8 DOĞRUDAN PAZARLAMA TEKNİĞİ2 min read

Veritabanlarındaki veriler biriktikçe ve insanlar daha ulaşılabilir hale geldikçe doğrudan pazarlama da daha yetenekli hale gelmeye başladı. Kendine çeşit çeşit kanallar bulup tüketicisine ulaşmaya devam ediyor.  Peki biz marketingciler doğrudan pazarlama araçlarından hangisinden yararlanmamız gerek. Yine diyorum ajansınız hepsini önermeyebilir o yüzden siz bilin.

1-Telefon ile pazarlama (Telemarketing)

telemarketingÇoğunlukla rastgele çevirilen numaraların arandığı, tanıtımların yapıldığı veya eski sabit müşterilerin arandığı telefonal satış yöntemidir. Her firmada vardır. Hatta kalabalık birimleri olan firmalar vardır. Tanıtımalrda bu ekipten destek alabilirsiniz.

 

2-Veritabanı pazarlama (Database marketing)database

İnsanların zevklerini öğrenip kişiye göre reklam yapmak kolaylaştığından elde detaylı database tutmak ldukça önemli hale geldi. Hatta eldeki data değişik formlarda kullanılabilir, alınır satılır kiralanır hale de sokuldu. Ama o iletişim datası her firmada kesinlikle olmalı. Örneğin gittigidiyorda 2 milyonun üzerinde aktif iletişim kurulabilecek online alışveriş yapan birey listesi olduğunu biliyoruz. Bu listede herkesin ilgi alanı da saklı. Müthiş bir database.

 

 

3-Email

emailKampanyaların,fiyat indirimlerinin tüketici veya müşteriye hızlıca duyurulduğu basit bir yöntem. Herkes bu konuda herşeyi bilir hale geldi. Sadece şunu es geçmemek gerek ; 20 adetin üzerinde maili aynı anda atarsanız spama düşüyor bilginize.

 

 

4-Cep telefonu (Mobile phone)

mobileBlogun Mobil pazarlama bölümünde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

 

5-Sesli mesaj pazarlama (Voicemail marketing)voicemail

Önceden çeşitli senarylarla kaydedilmiş seslerle müşteriye ürünü tanıtmak amacıyla açılmış telefonlardır. Çoğunlukla reddedilir ama dinleyen de var olduğunu biliyoruz.

 

6-Faxfax

Her ne kadar teknoloji çağında olsak da anadolunun her yerinde halen ev telefonu, fax gibi aletler iletişim için kullanılıyor. Biz müşteriye promosyon yaptığımızda emailden ziyade faxla bildiriyoruz. Bilgisayarlarda toplu fax gönderme programları var ve oldukça pratikler. Deneyebilirsiniz.

 

7-Kapıya broşür dağıtımı (Door flyer distribution)door

Kapılara asılan broşürler ve katalogları kapsar. Daha çok bölgeseldir. Yeni dükkan açan esnafın çevre binalara broşür borakmasından tutun şehrin geneline hitap eden İkea, tekzen büyük perakendecilere kadar bir çok perakendecinin en bilinen grassroots etkinliğidir. Yeni dükkan açan perakendeci partnerinize çevreye dağıtması için broşür basabilir kendi logonuzu öne çıkarabilirsiniz.

 

8-Elektronik kupon (e cupons)

ecouponE-cupon uygulaması ülkemizde çok gelişmemiş bir yöntem. fuar davetiyeleri dışında. Kuponu alıp belirli alışveriş noktalarında kullanabiliyorsunuz. SMS halini ara ara kullansalar da alışkanlık yaygınlığı ne kadar ölçmek vebilmek için bakir bir konu. Ama güzelliği şu ki tüketiciye indirim sağlıyor.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir