ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO) TAKTİKLERİ NELERDİR?4 min read

Blog yazarken büyük bir trafik arama motorlarından gelir. Arama motorundan blogunuza trafik gelmesi için önce alan adınızı arama motorlarına tanıtmalısınız ardından arama motoru algoritmasına göre yazılarınızı optimize etmelisiniz ki motor sizi daha kolay bulsun, listelisin, ilk sıralarda göstersin, trafiğiniz artsın. SEO demek bu ince ayarları yapmaktır. İşte o ince ayarlar;

 

 1. Sayfalarınız arasında linkler verin. Sayfalarınızdan birini okuyan ziyaretçi yazınız içindeki bir linke tıklayarak başka bir yazınıza zıplayabilir, oradan da başka bir yazıya zıplayabilir. Bu hareketlilik size daha fazla sayfa görüntülenmesi sağlar. Önemli SEO teknikleri arasındadır.
 2. Başka sayfalara da linkler verin. Sayfa dışı linkler yönlendirdiğiniz sitenin de trafiğini arttırır, sizin de google’da etkileşimli bir site olduğunuzu gösterir. Ayrıca başkasına verdiğiniz linki gören blog sahibi de size link verir ve karşılıklı birbirinize destek olursunuz.
 3. Kopya İçerik kullanmayın. Arama motorları alexa isimli dünyanın en büyük site arşivi ile çalışır. Alexanın kendi içinde de sıralamalar bulunur. Bu sıralamalar web sitenin özgünlüğüne göre yapılmaktadır. Herhangi bir kopya olayında web sitesi büyük hasarlar görebilir ve arama motoru listelemede aşağılara kaydırabilir.
 4. Alan adı yaşı büyüdükçe site değerlenir. Web sitesinin aktif olduğu yıllar arttıkça domainin kayıtlı olduğu firma bu siteye yenilikçi gözü ile bakıyor. Site ne kadar yaşlı ise o kadar kaliteli olarak yorumlanır. Uzun süreli hizmet veren bir site de belirli tecrübeler kazanmış olarak yorumlanır.
 5. Meta Description alanını kullanın. Meta taglar genellikle birçok kullanıcı tarafından bilinmez. Fakat web sitelerinin seo işlemlerini hızlandırarak web sitenizin sıralamasını etkilerler. Meta Description ise arama motorlarında sayfaların başlıklarını tanıtan sayfaların başlıkları ile alakalı açıklama satırları veya açıklama cümleleridir. Meta tag kullanılmayan sitelerin arama motorlarındaki listelenen sıralamalarda daha yukarı sıralarda yer almaktadır.
 6. Mobil cihazlara uyumlu tema kullanın. Responsive tasarım yapılmayan web siteleri, yapılan sitelere göre mobil aygıtlara daha az uyumludur. Mobil cihazlardan gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün arttığından responsive tasarım kullanmanız daha fazla ziyaretçi için önemlidir.
 7. Dofollow etkisini kullanın. Dofollow sitenizde link verdiğiniz ve bu siteyi google arama motoruna önererek arama motoruna kayıt olmasını sağlamaya yarayan bir yöntemdir. olmakta ve web sitesine google arama motoru siteye bir değer atayarak arama motoru optimizasyon çalışmalarını kolaylaştırır ve arama motoru optimizasyon çalışmalarını yapmadan da web sitesi üst konumlara çıkabilir aslına arama motoru çalışmaları da yüksek puanlı bir web sitenin dofollow vermesi ile arama motoru optimizasyon çalışmalarının bir parçası olmaktadır. Birçok yararı bulunmakta ve bununla beraber sitenin index hızını ve sayısını arttırarak büyük yarar sağlayarak seo işlemlerinin oldukça hızlı bir şekilde yürümesi sağlanmaktadır.
 8. Websitenin açılmasını yavaşlatanlardan kaçının. Sitenin açılışını ve sayfa yüklenmesini yavaşlatan fazla resim videoları azaltın. Hız dostu bir tema seçin. Hızınızı ölçmek için de Google PageSpeed Insights aracını kullnabilirsiniz
 9. Kalıcı linkler kullanın. SEO dostu URL’ler yaratmaya yardım eden en önemli kısımlardan biri kalıcı linklerdir. WordPress admin panelinde, seçenekler altında “Permalinks (kalıcı linkler)” bulabilirsiniz.
 10. Temadaki widgetları aktif kullanın. Temaya seçenek olarak yazar hakkında, kategor, arama, son postlar, popüler yazılar gibi widgetlar ekleyin. Yeni gelen ziyaretçi eski yazıları okumak isteyebilir.
 11. Kaliteli içerik backlink getirir. Kaliteli içerik insanların paylaşmak isteyeceği içeriktir. İnsanların paylaşması da önemlidir. Çünkü Google algoritmasının temeli backlinklerden oluşur. Hatta sistem backlink üzerine kurulu olduğu bilinir. Kaliteli içerikler oluşturduğunuzda paylaşımlar size backlink olarak geri dönecektir.
 12. Başlık Etiketlerini kullanın Yazının bölümlerini başlıklarla ayırdıysanız başlık etiketleri ile etkili olacağını düşündüğünüz büyüklükleri seçin ve kullanın. Bunlar okuma kolaylığı sağlar. Başlık etiketi“Headings” olarak da geçer.
 13. İletişim Formları kullanın. Kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurabilmesi için iletişim formu oluşturmanız büyük önem taşımaktadır.Bu iletişim formu okuyucularınızla etkileşim içinde olmanızı sağlar.
 14. SEO analiz araçları kullanın. Optimizasyon yapıp site trafiğini arttırmak için doğru yoldan gidip gitmediğinizi arada test edin. Şu SEO analiz araçlarına bir göz atın.
 15. Her sayfa için ona özgü başlık etiketleri oluşturun. Sayfalarınızın her birisinin ideal olarak kendine özgü bir başlık etiketi olmalı, böylece Google bu sayfanın sitenizdeki diğer sayfalardan nasıl farklı olduğunu anlayabilir. Başlıklar hem kısa hem de bilgilendirici olabilir. Eğer başlık çok uzunsa, Google arama sonuçlarında sadece bir bölümü görüntülenir.
 16. Bir sayfanın tanım (“description”) meta etiketi kullanın. Google ve diğer arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğuna dair özet bilgi sağlar.
 17. Kategoriler açıklayıcı olmalı. Web sitenizdeki dokümanlar için açıklayıcı kategoriler ve dosya adları vermeniz, hem sitenizin daha düzenli hale getirilmesine hem de dokümanlarınızın arama motorları tarafından daha iyi taranmasına yardımcı olur.
 18. Kolay okunabilir metinler yazın. Kullanıcılar, iyi yazılmış ve kolay okunabilen içerikten hoşlanır. Yazım ve imla hataları olan baştan savma metinlerden sakının.
 19. Bağlantı metni fikir sağlamalıdır. Bir bağlantı için kullandığınız bağlantı metni, gidilecek sayfa hakkında en azından genel bir fikir sağlamalıdır.“sayfa”, “makale” veya “buraya tıklayın” gibi çok genel bağlantılı metin kullanmaktan kaçının.
 20. Anahtar Kelime Yoğunluğunu 5-10% arası tutun.İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimelerin diğer kelimelere oranının fazla olması, Google sonuçlarını olumlu etkileyecektir.
 21. İlk 100 Kelime çok önemlidir.İçeriğin 100 kelimesinde anahtar kelime kullanımı, sayfanın anahtar kelimeniz ile alakalı olduğunu işaret edecektir.
 22. Anahtar kelimelerin tam eşlemesi önemlidir.İçeriklerinizde anahtar kelimenizin tam eşleme versiyonunu mutlaka kullanmalısınız. Örnek: “nedir” ve “ne demek” kelimeleri Google sıralamalarında çok önemli farklılıklar yaratabilir. Anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz araçları bilin.
 23. Dışarıya Link Vermek faydalıdır.Son yıllarda dışarıya verilen linklerin SEO’ya olumlu etkileri oldukça sık konuşulur oldu. İçeriklerinizden diğer otorite sitelere link verin.
 24. İletişim Sayfası:Google, web site sahiplerinin iletişim sayfalarının olmasını güvenilirlik sembolü olarak görüyor.
 25. SSL Sertifikası:Google çok açık bir şekilde https kullanımının arama sonuçlarını olumlu etkileyeceğini açıkladı.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.