ÜLKELERE GÖRE İŞ YEMEĞİ KÜLTÜRÜ3 min read

İş yemeklerinin yemekten çok bir gündemi tartışmak için yapıldığını; bundan dolayı da önemli olanın iletişim olduğunu asla unutmayın. İş yemeklerinde istediğiniz ortamı yaratabilmek, iletişimi güçlendirmek için karşınızdaki insanın şirketi, kültürü, görevi… vs ile ilgili önceden bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İşte bulabildiğimiz kültürel farklılıklar…

Hindistan: Hindistan’da menü geldiğinde menüyü daha yaşlı ya da daha yüksek pozisyonda olanın alması gerekir. Hindistan’da iş yemeklerinde davet edenin müsrif olması beklenir dolayısıyla davet edenin pahalı bir restoran seçmesi ve menüden istenebilecek her şeyi sipariş etmesi uygundur. Yemek başladığı anda iş konuşulmaya başlanması Hindistan’da hoş karşılanmaz çünkü kişisel iletişim işin yapılması için çok önemlidir. Aile gibi kişisel konular hakkında sorular sorulmasını garip karşılamazlar.

Avrupa (Genel ): Genel olarak Avrupa’da, yemek sırasında ellerin dizlerin üzerinde olması uygun karşılanmaz dolayısıyla yapmanız gereken bir elinizi masanın üstünde tutmaya çalışmaktır. Elin sürekli dizlerin üzerinde olması güvensizlik belirtisidir ve insanların ilgisi elleriniz üzerine yoğunlaşır.

Fransa: Fransa’da kişisel konular konuşmak uygunsuzdur bunun yerine politika gibi gündem maddelerine yoğunlaşmalısınız. Fransa’da iş yemeği dediğinizde akla 1-2 saat gibi tahmin edebileceğinizden çok daha uzun süreler gelir çünkü yemek Fransa’da kültürün bir parçasıdır. Akşam yemeklerinde olduğu kadar öğle yemeklerinde de şarabı tercih etmek normal kabul edilir.

İsveç:İsveç’te iş yemeğinde resmilik çok önemlidir. Resmiliği sağlayabilmek için davet edenin yemek başlamadan bir hoş geldiniz konuşması yapması ve bu sırada davet edilenin de teşekkürlerini belirtmek için ayakta durması beklenir.

Almanya: Almaya’da yemeğe başlamadan önce herkese ‘Afiyet olsun’ demek adettir. Yiyebileceğiniz kadar yemek sipariş etmeniz önemli bir özelliktir çünkü Almanlar yemek sonrasında tabakta bir şey kalmamasına dikkat ederler. Masaya yakın ve dik oturmanız; ellerinizin masanın üstünde olması, yemek sırasında göz kontağı kurmanız ve masadaki herkese servis yapılmadan yemeğe başlamamanız gerekir.

Çin: Çin’deki toplum yapısı hakkında bilmeniz gereken en önemli şey hiyerarşidir. Yemek sırasında yapabileceğiniz en büyük hata insanların pozisyonlarını unutup bir insanı olduğundan daha düşük bir pozisyondaymış gibi hatırlamaktır. Masadaki en önemli kişi, davet edenin sağında oturan; ikinci en önemli kişi ise solunda oturandır. Davet edenin yüzünü masaya dönerek oturması gerekir.

Japonya: Japonyada yemek daveti yapmak bile çok önemlidir çünkü iş adamları güvenmedikleri insanlarla yemeğe çıkmazlar. Geleneksel bir Japon restoranında genellikle davet eden sizin için sipariş verir dolayısıyla beklentilerinizi bilmesini sağlamalısınız. Yemek bitiminde mutlaka teşekkürlerinizi davet edene iletmelisiniz çünkü bu geleneklerinin önemli bir parçasıdır. Eğer siz Japon bir iş adamını yemeğe davet ediyorsanız mümkün olduğunca kendi kültürünüzden bir restoran seçmelisiniz çünkü Japonlar için kendi kültürünüzü tanıtmaya çalışmak önemli bir prestijdir ve iletişimi sağlamak konusunda size çok yardımcı olur. Aynı şekilde bir Japon sizi davet ediyorsa bu kültürel bir yere gideceğiniz anlamına gelir dolayısıyla gitmeden kültürleriyle ilgili bilgi edinmelisiniz. Konuşmalarınız sırasında Japonca cümleler kullanmanız onları etkileyecektir. Japonya’da diğer ülkelerin aksine resmi yerlere karşı patronların da eğlenceye katılabilecekleri ‘karaoke’ barları ve gece kulüpleri tercih edilir dolayısıyla iş yemeğinin sabaha kadar sürebileceğini ve kadınların mutlulukla karşılanmayacağını da hesaplamanız gerekir.

Rusya: Diğer ülkelerin aksine Rusya’da kahvaltılar iş kültürünün bir parçası sayılamaz. İş yemeklerinin genelde toplantı için değil anlaşma imzalama için tercih edildiği Rusya’da, yemekler için sakin ve kalabalık olmayan yerlerin tercih edilmesi, saat 6.00 p.m. civarında yemeğe başlanması, kadın çalışanların yalnız başına yemeğe çıkmayu tercih etmediğinin dikkate alınması ve en önemli pozisyondaki insanın merkeze oturtulması önemlidir. Alkol yemeklerin kaçınılmaz bir parçasıdır ama alkol olmasa bile şerefe kadeh kaldırma gelenekseldir. İçmenin Rus kültürünün önemli bir parçası olduğunu unutmayın çünkü içki içmeyi reddetmek son derece kaba bir davranıştır dolayısıyla ya sağlık gibi geçerli bir sebep açıklamalı ya da içer gibi yapmalısınız. Ruslar çatalı sağ, bıçağı sol elle kullanırlar dolayısıyla sizin için doğru olan onlar için yanlıştır.

Kaynak: insankaynaklari.com

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir