KÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN HALKLA İLİŞKİLERDE 26 YOL3 min read

Halkla ilişkiler müşterinin algısını markaya çekmek ve imajı sürekli olumlu tutmak için ustalık isteyen bir yoldur. Halkla ilişkilerinizi daha kuvvetli hale getirmek için kullanabileceğiniz özellikle perakendeciler için daha çok işe yarayacak 26 araç;

 

 1. Basına konuşun. Ürününüzle ilgili medyaya ulaşın. Özellikle lokal ilgi varsa harika bir yoldur
 2. Fikir liderlerine ücretsiz hizmet önerin. Önce pazarın yönlendirici liderlerini belirleyin. Onlara ücretsiz ürün ve hizmet gönderin Size iyilik olarak dönecektir.
 3. Tur düzenleyin. İşinizi veya markanızı tanıtmak için okullara veya kurumlara tur düzenleyip öğrencilere hediye verin. Ebeveynlerine söyleyeceklerdir. Bu da sizin için reklam olacaktır.
 4. Eğitici etkinlik yapın– TV’de organize etmeniz pahalı olabilir. Ama halka açık etkinlik bedavadır. Etkinliğin basılı broşürde veya websitesinde, bloglarda veya sosyal medyada olmalı.
 5. Demo yapın– Ürünü eğitecek mağaza içi demo yapın.
 6. Bağış yapın– Bağış ve gönüllülük firmanızın yüzlerce kişi tarafından duyulmasını sağlar. Karsız bir organizasyona katılabilir veya ürün bağışlayabilirsiniz.
 7. Özel etkinliklere katılın– Davet edildiğiniz etkinliklere katılın bu ilişkilerinizi yeniler ve müşteri bağlılığında fayda sağlar.
 8. Etkinliğe sponsor olun– Sektörün önemli etkinliklerini destekleyin. Müşterilerinizin katılıp öğrendiği, büyüdüğü ve sosyalleştiği etkinlikler işinizi büyütmek için fırsattır.
 9. Açık etkinlikler organize edin– Açık hava etkinlikleri, iş yıl dönümü veya ürün demosu etkinliği günleri düzenleyin. Herhangi bir dernek veya vakıfların sizinle işbirliği yapıp yapmayacağını da araştırabilirsiniz.
 10. İş forumlarında bulunun veya açın– Müşterilerinizin ilgisini çekebilecek eğitici veya network etkinliği düzenleyin.
 11. Kitap veya makale yazın– Uzmanlık alanınızla ilgili bilgilendirici bir yayın uzmanlığınızı daha inandırıcı hale getirir.
 12. Özel rapor veya elektronik kitap yayınlayın– Elektronik yayınlar websitenize gelip email adresini vermeleri için müşteriler için bir tekliftir.
 13. Basın bülteni yollayın– Basın bültenleri yeni ürünleri, yöneticileri veya promosyonu tanıtmak için harika bir yoldur. Her bir basın bülteninin formatını ve rengni değiştirin ki her biri daha güzel ve ayrık gözüksün. Her zaman çalışanlarınızın laflarını ve tanıttığınızın resimlerini bültene dahil edin.
 14. Ticari fuarlara katılın– Fuarlar veya benzeri etkinlikler potansiyel müşterileri kazanmak için verimli yerlerdir. Birinden kartvizit aldıktan sonra kartın arkasına görüşmedeki önemli noktaları not edin. Ardından kişiyle iletişimi sürdürün.
 15. Blog oluşturun– Firma bloğu oluşturup firmanın ilginç bilgilerini ve önemli müşterlerinizi yayınlamak için kullanın.
 16. E-mail imzası kullanın– Firma websitesinin linkini ve kısa mesaj veya sloganınızı email imzasına eklemeyi unutmayın. Her email yolladığınızda işinizin tanıtımını yapmış olursunuz.
 17. Misafir blog yazarlığı yapın– Alanınızdaki bloglarda misafir post yazmak tanıtımınızı yapmanızı sağlar.
 18. Video veya ses kaydı oluşturup yayın – video ve ses kayıtları sanal ortamda varlığınızı güçlendirmek için çok etkili yollardır.
 19. Forumlarda yorum yazın– Sektörünüzle ilgili konuların konuşulduğu forumarda yorumlarda bulunup firmanızı tanıtabilirsiniz.
 20. Sanal etkinliklere katılın– Web seminerleri veya konferansları network kurmak için iyi fırsatlardır.
 21. Firma içi toplantı organize edin.– Bir piknik veya firma içi çalışan toplantıları motivasyon arttırır, çalışanların işinizi çevresine daha iyi anlatmasını ve sizin halkla ilişkiler çabanıza yardımcı olurlar.
 22. Flash mob organize edin– Daha önceden hazırlanmış dansçıların beklenmedik şekilde toplanıp dans etmesi etkinliğidir. İnsanlar çok severler ve eğlenceli ve şaşırtıcıdır. Özel bir zamanda gönüllü dansçılarla siz de organize edebilirsiniz, ve youtube’a yüklemeyi unutmayın.
 23. Müşterilerinize kartpostalyollayın– Müşterilerinize kartpostal veya özel günlerinde hediye kartları yollayın.
 24. İş partnerliği kurun– Diğer sektörlerdeki küçük firmalarla işbirliği kurun. Karşılıklı fayda sağlayacak partnerlik kurarak aynı müşteriye belki de çapraz promosyon fırsatı bulabilirsiniz.
 25. Kariyer günlerine katılın– Liselerde veya ortaokullarda kariyer günlerinde gönüllü bir sunum veya konuşma yapın.
 26. Yeşile önem verin– Ürün ve servislerinizi doğaya duyarlı hale getirin. İnsanlar size daha fazla saygı duyacaklar.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir