ÜRÜNÜN 5 SEVİYESİ (PHILIP KOTLER)2 min read

 

Ürünün 5 seviyesi ürünün 5 farklı değerini anlatır. Ürün sadece somut bir eşyadan çok daha fazlasıdır. Bir ürün müşterinin ihtiyacını karşılar. Somut faydasının yanında ürünün soyut bir faydası da vardır. Bu soyut faydaları Philip Kotler 5 ayrı aşama olarak tanımlamıştır. Ürünün bu soyut değerini şekillendirmek için müşterinin algısında oluşan 5 ürün seviyesini kullanıyor.  Bu 5 ürün seviyesi müşterinin ürüne iliştirdiği değeri gösteriyor. Müşteri beklediği değer kadar veya daha fazlasını bulursa tatmin olur.

 

  1. Temel ürün: Ürünün temel özelliğidir. Ürünün ilk üretimi yapıldığında ürünün üretilme aşamasıdır. Örneğin; kalın mont kullanıcıyı yağmur ve çamurdan korur.
  2. Jenerik ürün: Ürünün tüm kalitesi demektir. Örneğin; kalın montun oturuşu, malzemesi, yağmur geçirmez oluşu, kaliteli kemerli oluşudur.
  3. Beklenen ürün: Müşterinin ürünü satın aldığında almayı beklediği ürün özellikleridir. Örneğin; o mont gerçekten sıcak tutmalı ve soğuk ve yağışlı havadan korumalı ve bisiklet sürerken rahat olmalı.
  4. Ayrıştırılmış ürün: Ürünü rekabetten ayıran ve farklılaştıran tüm diğer ek faydalar. Özellikle marka imajı ve marka kimliğidir. Örneğin; kalın mont tasarımı yeni trend mi? Buna ek olarak verilen hizmet, garanti de büyük rol oynar
  5. Potansiyel ürün: Ürünün gelecekte geçireceği değişim ve gelişimdir. Örneğin; kalın mont daha sonra kâğıt kadar ince bir malzeme ile yapılabilir ve tüy kadar hafif olabilir.

 

Rekabette firmalar genelde ayrıştırılmış ürün üzerine odaklanırlar. Değer yaratmaktan öte müşteri algısına çalışırlar.

Rekabet çoğunlukla firmaların ürettiği ürünle oluşmaz. Rekabet firmaların ürüne eklediği ambalaj, reklam, hizmet, teslim çeşitleri gibi değerlerden oluşur.

 

Ürünlerin her seviyesi müşteriye değer katar. Üretici firmaların her seviyede harcadığı efor kadar ürün rekabette o kadar kolay sıyrılır. Ayrıştırılmış ürün seviyesinde rekabette rakipler birbirinden özellik kopyaladıkça müşterilerin ürünleri birbirinden ayırması daha zor hale gelir. Rekabette ayakta kalmak için üretici firmalar extrem paketleme, sürpriz reklam, müşteri odaklı hizmet ve çeşitli ödeme sistemleriyle ürüne ek değer katmaya çalışırlar. Bu sadece müşterileri tatmin etmek için değil müşteri beklentisini aşmak ve hatta müşteriyi şaşırtmak için yapılır.

 

Sizce bugünün ürün seviyeleri neler? Sosyal medyanın ürün seviyelerine nasıl etkisi bulunuyor?

Tecrübelerinizi paylaşın ve aşağıdaki kutucuğa yorum olarak yazın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir