MS Excel Nedir? 10+ Kullanım Alanı8 min read

Bu makalede excel nedir, nerelerde kullanılır, rakipleri nelerdir gibi sorulara cevap okuyacaksınız.

Excel nedir?

Excel programı, Microsoft firmasının ürettiği bir elektronik tablo programıdır.excel nedir

Excel; veri saklama, hesap yapma, veri görselleştirme gibi sunumu kolaylaştıran bir matematiksel programdır.

Microsoft Excel, kullanıcıların bir elektronik tablodaki verileri biçimlendirmesini, düzenlemesini ve hesaplamasını sağlar.

Yazı için Word, sunum için Powerpoint, mailleşme için Outlook gibi ofis programlarının oluşturduğu Office paketinin içinde satılır.

Veri analistleri ve diğer kullanıcılar, Excel gibi yazılımlar kullanarak verileri düzenleyerek, veriler eklendikçe veya değiştirildikçe bilgilerin daha kolay görüntülenmesini sağlayabilirler. Excel, satır ve sütunlar halinde sıralanmış hücre denilen çok sayıda kutu içerir. Veriler bu hücrelere yerleştirilir.

Excel, Microsoft Office ve Office 365 paketlerinin bir parçasıdır ve Office paketindeki diğer uygulamalarla uyumludur.

Elektronik tablo yazılımı Windows, macOS, Android ve iOS platformları için kullanılabilir.

 

Excel nerelerde kullanılır? Yaygın Excel kullanım durumları

Excel en yaygın olarak iş ortamlarında kullanılır. Örneğin, iş analizi, insan kaynakları yönetimi, operasyon yönetimi ve performans raporlamasında kullanılır.

Excel, verileri düzenlemek ve işlemek ve matematiksel işlevleri çözmek için biçimlendirilmiş geniş bir hücre koleksiyonu kullanır. Kullanıcılar grafik araçları, pivot tablolar ve formüller kullanarak elektronik tablodaki verileri düzenleyebilir. Elektronik tablo uygulaması ayrıca Visual Basic for Applications adı verilen bir makro programlama diline sahiptir.

Kuruluşlar Microsoft Excel’i aşağıdakiler için kullanır:

 1. iş verilerinin toplanması ve doğrulanması
 2. iş analizi
 3. veri girişi ve depolama
 4. veri analizi
 5. performans raporlaması
 6. stratejik analiz
 7. muhasebe ve bütçeleme
 8. idari ve yönetimsel yönetim
 9. hesap yönetimi
 10. proje yönetimi
 11. ofis yönetimi

 

 

Microsoft Exceli kim kullanır?

Finans alanındaki birçok kariyer, çeşitli işlevler için Excel’e güvenir.

Örneğin, yatırım bankacıları finansal modeller oluşturmak ve finansal verileri analiz etmek için Excel’i kullanır. Muhasebeciler, finansal ayrıntıları izlemek ve raporlamak, bütçe ve raporlar oluşturmak için Excel’i kullanır. Finans dışında, neredeyse her sektördeki veri analistleri veri analizi ve görselleştirme için Excel’e güvenir.

Excel’de oluşturabileceğiniz belgeler

Bir Excel elektronik tablosu ile yapabileceğiniz şeyler hiç de az değildir. İşte oluşturabileceğiniz birkaç yaygın belge:

 • Bilanço
 • Bütçeler
 • Takvim
 • Veri raporu
 • Formlar
 • Gelir tablosu
 • Fatura
 • Posta listesi
 • Planlama belgesi
 • Zaman çizelgesi
 • Yapılacaklar listesi

Bu belgelerin tümü iş veya kişisel yaşamınıza uygulanabilir. Excel, düzenli kalmanıza ve önemli bilgileri hesaplamanıza yardımcı olabilecek çok yönlü bir araçtır.

 

Microsoft Excel nasıl kullanılır?

Microsoft Excel’i kullanmak için yazılımı Microsoft’un web sitesinden veya App Store’dan indirmeniz gerekir. Program tek başına yaklaşık 160 dolara veya tam Office 365 paketinin bir parçası olarak aylık yaklaşık 7 dolara satın alınabilir. Birçok bilgisayarda da uygulama önceden yüklenmiş olarak gelmektedir. Excel’in ücretsiz bir web sürümü de mevcuttur.

Uygulamayı açtığınızda, yeni bir çalışma kitabı açabilirsiniz. Bir çalışma kitabındaki boş bir çalışma sayfası aşağıdaki gibi görünür:

Boş bir çalışma kitabı ile bazı temel Excel görevlerini yapmaya başlayabilirsiniz.

Excel temel formüller

Excel’de verilerle çalışmak için kullanabileceğiniz birçok formül vardır. Excel’deki her formül bir eşittir işaretiyle başlar. Bir formül oluşturmadan önce, formülün sonucunun görünmesini istediğiniz hücreye bir eşittir işareti (=) yazmanız gerekir.

Bunlar akılda tutulması gereken bazı temel formüllerdir.

 • Topla: İki veya daha fazla hücrenin değerlerini toplamak için artı (+) işaretini kullanın.
  • Örnek: =A4+D5
 • Çıkartma: İki veya daha fazla hücrenin değerlerini çıkarmak için eksi (-) işaretini kullanın.
  • Örnek: =A4-D5
 • Çarpma: İki veya daha fazla hücrenin değerlerini çarpmak için yıldız işaretini (*) kullanın.
  • Örnek: =A4*D5
 • Bölme: İki veya daha fazla hücrenin değerlerini bölmek için ileri eğik çizgiyi (/) kullanın.
  • Örnek: =A4/D5

Bu eylemleri birleştiren büyük bir formül oluşturmak için parantez kullanabilirsiniz. Örnek: =((A4+C4)/(D5-C5)*3).

 

Excel Grafik ekleme

Excel, verileri görselleştirmek için çok çeşitli grafikler sunar.  Bunlar basit çizgi grafiklerinden kabarcık ve radar grafiklerine kadar uzanır.  Excel’in grafik oluşturmak için iki ana aracı vardır: standart grafikler ve pivot grafikler.

Standart bir grafik, siz onu oluşturduğunuzda nispeten statiktir.  Elektronik tablonuzdaki verileri değiştirdiğinizde, ilgili hücreler yeni güncellemeleri göstermek için grafiği yeniler.  Pivot grafik daha dinamiktir ve hangi sütunların gruplamak istediğiniz bilgileri içerdiğini seçerek veya matematiksel işlemler uygulayarak (toplama, sayma, ortalama, maksimum bulma vb.) verilerinizi çeşitli şekillerde “dilimlemenize ve doğramanıza” olanak tanır..

 

Excel terminolojisi ve bileşenleri

Excel, bileşenleri için yeni kullanıcıların hemen anlayamayabileceği kendi terminolojisine sahiptir. Bu terim ve bileşenlerden bazıları şunlardır:

 • Hücre. Kullanıcı, sütun ve satırın kesişimi olan bir hücreye veri girer.
 • Hücre referansı. Bu, bir hücrenin bulunduğu koordinatlar kümesidir. Satırlar yataydır ve numaralandırılmıştır, sütunlar ise dikeydir ve bir harf atanmıştır.
 • Actif hücre. Bu, o anda seçili olan hücredir ve yeşil bir kutu ile gösterilir.
 • Çalışma kitabı. Bu, bir veya daha fazla çalışma sayfası içeren bir Excel dosyasıdır.
 • Çalışma sayfası. Bunlar bir Çalışma Kitabı içinde yuvalanmış farklı belgelerdir.
 • Çalışma sayfası sekmesi. Bunlar elektronik tablonun sol alt tarafındaki sekmelerdir.
 • Satır ve sütun başlıkları. Bunlar, sütunların ve satırların hemen dışında bulunan numaralandırılmış ve harflendirilmiş hücrelerdir. Bir başlık seçildiğinde tüm satır veya sütun vurgulanır.
 • Formül. Formüller, bir değer üretmek için bir hücre içine yerleştirilebilen matematiksel denklemler, hücre referansları veya fonksiyonlardır. Formüller eşittir “=” işareti ile başlamalıdır.
 • Formül barı. Bu, hücrelere değer veya formül girmek için kullanılan uzun giriş çubuğudur. Çalışma sayfasının üst kısmında, “fx” etiketinin yanında yer alır.
 • Adres barı. Formül çubuğunun solunda bulunan bu çubuk, etkin bir hücrenin sayı ve harf koordinatlarını gösterir.
 • Filtre. Bunlar, bir kullanıcının bir çalışma sayfasındaki hangi satırların görüntüleneceğini seçmek için kullanabileceği kurallardır. Bu seçenek, ana çubuğun sağ üst köşesinde “Sırala ve Filtrele” altında yer alır. Belirli değerlerle eşleşen satırları göstermek için bir otomatik filtre seçeneği seçilebilir.
 • Otomatik doldurma. Bu özellik, kullanıcıların verileri birden fazla hücreye otomatik olarak kopyalamasını sağlar. Bir seride iki veya daha fazla hücre varsa, kullanıcı her iki hücreyi de seçebilir ve hücrelerin geri kalanını otomatik olarak doldurmak için sağ alt köşeyi aşağı sürükleyebilir.
 • Otomatik toplam. Bu özellik, kullanıcıların birden fazla değer eklemesini sağlar. Kullanıcılar eklemek istedikleri hücreleri seçip Alt ve Eşittir tuşlarına basabilirler. Bu özelliği etkinleştirmek için ana sayfanın sağ üst köşesinde, “Doldur “un üstünde ve “Sırala ve Filtrele “nin solunda bir düğme de bulunmaktadır.”
 • Pivot Tablo. Bu veri özetleme aracı verileri otomatik olarak sıralar ve hesaplar. Bu, en soldaki ekle sekmesinin altında bulunur.
 • Pivot Grafik. Bu grafik, PivotTable’a görsel bir yardımcı olarak işlev görür ve verilerin grafik temsillerini sağlar. Ekleme sayfasının ortasının altında, haritaların yanında yer alır.
 • Kaynak Veri. Bu, PivotTable oluşturmak için kullanılan bilgilerdir.

 

Excel ve XLS dosyaları

XLS dosyası, Excel veya diğer elektronik tablo programları tarafından oluşturulabilen bir elektronik tablo dosyasıdır. Dosya türü bir Excel İkili Dosya biçimini temsil eder. Bir XLS dosyası, verileri ikili akışlar olarak depolar – bileşik bir dosya. Dosyadaki akışlar ve alt akışlar, bir Excel çalışma kitabının içeriği ve yapısı hakkında bilgi içerir.

Excel 2007’den sonraki Excel sürümleri, daha açık ve yapılandırılmış bir biçim olduğu için varsayılan olarak XLSX dosyalarını kullanır. Ancak Excel’in sonraki sürümleri XLS dosyalarının oluşturulmasını ve okunmasını desteklemeye devam etmektedir. Çalışma kitabı verileri PDF, TXT, Hypertext markup language, XPS ve XLSX gibi formatlarda da dışa aktarılabilir.

Makro özellikli Excel dosyaları XLSM dosya uzantısını kullanır. Bu durumda makrolar, Excel işlemlerini otomatikleştiren talimat kümeleridir. XLSM dosyaları XLM dosyalarına benzer ancak daha sonraki Microsoft Office yazılımlarında bulunan Açık XML biçimini temel alır.

Excel rakipleri

Excel en tanınmış elektronik tablo programlarından biri olsa da, diğer satıcılar rakip ürünler sunmaktadır. Örnekler aşağıdakileri içerir:

 • Google Sheets. Google E-Tablolar, benzer düzen ve özelliklere sahip Excel’in ücretsiz bir rakibidir. Gmail hesabı olan kullanıcılar Google E-Tablolar’a erişebilir. Google E-Tablolar buluta kaydedilir, yani kullanıcılar elektronik tablolarına her yerden ve çok sayıda cihazdan erişebilir. Ayrıca birden fazla kullanıcı aynı elektronik tablo üzerinde işbirliği yapabilir.
 • Numbers. Apple’ın hesap tablosu programı her Mac ile birlikte ücretsiz olarak gelir ve önceden oluşturulmuş şablonlar, çizelgeler ve grafikler sağlar. Numbers grafik ve çizelgelerde başarılıdır, ancak büyük veri kümelerini Microsoft Excel kadar iyi işleyemez. Numbers ayrıca Apple cihazlarına özeldir. Ancak kullanıcıların elektronik tabloları Excel dosyaları olarak kaydetmelerini sağlar, böylece bir Windows kullanıcısı Excel’de bir Numbers elektronik tablosunu açabilir.
 • Apache OpenOffice Calc. Bu ücretsiz açık kaynaklı elektronik tablo yazılımı, çoklu kullanıcı işbirliği; kullanıcıların kelimeleri kullanarak formül oluşturmasını sağlayan doğal dil formülleri; kurumsal veritabanlarından veri çeken DataPilot ve farklı hücre biçimlendirme seçeneklerini etkinleştiren stil ve biçimlendirme özelliklerine sahiptir. Yazılım Excel’den farklı bir makro programlama dili kullanır ve daha az grafik seçeneğine sahiptir. OpenOffice Calc Windows ve macOS platformlarında çalışır. OpenOffice Calc ayrıca varsayılan olarak Açık Belge Biçimini kullanır ve Microsoft’un XLSX biçimi için yalnızca sınırlı destek sunar.

 

Excel’in geçmişi ve geleceği

Microsoft Excel’i 1985 yılında Microsoft Multiplan adı altında piyasaya sürdü. Microsoft’un elektronik tablo programı o dönemde Lotus Development Corp. tarafından geliştirilen Lotus 1-2-3 de dahil olmak üzere benzer ürünlerle rekabet halindeydi.

Lotus 1-2-3’ün hücre adlarını ve makroları kullanan ilk elektronik tablo olduğu bildirilse de, Multiplan grafiksel bir kullanıcı arayüzü kullandı ve kullanıcıların fare kullanarak işaret edip tıklamasına olanak tanıdı. Multiplan, elektronik tablo verilerini manipüle etmeyi, işlemeyi ve görüntülemeyi kolaylaştırdı.

Başlangıçta Multiplan, Lotus 1-2-3 ile rekabet ederken Microsoft Disk İşletim Sistemi (MS-DOS) sistemlerinde popülerliğini kaybetti. İlk sürümünden iki yıl sonra, 1987’de Microsoft Excel sürüm 2.0’ı tanıttı. 1988 yılına gelindiğinde, artık Windows platformlarında çalışan bu yeni sürüm, Lotus 1-2-3 ve diğer benzer elektronik tablo programlarını geride bırakmaya başladı.

1990 yılında Microsoft, araç çubukları, 3D grafikler, çizim ve anahat oluşturma özellikleri gibi özelliklerle Excel’in 3. sürümünü yayınladı. Sürüm 4 iki yıl sonra geldi ve otomatik doldurma işlevini ekledi. 1993 yılında Excel’in 5. sürümü yayınlandı. Bu sürüm, düzenli görevlerin otomatikleştirilmesini sağlayan Visual Basic for Applications makrolarını içeriyordu.

Excel’in sonraki büyük güncellemelerinden biri 2007’de yayınlanan 12. sürümdü. Bu güncellemede yeni bir Şerit menü sistemi kullanıldı. Geliştirilmiş işlevler arasında SmartArt diyagram seti, adlandırılmış değişkenlerin daha iyi yönetimi ve grafiklerin biçimlendirilmesi için daha fazla esneklik yer alıyordu. Excel, daha yapılandırılmış ve açık XLSX dosyalarını da kullanmaya başladı. 2013 yılında yayınlanan 15. sürüm Power View, Power Pivot ve Flash Fill gibi yeni araçlar içeriyordu. Bu sürüm ayrıca çoklu iş parçacığı özelliklerini de geliştirdi.

Excel’in mevcut sürümü olan sürüm 16, 2019’da piyasaya sürüldü. Microsoft Excel, ortaya çıktığı günden bu yana en yaygın kullanılan iş uygulamalarından biri haline geldi ve genellikle Word, Outlook ve PowerPoint gibi diğer Microsoft uygulamalarıyla birlikte kullanılıyor. Microsoft artık Excel’i farklı sürümler olarak güncellemese de, yeni özellikleri ve güncellemeleri zaman içinde otomatik olarak kullanıma sunmaktadır.

Microsoft Excel tartışmasız en popüler elektronik tablo uygulamalarından biridir ve uzun zamandan beri işletmelerde bir rol oynamıştır. Ancak, diğer güncel elektronik tablo yazılımlarının popülaritesiyle birlikte Excel’in rekabeti artmıştır. Askwonder.com web sitesi, Google E-Tablolar’ı da içeren Google Suite’teki uygulamalar koleksiyonunun her ay 2 milyar kullanıcı tarafından kullanıldığını, Microsoft Excel’in ise aylık 750 milyon ila 1,2 milyar küresel kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor. Google ve Microsoft, her iki elektronik tablo programının da aylık kullanımını yayınlamadığından, değerleri tahmin etmek zordur.

 

Kaynak

Microsoft destek sitesi

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir