SEÇİCİ DAĞITIM2 min read

Seçici dağıtım tedarikçinin sadece belli sayıda perakendeci ve aracıyla çalışmasıdır.Başka firma istese de belli kriterleri tutmayan perakendecilere tedarikçi ürün satmaz.Seçici dağıtım en çok kozmetik, parfüm ve hatta hazır giyim için kullanılır. Seçici dağıtım en çok lüx ürünlerde kullanılır. Bazı lüx markalar kendi mağazalarını açsa da diğer departmanlı mağazalarda “köşe” veya “dükkan içi dükkan” gibi teşhirlerle ürünlerini satıyor. Seçici dağıtım benimseyen firmalar için bu yol hem olumlu hem de dikkat edilecek şeyler vardır.

  1. Pazarlama harcamaları azalır. Aracı sayısının azalması hem daha az harcama hem de daha sıkı iş ilişkileri getirir.
  2. Müşteri kitlesi küçüktür. Seçici dağıtımı seçmiş ürünlerin genelde hedef kitlesi herkese satılan ürünlere göre daha küçüktür.
  3. Genellikle teknik olarak karmaşık ürünlere uygulanır. Seçici dağıtım genellikle teknik olarak karmaşık ve özel servis gerektiren ürünlere uygulanır. Lüks ürünler ve prestijli kozmetik markaları
  4. Sınırlı kaynağınız varsa seçici dağıtımdan faydalanın. Seçici dağıtım sınırlı sermayeli küçük firmalarda daha yaygın. Büyük bir şehirde belli perakendecilerde iyi gelir elde edip daha fazla pazarlama yapmak için kaynak yaratmak iyi fikir olabilir.
  5. Yüksek kar marjı için seçici dağıtım kulanın. Örneğin özel bir parfüm yapan bir firma önce ürünlerini bazı prestijli perakendelerde, supermarketlerde, eczanelerde satıp, ürünün bir şekilde prestijli ürün olarak algılanmasını sağlamak ve yüksek fiyata satabilmeyi amaçlayabilir.
  6. Büyük müşterilerle aranızı iyi tutmak için seçici dağıtım kullanın. Yeni getirdiğiniz ürünü daha sonra başka ürünleri de satmayı düşündüğünüz büyük bir müşteriye teklif edin, ve sadece ona verip o müşteriyi onore edin. İlişkileri geliştirmeye yardımcı olur. Mesela bir parfüm getirdiyseniz sadece boynere verin
  7. Seçici dağıtım aracılar üzerinde baskı kurar. Özellikle bu sistem dağıtıcılara ve üreticilere yeniden satış fiyatlarını düşürmemeleri, paralel ithalat yapmamaları, kendi alanları dışına satış yapmamaları, rakip markalar satmamaları konularında baskı yaparlar. Bu baskı ürün tedariğini kesme, kredileri kısma veya ürün satışını tamamen kesme şeklinde olabilir.
  8. Daha az müşteriye ulaştırır. Adından da anlaşılacağı gibi seçici dağıtım daha az noktada satış demektir. Müşteriye daha az noktadan ulaşmak demektir.
  9. Fiyat rekabetini engeller. Seçici dağıtım bir çok tüketici pazarında en çok karşılaşına fiyat rekabetini engeller. ve marka içi rekabeti de engeller.
  10. Rakiplerin piyasaya girişini engeller. Seçici dağıtım sistemi piyasaya rakip girişleri sınırlar. Tabi ki bu her distribütörün sadece bir tane üreticinin ürünlerini satma izni olmasında geçerlidir. Eğer iyi dağıtıcılarla anlaşma yapılırsa dağıtıcı başka bir rakip ürünü alıp satamaz. Eğer piyasadaki tüm mağazalar exclusive bir anlaşma yaptı ise yeni bir ürün piyasaya girmeye zorlanır. Bazen distribütörlük yazılı olmasa bile dağıtıcı rakip ürünleri satmaya hevesli olabilir, özellikle ithal ürünlerde, dağıtıcının sadece ithal ürünü satması ve yerel ürünü satmaması ekonomik olmayabilir, örneğin, gazete
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir