Daha Çok E-Ticaret Satışı Yapmanın 53 Yolu7 min read

Eğer internetten daha fazla para kazanmak ve e-ticaret satışınızı arttırmak istiyorsanız, er ya da geçe-ticaret satış yüzleşeceğiniz şey; dönüşüm oranı

Ana amacınız şu olabilir, aynı trafikten daha fazla satın alan müşteriye çevirebilmek.

Bunun için de birçok çalışma yapıyorsunuz. Ufak tefek hatalardan bir kayıp yaşamak istemezsiniz. Fakat fark etmediğiniz birçok küçük hatalar sizi alabileceğiniz bir dönüşümü alamamanıza sebep olabilir.

İşte size daha fazla e-ticaret satışı yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalar. Bunlar size daha fazla satış yapmanızı sağlayacak. Hepsini iyice benimseyin.

E-ticaret satış arttırma teknikleri

 1. Önerdiğiniz ürün veya hizmet hedef kitlenizin bir sorununu çözmeli. Ziyaretçilerin istediği bir şey satın. Fayda sağlamayan bir ürün en başından batıktır.
 2. Müşterilerinize bir insandan satın aldığını hissettirin. Dilinizi insancıl, arkadaşçıl ve birçok pazar için teklifsiz tutun. Bir insan gibi diyalog kurun makine hissi vermeyin.
 3. Başkalarına satmadan önce birinin sorununu nasıl çözdüğünüzü anlatın. Okuyucuların örnek görmelerini sağlayın.
 4. İmla hatalarınızı düzeltin, linkleriniz çalışsın. Sizi şapşal gösterebilecek imla hataları ziyaretçi kaybettirir. Yazınızı düşünerek yazın ve linklerinizi kontrol edin.
 5. İki başlık manşet deneyin. İki başlık/manşetten denediğiniz iyi olanı seçin ve onu kullanın. Google Adwords bu konuda oldukça yardım alabileceğiniz bir hizmet.
 6. Reklam metninizin “çirkin” versiyonunu deneyin. Sıkıcı fontlar, kötü yerleşim, zevksiz renkler. Tuhaf bir şekilde keyifsiz sunumlar bazen daha iyi çalışıyor. Sürekli çirkin versiyonlar kullanmanız ziyaretçi kaybettirebilir fakat arada çirkin versiyon kullanmayı deneyebilirsiniz.
 7. Aksiyon çağrılarını güçlendirin. Ziyaretçilerinize bir sonraki adım olarak ne yapmaları gerektiğini açıkça belirtin.
 8. Ürünlerinizi yeterli detayda anlattığınızdan emin olun. Eğer fiziksel ise boyutlarını verin, iyi fotograflarını gösterin. Eğer dijitalse kaç saatlik ses kaydı içerdiğini veya kaç sayfalık bir pdf olduğunu yazın. Müşterilerin zaten biliyor olduğunu düşünmeyin, söyleyin.
 9. Reklam veya misafir postlarla trafik elde edin. Karşılama sayfanızın trafik kaynağınızla bağlı olduğundan emin olun. Eğer bir tıklama başına ödeme kampanyası yürütüyorsanız, anahtar kelimelerin karşılama sayfanızda olduğundn emin olun.
 10. Her reklam insanın bir ya da 9 insani ihtiyacını karşılamalı. Para kazanın, para biriktirin, zaman ve emek tasarruf edin. Aileniz için iyi bir şey yapın. Diğer insanları etkileyin. Keyif alın. Kendinizi geliştirin. Veya bir gruba katılın. Ve tabiiki #10: kendi seçiminiz olan romantik partnerinize kendinizi dayanılmz şekilde seksi gösterin. Temel insan ihtiyaçlarını belirlediniz. Bunları duygusal bir başlıkta kullanın..
 11. Özellikleri faydaya çevirin Kesinlikle telafuz edebileceğiniz faydalar vardır. Hatırlayın; özellikler ürünlerin ne yaptığıdır, faydalar ise müşterilerin bundan ne aldığıdır.
 12. Satış sayfasına resminizi koyun. İnsanlar güvenmek için yüz resmi görmeyi tercih ederler. Eğer sizin resminizi görürlerse size daha fazla güvenirler.
 13. Bir köpeğiniz varsa sadece köpeğiniz yerine beraber resminizi koyun. Köpeklerin insanların direncini kıran bir yanı vardır. İnsanlara köpeğinizle beraber resminizi gösterirseniz size daha ılımlı yaklaşacaklardır.
 14. Dilinizi basitleştirin. Pazarlamanın temel kuralıdır mesajınızı aptalın bile anlayacağı şekilde vermek. Sade ve anlaşılır bir dille mümkünse hikâyeleştirerek yazın.
 15. Ne kadar duygusal olduğunuz önemli değil, mantıkla besleyin. İnsanlara rakamları ve istatistikleri verin ki sizden satınalmayı veya sizi takip etmeyi kendileri için haklı çıkarabilsinler.
 16. Bir bonus önerin. İyi bir promosyon ile ürününüz sandığınızdan çok daha iyi gözükebilir. Bir havuç bonus ürününüze iliştirin.
 17. Mesajınızı doğru kişilere ulaştırın. Mesajınızı herkese ulaştırabilirsiniz. Fakat mesajınızı ulaştırırken ürününüzü almak isteyen ile almak için bütçesi olan aynı kişi olmalı.
 18. Tüm soruları dinleyin. İnsanların ürünle ilgili net olmadıkları yerler, teklifinizde beğenmedikleri yerler ve tüm sorularını cevaplayın, bu sorular size yeni kapı açabilir.
 19. En önemli satış elemanlarınızı ana sayfanın üst tarafında tutun Bunlar daha çok çekici bir başlık, harika bir açılış paragrafı ve ilgi çekmek için kullanılacak iyi çekilmiş bir ürün resmi ya da güven oluşturmak için kendi resminiz demektir. Göz takip araştırmaları göstermiştir ki en önemli resim sol üst köşede olmalıdır.
 20. Çifte okuyucu yolunuzu kontrol edin (dual readership path). Başlıklarınız ve altbaşlıklarınızın her biri ilgi çekici bir hikâye anlatabilmeli. Tüm yazının hiçbir yerini okumadan bir başlığı veya alt başlığı okuyarak okuyucu bir bilgi edinebilmeli.
 21. Garantinizi vurgulayın Garanti verdiğiniz yanınızı daha özgüvenle vurgulayın. Garantiniz müşteri riskini azaltmalı.
 22. PayPal’ınız olsun Müşteriler için PayPal eğlenceli para olarak düşünülebilir. İnsanlar kredi kartını kullanırken tereddüt edebilir ama paypaldan daha kolay harcayabilirler.
 23. Ürününüzü kullanmanın deneyimini anlatın. Deneyim paylaşan insanların tecrübe paylaşma videoları veya resimli yazıları ürününüze güven kazandırır.
 24. Alışveriş sepetine giden linkiniz çalışıyor mu? Gülmeyin. Sayfanızdaki her linkin çalıştığından emin olun. Alışveriş sepetine giden linki de test edin.
 25. Pazarlamanız sıkıcı olmasın. Kendinizi ciddiye almayın ama işinizi ciddiye alın. Eğer pazarlamanız müşterileri uyutuyorsa işinizi tam yapmıyorsunuz demektir.
 26. Sosyal medya sadece konuşmak değil aynı zamanda dinlemektir. Müşterilerinizin Twitter, Facebook, LinkedIn, forumlar ve blog yorumlarında neyden şikâyet ettiğini bulun ve çözüm araştırın. Kötü yorumları silmeyin, tüm soruları tek tek cevaplandırın.
 27. Orijinal ve yaratıcı olmanıza rağmen ziyaretçi kaybetmeyin Sadece farklı olmak için farklı olmayın, gerçekten farkınızı özgüvenle belirtin.
 28. Taksit yapın
 29. Genel ilgi gören konulara bir link verin. Bu haberlerde bir şey de olabilir, iklim değişimi veya ekonomik türbülans veya müşterinin hayatındaki kilo, çocuk endişeleri veya emeklilik gibi zorluklar da olabilir
 30. Okuyucuyu biraz şımartın. American Express kartının bir sloganı da şuydu “ Açıkçası american Express kartı herkese göre değil”. Bu yüzden bu karta sahip olan insanlar ego şişmesi yaşadıklarından kart sahibi olmak istiyorlar.
 31. Aciliyet hissi yaratın, bugün tıklasınlar Insanlar eğer şimdi harekete geçmek için bir sebepleri yoksa satınalımı sürekli ertelerler.
 32. Birine hitaben yazın Kalabalığa yazmayın. İkna etmek istediğiniz mükemmel bir müşteriye hitaben yazın, bu yazım tonunuzu bile daha güvenilir yapar.
 33. Bir kanaat önderinden destek almaya bakın. Ünlülerin desteği her zaman değerlidir. Fırsatını bulabiliyorsanız kanaat önderlerinden veya tanıdık yüzlerden destek alın.
 34. Biz yerine ben kullanın “Biz” kelimesine göre “ben” daha iyi iş görür. Biz kelimesi daha kurumsal ve soğuk gözükür.
 35. Alanınızda uzman olduğunuzu gösterin.
 36. Başlığınızda rakam bulunsun. Rakamlar konuyu ve başlığı somutlaştırdığından daha çekici hale getirir. Son dönemlerde başlıkta rakamlar daha yaygın kullanılıyor. Bunu kullanın.
 37. El yazısına benzer fontlar etkileşimi arttırıyor. Webde bulabileceğiniz yüzlerce el yazısı tipi fontlar var, bunlardan birini kullanın.
 38. Satışta mutlaka platinium fiyatlı bir ürününüz olsun. Fiyatlandırma stratejilerinin temelinde bulunan bir fikirdir yüksek fiyatlı bir ürün gösterip daha düşük fiyatlı bir ürün satmak. Siz de bu teknikleri kullanın ve yüksek fiyatlı bir ürün önerin. Bu ürün aynı zamanda sizin alanınızda uzman biri olduğunuzu da destekler.
 39. Sipariş formunu anlaması daha kolay yapın. Karmaşık sipariş sayfaları müşterilerin tadını kaçırır, sade bir sipariş sayfası yapın.
 40. Teklifinizi sipariş sayfasında tekrar belirtin. İnsanlara sattıklarınızın tüm detaylarını hatırlamalarını beklemeyin. Bu bilgileri ve faydaları sipariş safhasında tekrar hatırlatın.
 41. Telefon numaranız sitenizde olsun. İdare etmesi biraz zor olsa da size verilen geri bildirimleri ciddi oranda arttıracaktır.
 42. Dikkat dağıtıcıları kaldırın. Ucuz gözüken reklamları kaldırın Onların getireceği birkaç kuruş yüzünden daha fazlasını ödeyecek müşterileriniz kaçabilir. Müşterilerinizin dikkat ettiği yerlere odaklanın. Tek sütunlu format en az dikkat dağıtıcı olandır.
 43. Resimlerin köşesine yazı yazın. Resim başlıkları bir satış metninin en çok okunan 3. Yeridir. Resim başlığı ürün veya hizmetinizle ilgili bir faydayı anlatıyor olsun.
 44. İlk paragrafı okumasını inanılmaz kolay yapın. Kısa, dikkat çekici, vurucu, albenili bir cümle kullanın. İyi bir hikaye çok işe yarayabilir.
 45. Sunumunuzla teklifiniz uyumlu olmalı. Eğer lüx bir ürün teklif ediyorsanız kullandığınız görseller de buna uygun olmalı. Ya da bir ergen kıyafeti satıyorsanız tasarımlarınız eğlenceli ve sevimli gözükmeli.
 46. Blog üzerinden satmayın. Onun yerine insanları iyi tasarlanmış bir karşılama sayfasına yönlendirin.
 47. Müşterinize çok fazla seçenek sunmayın. Kafası karışan insanar satınalım yapmazlar. Seçmek çin en fazla 3 seçenek sunmalısınız.
 48. Kendinizi tekrar etmekten korkmayın. Müşteriler satış metnindeki her kelimeyi tek tek okumazlar. Aksiyon çağrınızı, garantinizi ve en önemlisi ürün faydasını birkaç defa belirtmekten çekinmeyin, sıkıcı olmayacaktır.
 49. Çok ucuz fiyat koymayın. Şaşırtıcı şekilde birçok satın alan müşteri zamanlarına değmeyeceğini düşünerek ucuz fiyatlı ürün almıyorlar. Siz de çok ucuz fiyat koymayın.
 50. Alışveriş sepetinde satın al kelimesini kullanıyor musunuz? Daha çok “sepete ekle”, “bize katıl” gibi cümleler kullanın. İçinde satın al geçen cümlelere insanlar daha az reaksiyon gösteriyorlar.
 51. Müşterinin kendini satın alırken hayal etmesine izin verin. Müşteri sanki satınalmış gibi konuşun. Satınaldığında ve kullanırken sarfedeceği kelimeleri kullanmaya çalışın. Bu ürünü daha da yaşatmanızı sağlayacak. Peterman websitesi bir örnek.
 52. Paragraflarınızı kısa tutun. Altbaşlıkların kullanıldığını en az sayfada bir tane kullanıldığından emin olun. Yazı duvarı gibi bir metin müşteriyi kaçıracak sadece büyük ya da ayrı yazıları okuyacaktır.
 53. Font büyüklüğünü arttırın. Bi tık büyütün.

Tavsiye yazı: E-ticaret satış teknikleri

Sonuç olarak;

Online kanalınızdan satış yapmanın birçok yolu var. Bunlardan 100’ü aşkın olanını burada okudunuz. Fakat keşfedilmemiş yeni fikirler de olabilir. Bunları da sizden duymak istiyorum.

Sizin de eklemek istediğiniz varsa lütfen yorumlar bölümünden yazın.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir