15 ADIMDA MARKA KİTABI NASIL HAZIRLANIR1 min read

Marka kitabı temel olarak markamızın logosunu ve kullanım alanlarını anlatır . Markamızın ansiklopedisidir. Yaygın bir şekilde kullanılan ve markanın konumlandırmasından imajına, dilinden hedef kitlesine, logo kullanım kurallarından afişlerde kullanılacak görsel seçimine ve markayla ilgili herşeyi barındıran her an danışabileceğimiz bir kitapçıktır. Ekip halinde hazırlaması günler alır. Bir yandan işimizi hızlandıran bir yandan da zorlaştıran bir unsur olabilir. Kurallara uyulmayan en ufak bir durumda başımıza iş açabilir. Marka kitabı hem ajanslar hem de firmalar tarafından ezbere bilinmeli.

Marka kitabı aynı zamanda birçoğu yerli firmada da olduğu gibi yeni gelen müdürle veya değişen ajansla değişemez. Bu markaya zarar verir ve büyümesini engeller. Başarılı gözüken markalarımıza baktığınızda göreceğiniz hepsinin derli toplu ve belli standartta ilerleyenler olduğudur.

Kesinlikle marka kitabıunuz yoksa yapın yaptırın. Hem ajans hem marka tarafının işlerinin hızlandığını hem de gereksiz düzeltmelerin ortadan kalkıverdiğini göreceksiniz. Çünkü zaten hepsi önceden yazılı kitap üzerinden çalışılıyor olacak.

Örnek görmek isterseniz aşağıdaki dosyaları pdf olarak indirebilirsiniz.

firefox marka kitabı

foursquare marka kitabı

sony viao marka kitabı

unicef marka kitabı

Marka kitabıun içinde neler olur? Örnek olarak buraya unicefin ana başlıklarının altındaki sayfaları koydum. Anahatlarıyla kitabı anlamamıza yardımcı olur. Toplamı 66 sayfadır. Tamamını ve detaylarını görmek için yukarıdaki linkten kitabı indirin. Hazırlamadan önce şunlara bir göz atın

1-Misyon

misyon

2-Slogan

slogan

3-Marka stili

brand style

4-Logo

logo

5-Tipografi

tipografi

6-Yazım stili

writing style

7-Renk

color

8-Fotoğraflama

photography

9-Görünürlük

visibility

10-Baskılar

print

11-İşbirlikleri

partnerships

12-Sunumlar

presentations

13-Video

video

14-Websitesi

website

15-Kaynaklar

resources

İyi çalışmalar

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir