngülere izin verebileceğinden dikkatli olun.
 • Yineleme ayarı ne kadar yüksek olursa, karmaşık formüllerin hatasız çözülmesi için o kadar fazla yinelemeye izin verilir

 

19- Kullanılmayan Stilleri Silin

Yerleşik hücre stilleri dosya şişkinliğine katkıda bulunur. Kullanılmayan her şeyi budayın.

 • Giriş sekmesine gidin ve Stiller bölmesindeki bir stile sağ tıklayın.
 • Artık gerekli olmayan stilleri tek tek kaldırmak için sil’i seçin.
 • Stiller yöneticisi menüsünde, kullanıma göre sıralayın, ardından sıfır kullanımı olan stilleri silin.
 • Tüm özel hücre stillerini temizlemek ve varsayılan minimum seti geri yüklemek için Sıfırlayın

 

20- Çizelgeleri ve Grafikleri azaltın

Özellikle karmaşık biçimlendirmeye sahip çok fazla grafik Excel’in grafik motorunu aşırı yükleyebilir.

 • Gösterişli 3D, gölge ve diğer özel efektlerden kaçının. Basit, temiz grafiklere sadık kalın.
 • Grafikleri verilerin arasına gömmek yerine ayrı sayfalara yerleştirin.
 • Ağır grafikler yerine azaltılmış verilere bağlantılar içeren ayrı dosyalardaki Excel gösterge tablolarını düşünün.
 • Kullanılmayan grafikleri gizlemek yerine silin

 

21- Medya ve Görüntüleri Sıkıştırın

Yüksek çözünürlüklü görüntüler ve süslü grafiklerin dosya boyutu yüksek olabilir. Excel hızlandırmak ve daha küçültmek için görüntü dosya boyutlarını sıkıştırın.

 • Resim biçimi ayarlarında yerleşik resimleri sıkıştırma yardımcı programını kullanın.
 • JPG gibi görüntüleri daha düşük çözünürlüklü sürümlere dönüştürün.
 • PNG’ler için ImageOptim gibi kayıpsız görüntü sıkıştırma yazılımı kullanın.
 • Çevrimiçi araçlar aracılığıyla kayıplı sıkıştırma ile görüntülerin kalitesini düşürün.
 • Ayrıntılı degradeleri, gölgeleri ve efektleri düz dolgular ve çizgilerle değiştirin

 

22- Kullanılmayan Çalışma Sayfalarının Bağlantısını Kaldırın

Verilere bağlı ekstra çalışma sayfaları, özellikle formüller, grafikler veya PivotTable’lar gibi nesnelerde, gizli olsalar bile bellek kullanımını etkiler. Excel hızlandırmak için kullanılmayan tüm sayfaların bağlantısını kaldırın.

23- Otomatik Kaydetmeyi Kapatın

Gerçek zamanlı Otomatik Kaydetme ve Sürümler, sürekli dosya erişimi ve yedeklemelerle sistem kaynaklarını tüketir. Excel hızlansın istediğinizde daha iyi performans için çalışırken devre dışı bırakın.

 • Dosya > Seçenekler > Kaydet’e gidin ve Otomatik Kurtarma Kaydet kutusunun işaretini kaldırın.
 • Otomatik Kaydetme kapalıyken veri kaybını önlemek için düzenli olarak elle kaydettiğinizden emin olun.

24- Sayfa Sonu Önizlemesini Devre Dışı Bırakın

Sayfa Sonu Önizleme, kaydırma sırasında içeriği hızla oluşturarak gecikmeye neden olur. Daha hızlı çalışma sayfası gezintisi için kapatın.

 • Görünüm sekmesi altındaki Sayfa Sonu Önizleme düğmesinin işaretini kaldırın.

25- Her Şeyi Tek Bir Çalışma Kitabında Tutun

Birden fazla çalışma kitabı kullanmak yerine her şeyi tek bir çalışma kitabında tuttuğunuzda, muhtemelen Excel’de yavaş performanstan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla çalışma kitabı daha fazla referans anlamına gelir ve bu nedenle birden fazla sayfa kullandığınızda Excel’iniz yavaşlar.

 

 

Özet olarak

Excel, devasa ızgarası ve hesaplama gücüyle çoğu kişi için etkileyici performansını koruyor. Ancak büyük, karmaşık modeller ve çalışma kitapları en yeni donanımları bile dize getirebilir.

Neyse ki, formülleri basitleştirmek, kullanılmayan öğeleri silmek, medyayı sıkıştırmak ve verileri birleştirmek gibi hedeflenen optimizasyonlar excel hızlandırmak için çok yardımcı oluyor. Excel dosyalarınızın boyutundan bağımsız olarak çevik kalmasını sağlamak için bu taktikleri kullandığınızda excel hızlanıp performansı artacaktır.

 

İlgili Microsoft forumunu da okuyabilirsiniz

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir