15 E-ticaret SEO Teknikleri7 min read

E-ticaret seo’su e-ticaret sitelerinde trafiği arttırmak için kullanıır.

E-ticaret sitelerinde bir blogtan çok daha fazla sayfa vardır.

 

Birçok ürün sayfası, ürün varyasyonları, karmaşık filtreleme sistemleri, zamanı dolmuş ürünler gibi birçok konular sebebiyle e-ticaret SEO stratejisine daha farklı bakmalıyız.

Sadece anahtar kelimeleri bulmak ve siteyi onlarla doldurmak e-ticaret SEO’sunda yeterince işe yaramıyor. E-ticaret SEO’su için sitenizi optimize etmek zaman alabilir.

Bu makalede e-ticaret SEO’su için gerekli teknikleri okuyacaksınız.

E-ticaret SEO teknikleri;

1- Sitenizin adres başlangıcı HTTPS olmalı

E-ticaret Seo’nun en önemli adımı güvenlik! Her ne kadar bu tüm sitelerin optimizasyonu için gerekli olsa da özellikle e-ticaret sitelerinde https olması önemlidir.

İnsanlar kişisel detaylarını ve ödeme bilgilerini paylaşırken güvenliğin iyi olması konusunda hassas davranırlar.

Hem SSL sertifikanızın doğru uygulandığından emin olun ve kullandığınız güvenlik araçlarını gösterin ve anlatın.

Logolarını kullanın. Bu sizin belli standartlarda güvenliğinizi olduğunu gösterir ve haliyle daha da güven vericidir.

2- E-ticaret SEO’nun önemli bir bölümü de kategori sayfalarını optimize etmektir.

Sitenizin güvenliğini sağladıktan sonra tüm o önemli kategori sayfalarını optimize etmeye odaklanmak gerekir.

Kategori sayfaları e-ticaret SEO’nun önemli bir parçasıdır. Bu sayfalara trafik yaratacak en önemli anahtar kelimeleri belirlemek gerekir. Çünkü bu sayfalar en önemli trafik kaynaklarıdır.

Kategori sayfaları genelde zayıf içerikten dolayı zayıf kalırlar. Yazılan metin, ürünü göstermeye çalışmaktan genelde kenarda kalır. Bu yaklaşım e-ticaret SEO’nuza zarar verir. Kategoriyi tanımlamak için kategoriyi tanımlayan en az bir paragraf hazırlamanız gerekir.

Kategori sayfalarının sıralamasının daha da artması için link inşası kampanyası hazırlayın.

Kategori sayfaları ürünlerinize ulaşmada bir kapı görevi gördüğünden, e-ticaret SEO’nuzu  optimize etme sürecinde kategorilere öncelik vermek olumlu sonuçlar getirecektir.

3- Ürün sayfalarını optimize edin

Ürün sayfaları optimizasyonu çaba ve dikkat gerektirebilir. Kategori sayfalarına uğraştığınız gibi ürün sayfalarına da uğraşmalısınız. E-ticaret SEO’sunun belkide en önemli adımıdır.

Fakat tonlarca ürün sayfası olabilir. Zayıf içerik, çifte içerik ve meta datası olmayan sayfalar gibi birçok uğraşılacak sayfa karşınıza çıkabilir.

Ürün açıklamaları doğru bir başlangıç yeridir. Her ürün için özgün bir ürün açıklaması yazın. Üreticiden gelen açıklamayı kopyala – yapıştır yapma eğiliminiz olabilir. Fakat bu sitenizde çifte içerik sorununu doğurur. Bu da e-ticaret SEO’sunu çok olumsuz etki eder.

E-ticaret SEO’nuzu güçlü tutmak için ürün açıklamalarını özgün ve açıklayıcı yazmanız önemlidir. İlginç, içine çeken ve markanızın personasıyla uyumlu açıklama yazın.

Bir format hazırlayarak ürün açıklaması hızınızı arttırabilirsiniz. Hem de tutarlılık sağlayabilirsiniz.

Mesela bu format şunları içerebilir;

  • Başlık
  • Kısa açıklama
  • Maddeli ürün açıklama listesi
  • Kod
  • Barkod
  • Ölçüler

Kullanıcılardan ilham almayı, ürün incelemelerini ve sosyal medyada dönen yorumları dahil edebilirsiniz.

“Ücretsiz kargo”, “şimdi satın al”, “indirim”, “fiyat düştü” veya “yeni” gibi göz alıcı kelime ve kelime öbekleri de ekleyebilirsiniz.

4- Ürün çeşitleri

En çok insanların tıkandıkları konulardan biri de varyasyonlu ürünlerin sergileme şeklidir. Yani bir ürünün değişik tarzları, boyları, renkleri, modelleri olabilir.

Eğer bu değişik opsiyonların her biri için ayrı ürün sayfası açacaksanız o zaman da mükerrer içerik ve anahtar kelime kanibalizasyonu sorunu ortaya çıkacak.

Peki çözümü nedir? En iyi yaklaşım kullanıcıların ürün varyasyonlarını seçerken sistemin URL’sinin değişmemesidir.

Eğer ürünün varyasyonlarının özellikle ayrı ayrı gözükmesi sizin için kritikse varyasyonlar ayrı sayfalarda sergilenebilir.

5- Satınalmaya yönlendiren anahtar kelimeleri

Bu postta anahtar kelime araştırmasından uzun uzun bahsetmeyeceğim. Kısaca satın almaya yönlendirici anahtar kelimeleri bolca kullanın. Örneğin; “….ürününü SATIN AL”

Bu tür kelimeleri arama motoruna yazan insanlar satış piramidinde genelde en alttadır ve çok daha fazla satışa dönüşme ihtimali vardır.

Hatırlayın; e-ticaret SEO sadece trafik çekmek değildir, aynı zamanda abone dönüşümü ve gelir arttırmadır.

6-Görseller

E-ticaret SEO’sunun bel kemiklerinden biri de görsel optimizasyonu.

İnsanlar görsel yaratıklarız. Gördüğümüz şeyleri daha kolay algılıyor, anlamlandırıyor ve hatırlıyoruz. Bu yüzden kullandığınız görsel potansiyel müşterileri çekmek için yeterince çekici olduğundan emin olun.

Görsellerin boyutları çok büyük olmasın çünkü sitenin yüklenme hızını olumsuz etkiler.

Ek olarak görsel araştırmayı da unutmayın. Görsellerin açıklamalarını da özenle hazırlayın.

7-Filtrelere dikkat edin

Birçok sitede kullanıcıların aradıkları ürünü bulmaları için filtreleme sistemleri bulunuyor. Her ne kadar bunlar kullanıcılar için süper kolaylık olsa da bazı filtreleme sistemleri her tür arama sonucu için yeni ve özgün bir URL oluşturuyor.

Bunun kötü yanı nedir? Bir sitenin binlerce indekslenmiş sayfası olabilir. Bunlardan bazılarının veya hepsinin çifte içerik sorunu da olabilir. Sonuç olarak bu siteyi bu içerikler Google gözünde içerik çöplüğüne çevirir.

 

Google Search Console’u kontrol ederek sitenizden kaç sayfanızın indekslendiğini inceleyin. Eğer sayısı çok fazla ise en iyi çözüm noindex, follow parametreleriyle beraber filtrelere meta robot etiketi eklemektir. Bu durum zamanla sayfaların indexten düşmesine sebep olur.

8- Zamanı bitmiş ve stoğu bitmiş ürünler

E-ticaret SEO’sunun ana konularından biri de stok hareketi çok olan yani çok gelen ve giden ürünlerdir. Siteden stokları bitmiş ürünleri azaltmanın bir anlamı yoktur. Çünkü bu aynı zamanda sitenin değerli trafiğini de azaltır.

Onun yerine ürün sayfasını canlı bırakın. Fakat mutlaka stokta olmadığını, stoğa girince haber vereceğinizi bildirin. Tabii ki stoğa girince haber ver butonu da eklemeyi unutmayın. O sayfaya gelince de benzer alternatiflerini önerin.

Eğer bir ürün üretimden kaldırıldıysa ve artık satılmayacaksa sayfayı kaldırmanız daha doğrudur. Fakat sayfayı yönlendirmeyi unutmayın! 301 yönlendirme kurarak ürünün daha yeni bir versiyonuna, ilgili bir ürüne veya ilgili bir kategoriye yönlendirin.

9- Site yapılanmasını optimize edin

Site içinde gezinmeyi kolay anlaşılır ve pürüzsüz hazırlamak sadece kullanıcı deneyimi için gerekli değil aynı zamanda Google robotlarının sitenizi taramasına yardımcı olmak için gereklidir. Ürünlerin hepsi kategori sayfalarına ve kategori sayfaları da anasayfaya bağlı olmalıdır. Hiçbir ürün boşta kalmamalıdır.

Blog içeriklerinizden ürün sayfalarına link verin, bu hem Google tarafından daha kolay indexlenmesini sağlar hem de ziyaretçilerin çok daha kolay bulmasını sağlar. Bu şekilde e-ticaret SEO’nuzu güçlendirebilirsiniz.

Breadcrumbs e-ticaret SEO’sunda önemli bir eklentidir. Kullanıcıların yolunun her adımının tıklanabilir olmasını sağlar. Kullanıcıların ana kategoriye tekrar geri dönebilmesini sağlar. Aynı zamanda Google arama sonuçlarında da gözükür, kullanıcılara site yapısı hakkında fikir verir.

10- URL lere özen gösterin

Geniş e-ticaret sitelerinde URLler komplex hale çok kolay gelirler. Onları temiz ve kolay anlaşılır tutun. Alfabe dışında karakter olmasın ve anlaşılsın.

Küçük harf kullanın. Kısa ve anlaşılır hazırlayın.

11-Ürün sayfaları için şema oluşturun

Arama sonuçlarında görünürlüğü arttırmak için ürün sayfalarında şema kullanmak oldukça kritiktir. Daha iyi sonuçlar demek daha fazla tıklama demektir.

Ürün sayfalarına ekleyebileceğiniz iki tip şema vardır: ürün şeması ve inceleme şeması

Her bir ürün sayfası aynı şablonu kullanmalıdır. Bu şekilde tutarlı bir sayfa oturuşu oluşturmuş olursunuz. Bu demektir ki mikrodata kullanarak şablona şemalar ekleyebilirsiniz. Haliyle şema da her ürün sayfası için tekrar üretilir.

Structured Data Testing Tool kullanarak şemanızı düzenli olarak test edin., eğer yeniyseniz Google’s Markup Helper kullanabilirsiniz.

12-Takip edin

Her tür SEO stratejisi gibi e-ticaret Seo’nuzu yaparken sonuçları sürekli takip edip analiz etmelisiniz. Bu özellikle e-ticaret siteleri için ölçek ve sürekli değişen ürünler yüzünden çok daha fazla önemli.

Kırık linkleri ve hata sayfalarını düzenleyin.

Neyin çalışıp neyin çalışmadığını test edin.

Önemli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini not edin ve saklayın.

Anahtar kelime, ürün tanımı, format ve görsel olsun, en iyi sonuçlar için kararsız kaldığınız her şeyde A/B testi uygulayın.

Büyük çaplı sitelerin e-ticaret SEO’su yapmak çok zaman harcayıcı bir konu. Bu yüzden birçok e-ticaret sitesinde olması gereken düzeyde optimizasyon yapılmıyor. Bu da sizin e-ticaret siteniz için iyi bir optimizasyon ile rakiplerinizin önüne geçebileceğinizi gösterir.

Küçük değişimler büyük sonuçlar oluşturur.

13. URL yapısı e-ticaret SEO’sunun en önemli öğelerindendir.

URL içinde mutlaka ürünle ilgili anahtar kelime geçirmelisiniz. Google tarama yaparken URL’nizi de tarayıp buradan bilgi almaya ve sayfanızı tanımaya çalışıyor.

Google’a yardımcı olun ve URL ninizin ürünle ilgili anahtar kelime içerdiğinden emin olun.

14. Site mimariniz kolay anlaşılır olsun

Google sitenizi gelip taradığında kategorilerden, ürün sayfalarından, her şeyden bilgi edinmeye çalışır. Sizin de hem google için hem kullanıcıların kolay gezinmesi için site mimarinizi kolay ve anlaşılır hazırlamanız e-ticaret SEO’nuz için önemlidir.

e-ticaret seo

15. Site haritanızı search console’a yükleyin

Site haritası google’ın sitenizi hızlıca indexlemesi için önemli bir araçtır. Site haritası yeni sayfalar yeni ürünler ekledikçe güncellenecektir. Güncel halini google’a bildirin.

Wired SEO’nun hazırladığı özet bir ürün sayfası örneği infografiğini inceleyin.

Sonuç olarak

E-ticaret SEO uygulamaları bloglara göre daha farklı işliyor. E-ticaret sitelerinde düz yazı çok olmadığından e-ticaret SEO’sunda dikkat etmeniz gereken ürün sayfaları, kategori sayfaları gibi bir çok değişken var. Bunlara aynı anda başarılı bir şekilde çalışırsanız, SEO uyumu başarılı olursa sitenizin de geliri artar.

E-ticaret siteniz için yukarıdaki e-ticaret SEO tekniklerini uygulayın, başarınızın ve gelirinizin arttığını göreceksiniz.

Sizin de siteniz için uyguladığınız bir e-ticaret SEO’su tekniğiniz var mı?

Yorumlar bölümüne yazın.

Tavsiye yazı:

Blog ve site trafik arttırma teknikleri

Kaynak

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir