4 TÜKETİM ÜRÜNLERİ KATEGORİSİ2 min read

Tüketim ürünleri kişisel kullanım için satın alınan ürünlerdir.

Ürünleri anlamlı kategorilere bölmek pazarlamacılara işi büyütmek için hangi metot ve stratejileri uygulayacağını karar verirken yardımcı olur. Kritik olan ürünleri etkili bir pazarlama planı yapabilecek şekilde gruplamak. Bu aynı zamanda ayrı kategoriler için ayrı stratejiler kurmanıza da yardımcı olur. Bir tane herşeye uymaya çalışan pazarlama planı her zaman kategoriye odaklı olanlardan daha az etkilidir. Ürün gruplamasının belli bir yntemi yok ama genel kabül görmüş kategoriler var. “The Advanced Dictionary of Marketing,” by Scott Dacko ‘a göre ürün sınıflandırması 4 sınıf olarak yapılabilir.İşte o 4 grup;

1-KOLAYDA ÜRÜNLER

kolayda ürünler

Ucuz, fazla düşünülüp planlanmadan alınan ürünlerdir. Tüketici aynı yerden ve aynı markayı satın alır. Örn: Gazete, temel gıda ve meşrubat gibi. Normal olarak çok sayıda satış noktasında satışa sunulurlar.Üretici ürünlerin tutundurma çalışmalarında ana yüklenicidir, çünkü perakendeciler düşük fiyatlı ürünlere çok fazla harcama yapmak istemezler.

2-BEĞENEREK ALINAN ÜRÜNLER

BEĞENİLEN ÜRÜNLER

Tüketicilerin arayıp buldukları ürünlerdir.Çok sık alınmazlar. Örn. Bilgisayarlar, arabalar,müzik setleri ya da ev eşyası gibi.Üreticiler açısından bu tür ürünler birkaç satış noktası gerektirir, ancak kişisel satışa ihtiyaç duyulur. Üretici ile perakendeci arasında yüksek düzeyde işbirliği gerektirir.

3-ÖZELLİKLİ ÜRÜNLER

ÖZELLİKLLİ ÜRÜNLER

Tüketiciler, büyük bir özenle bu ürünleri satın almada plan yapar ve ne istediklerini kesin olarak  bilirler. İhtiyaç duyulan ürünün satıldığı yerin belirlenmesine tüketici büyük çaba harcar. Bu durum ürünün özellikli olmasını artırır ve satış noktalarının sayısı bilinçli olarak çok az sayıda tutulur. Örneğin, saç ürünleri üreten L’oreal firması ürünlerinin satışını çok sınırlı güzellik salonlarında gerçekleştirmektedir.

4-ARANMAYAN ÜRÜNLER

ARANMAYAN ÜRÜNLER

Bu ürünler satın alınmaz, satılırlar. Örneğin hayat sigortası, ısmarlanan mutfaklar ve ansiklopediler gibi. Bir çok insanın bu ürünlere yönelik ihtiyaçlarının farkında olması söz konusu iken, çok ender olarak bunlar aranıp bulunurlar. Daha yaygın biçimde bu ürünler atak satış programları ile satılır ya da tüketiciyi satın almaya zorlayabilecek şartların değişmesine bağlı olarak satışlar gerçekleştirilir. Örneğin ev kredisi alanların sigorta yaptırmaya zorlanması gibi.

Özet

Pazarlamacıların ürünün hangi kategoriye girdiğini bilmesi gerek. Çünkü bu tüketicinin alım sıklığını ve alım alışkanlıkları hakkında çokşey söyleyebilir. Pazarlamacılar bunun üzerine tüm stratejilerini kurabilirler.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir