E-ticaret Sitesi Sepeti Terketme Oranını Azaltmanız İçin 20 Yöntem7 min read

Ortalama sepeti terk etme oranının 70% olduğunu biliyor muydunuz?sepeti terk

Online alışveriş sitenizde sepeti terk etme oranını azaltmak ve onları siparişe çevirmek ister misiniz?

Müşteriler şu aşamalardan geçiyorlar,

  • ürünü araştırıyor
  • tüm incelemeleri okuyor
  • fiyat karşılaştırması yapıyor
  • bir ürün seçiyor
  • sepete ekliyor
  • satın alıyor/ terk ediyor

Tüm site tasarımını bu süreci pürüzsüz hale getirmek için yapıyoruz. Bu sürecin sonuna kritik bir şey oluyor. Müşteri sepeti terk etme eğilimine giriyor.

Ürünleri satın alacakken müşteri sepeti terk ediyorsa bir satışı ucundan kaçırmış oluyoruz.

İyi haber ise çok büyük işlemlere gerek duymadan sepeti terk etme oranını azaltmanın kanıtlanmış yolları var.  Bu postta sepeti terk etme oranını azaltmak için teknikler okuyacaksınız.

Sepeti terk etme oranını azaltmak için teknikler

1. Çıkmaya meyledenlere Pop-up gösterin

Eğer hiç çıkış meyledenlere pop-up göstermediyseniz dönüşüm oranlarınızı arttırmak için bu çok iyi bir fırsattır.

Exit-intent popups her türlü sayfaya, alışveriş sepetine, ödeme sayfasına ve sayfayı kapatmak üzere olan kullanıcının önüne pop-up çıkartabilirsiniz.

Beliren pop-up mesajı ziyaretçiyi teklifle daha fazla ilgilenmesini veya daha fazla bilgi vermeyi teklif eder.

Örneğin, ziyaretçiniz sayfanızı bırakmaya yöneliyorsa aşağıdaki gibi bir kupon gösterebilirsiniz.

(Image via Gleam.)

Benzer bir pop-up kullanmak istiyorsanız OptinMonster kullanarak website ziyaretçilerini abonelere ve müşterilere çevirebilirsiniz.

OptinMonster’s exit-intent teknolojisi ile ziyaretçinin ilgilendiği ürün veya içeriğe göre kişiye özel farklı mesajlar gösterebilirsiniz.

Eğer bir alışveriş sitesi iseniz ve ziyaretçi yine de alışverişi tamamlamadan sepeti bıraktı ise onlara email ile sepette bekleyen ürünlerin listesini yollayabilirsiniz.

2. Sürpriz masraflar çıkarmayın

Siparişlere bedava kargo vermek istemiyor olsanız da, halen kargo bedeli yüzünden sepeti terk eden kişileri de müşteri haline çevirebilirsiniz. Bu oran bildiğiniz gibi oldukça yüksek.

İnsanların 44%’ü önceden masraflar belirtilmediği için siteyi ve sepeti terk ediyor..

Business insider da aynı datayı veriyor. Sepeti terk etmenin ana sebebi başta belirtilmeyen maliyetler.

Bütün bunlar aslında bize müşterilerin sürpriz sevmediğini gösteriyor. Sürprizleri elemek için ek ücretleri alışverişin başından beri bilmesini sağlayın.

Peki hacme ve ağırlığa göre maliyetler değiştiğine göre nasıl hesaplanır?

Burada hesap makinasına ihtiyacınız olacak. Ürün sayfasına bir buton eklersiniz, müşteriler sepete gitmeden tahmini kargoyu hesaplayabilirler.

Bunu yapmanın birçok yolu vaar. WooCommerce kullanıyorsanız WooCommerce Shipping Calculator On Product Page gibi bir eklenti kurabilirsiniz.

 

Eğer Shopify kullanıyorsanız kargo bedeli hesaplayan özelliği içine gömülü olan bir tema kullanabilirsiniz. Veya her temaya kargo bedeli hesaplayıcısı ekleyebilirsiniz.

3. Sepeti görünür kılın

Sepet, terk edenlerin 24%’ü seçtikleri ürünleri daha sonrası için saklamak istiyor.

Eğer onların tekrar geri gelmelerini isterseniz, sepetin düzgün ve açık gözüktüğünden emin olun. Aksi halde gözden ırak olursa hatırlaması da zor olur.

Bu sayfanın sağ köşesine bir ikon yerleştimek kadar kolay olabilir. Üzerine basınca genişler ve ürünleri gösterir.

Örneğin amazonun sepet ikonu bu şekilde tasarlanmış. Hatta sepetin içindeki adetleri de gösteriyor. Yani köşedeki sepet ikonuna bir baktığınızda alışverişi tamamlamadığınızı ve içinde bekleyen ürün adetini de gösteriyor.

Eğer WooCommerce kullanıyorsanız özelleştirilmiş sepet ikonunu menü barınıza WooCommerce Menu Cart plugin ile ekleyebilirsiniz.

4. Misafir ziyaretçi sepeti sistemini kullanın

Ödemeye geçmeden önce müşteriden hesap oluşturmasını istemek çok akıllıca olmayabilir. Bu sadece süreci yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda birçok müşterinin siteyi terk etmesine bile neden olabilir.

Email adresi yazmak, email adresine gönderilen emaili onaylamak, sonra tekrar sepete dönmesi müşteri için bıktırıcı olabilir.

Sepette ürünü varken ödemeye giden müşteriye “kaydol” mesajını artık göstermeyin. Üye girişi ile devam et ya da üye olmadan devam et gibi iki seçenek koyabilirsiniz.

 

Ödemeyi yaptıktan sonra kaydol diye bir seçenek çıkarabilirsiniz. Kargosunu ve aldığı ürünleri takip etmek için bir hesap oluşturması müşteri için de iyidir.

Eğer WooCommerce kullanıyorsanız sadece aşağıdaki gibi tek tıkla üye olmadan devam etmeyi aktive edebilirsiniz.

Eğer Shopify kullanıyosanız Customer Accounts settings  bölümündeki “Accounts are optional” seçeneğini aktive edebilirsiniz.

Ödeme sürecinden sonra müşteriler hesap oluşturma seçeneğine sahip olurlar.

5. Hesap ödemeyi ışık kadar hızlı yapmalarını sağlayın

Sepeti terk etmeyi en aza indirmenin en iyi yollarından biri de alışveriş sürecindeki gereksiz sayfaları ve akışı bozan her şeyi azaltmaktır.

Alışverişi tamamlamak için müşteriler gerçekten 5 sayfayı tamamlamak zorunda değiller. Alışveriş sürecini ne kadar basitleştirirseniz daha fazla müşteri süreci tamamlar ve alışveriş yapar.

Mesela aşağıdaki site hızlı alışveriş tamamlama sürecine sahip.

Süreci tek sayfaya indirmişler. Müşteriler sadece email ve kredi kartı bilgilerini girerek ödeme yapabiliyorlar. Süreç çok hızlı.

Bu ödeme sayfasının güzel yanı “beni hatırla” seçeneğinin olması. İkinci alışverişte süreç daha da hızlı.

6. İletişime geçmeyi kolaylaştırın

Müşterilerin ödeme sürecinde sorularının olması kaçınılmaz. Sorabilecekleri soruları belirleyip cevaplarıyla beraber bir sık sorulan sorular sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfadan bilgiye hızlıca ulaşabilirler.

Sohbet ekranı seçeneği de değerlendirilebilir. LiveChat ile wordpresste sohbet penceresi açabilirsiniz. Bu eklenti birçok platform ile de uyumlu çalışır.

Eğer canlı sohbet hizmeti veremeyecek durumdaysanız bir müşteri hizmetleri numarası bulunması gerekir. Müşteriler soruları olduğunda kolayca size ulaşıp sormalarını teşvik edecek kadar kolay ve basit iletişiminiz olsun.

7. Sepeti kaydedin

Müşterilerin 84%’ü karşılaştırma yapan müşterilerdir. Bu da internetin getirdiği kolaylıktır.

Birden çok pencere açar, benzer ürünleri bulur ve fiyat ve ödeme yöntemlerini karşılaştırırlar ve sonuca ulaşırlar. Birçok müşteri de bu araştırmayı birkaç gün sürece yapabilir. Sayfayı açar, tekrar kapatır, ertesi gün tekrar açar gibi.

Bugün sepeti terk etse de yarın geri dönebilirler. Sepeti kaydedebilmek müşteriler için kritiktir. Siz de arada sepetinde ürün tutan ama ödemesini henüz yapmamış yani daha önce sepeti terk etmiş kişilere hatırlatma yapabilirsiniz.

Bunu başarabilmenin hangi alışveriş uygulaması kullandığınıza göre değişmekle birlikte birçok seçeneği var. Bunlardan bir kaçı;

  • Save & Share Cart (WooCommerce için) – herkese sepetindekileri kaydetme özelliği sunuyor ve sonrasında sepete özgü bir link vererek sepeti terk etse de sepeti tekrar hatırlatma özelliği var.
  • Recover Abandoned Cart (WooCommerce için) – sepeti terk eden müşteriyi izler ve müşteriye bir kupon koduyla otomatik bir email gönderir.
  • Shopify Professional or Unlimited– sepeti terk edenleri izlemenizi sağlar ve otomatik veya manuel olarak müşterilere terk ettikleri sepet için link gönderir.
  • Apps for Shopify Basic– sepetleri kaydetmek için birçok çeşitli uygulama.

8. Güvenlik rozetlerini gösterin

Günümüzde iyi olmayabilen insanlar her yerde olabiliyorlar ve online ortamı da kirletiyor olabilirler. İnsanlar bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptıklarında ürünün gelip gelmeyeceğine bile şüpheyle bakıyorlar.

Özellikle bu site daha önce hiç alışveriş yapmadıkları bir site ise daha fazla şüpheci yaklaşabiliyorlar.

Kredi kartının bilgisini verecekleri siteye Siteye güvenmek istiyorlar.

Güvenlik sertifikaları ve verilen ürün ve hizmet garantileri müşterilerin güvenini kazanmayı ve sepeti terk etme oranını azaltmayı sağlıyor.

 

Tabi ki her güvenlik rozeti eşit etkiye sahip değil. Bir araştırmaya göre insanların güvendiği rozetler aşağıdaki gibi

 

En iyi 4 güvenlik rozetini nasıl alacağınız ve fiyatlarına bakalım.

9. Birkaç ödeme şekli imkanı sağlayın

Bir araştırmaya göre alışveriş yapanların 56%’sı ödeme sayfasında birden çok ödeme seçeneği görmek istiyorlar.

 

Müşterilerin isteyebilecekleri ödeme seçenekleri çeşitli olabilir. O yüzden alışveriş kitlenizi bilmek önemlidir. Paypal kullanıyorsa siz de paypal ödeme sisteminizi kurun.

10. Stok bitiyor havası verin

Bazen alışveriş yapanlar alışverişlerini tamamlamak için çok az motivasyona ihtiyaç duyarlar. Stok bitiyor hissi müşterinin acele etmesini sağlayabilir.

Bir strateji de ne kadar stok kaldığını göstermektir.

Örneğin kıyafet bakan birine istediği beden ve tarzda son 4 tane kaldığını söylerseniz, kaçırma korkusuyla müşterinin alışverişi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Diğer bir yol ise geri sayan sayaç koymak. Bu daha çok kısa süreli kampanyalarda ve özel tekliflerde daha çekici olacaktır. Eğer müşteri sepete attığını almak için son 2 saati kaldığını düşünürse pek zaman kaybetmeden ödemeye geçebilirler.

Zulily sitesi bu iki taktiği de kullanıp stok bitiyor hissi yaratıp sepeti terk etme oranını azaltabilen firmalardan. Ürün sayfasında geri sayaç koyup (2 gün 8 saat içinde bitiyor), hangi tarz ve bedenlerin satıldığını gösteriyor.

Aynı zamanda o an kaç kişinin ürüne baktığını da gösteriyor. Örneğin bu “ürünü şu an 45 kişi inceliyor” gibi. İki yöntemin zekice karışımı olmuş. Bu da müşteriyi sepeti terk etmeyip alışverişe yönlendiriyor.

11. Kargo bedava kampanyaları yapın

İnsanların 93%’ünün bedava kargo kampanyası yapıldığında daha fazla alışveriş yapacağını biliyor muydunuz?

Her kargo ücreti 5-10 tl tutsa da kargo bedeli bir satışı kazanmak veya kaçırmayı belirleyen ana sebep olabilir.

Kargo bedelleri alışveriş yapanların sepeti terk etmeleri için bir numaralı sebeptir. Ücretsiz kargolu fiyat belirleyin.  Bedelsiz kargo ana kaynaklardan biri olabilir. Kargo süresini de mutlaka belirtin.

Zappos firması ücretsiz kargoyu çok belirgin gösteriyor.

Sonuç olarak;

Bir online müşteriyi sepete kadar getirmek bir başarıdır. Fakat sepeti terk etmelerine sebep olmak bir satış kaybıdır.

 

Bu postta ürünleri sepeti terk edip siteden çıkan müşterileri azaltmak için neler yapılabilir üzerine çok işe yarayacak bilgiler okudunuz. Bu taktikleri hayatınıza katın, sepeti terk etme oranının azaldığını göreceksiniz.

 

Siz hangi teknikten daha çok fayda gördünüz?

Sizin başka teknikleriniz var mı?

Lütfen yorumlar bölümünde bizle paylaşın.

 

Tavsiye yazı: E-ticaret teknikleri makaleleri

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir