Pinterest İle Siteye Trafik Çekmenizin 35 Hızlı Yöntemi9 min read

Pinterest fotoğrafların ve infografiklerin çok paylaşıldığı bir resim paylaşma sitesi.pinterest ile siteye trafik

Muazzam bir potansiyeli bulunuyor.

Biraz kızların daha çok kullandığı sosyal network gibi izlenim var.

Fakat pinterest ben dahil çok kişinin takip ettiği harika içerik üreten blog yazarları ile dolu.

Girişimciler ve firmaların birçoğu pinteresti etkili şekilde kullanıyor. Sektörünüz ne olursa olsun pinterest ile siteye trafik çekmelisiniz.

Pinterest ile ilgili şu bilgilere şaşıracaksınız;

 • İnsanların 88%i pinledikleri şeyi satın alıyor.
 • Pinterest 100 milyona yakın kullanıcıya sahip
 • Pinlerin 80%i repin yani tekrar pin, retweet gibi.
 • Ortalama bir tweete göre bir resim pinterestte 100 kat daha fazla paylaşılıyor.
 • Her bir resim 2 sayfa ziyareti ve 6 sayfa görüntülenmesini sağlayabilir.
 • Bir pinin ömrü 1 haftadır. Karşılaştıracak olursak twitterda bir tweet 24 saat facebookta bir post 90 dakika.

 

Peki pinterest ile siteye trafik çekmek için neler yapmalıyız?

 

Pinterest ile siteye trafik çekmeniz için süper pratik yöntemler

 

 1. Kendi orijinal içeriğinizi oluşturun.

Pinlenen resimlerin 80%i repin olduğunu biliyor muydunuz? [Kaynak: RJMetrics] Yani başkasının pinlerini kaydediyorsanız pek bir yere varamazsınız. Pinterest ile siteye trafik çekmeniz için kendi içeriklerinizi oluşturmalısınız.

Yazdığınız postu liste halinde yazmışsanız liste başlıklarını infografik olarak hazırlayabilirsiniz. Kendi değerli içeriklerinizi oluşturmayı öğrendiğinizde blogunuza daha fazla trafik almaya başlayacaksınız.

 1. Daha fazla öğretici içerik oluşturun.

Bilgi içeren pinlerin çok tıklandığını biliyoruz. Aslında öğretici pinler diğerlerine göre 42% daha fazla tıklanıyor. [Kaynak: Pinerly] İnsanlar öğrenmeyi seviyor. Aynı zamanda insanlar faydalı bilgiyi depolamak ve paylaşmak isterler. Siz de “Nasıl yapılır…”? veya “…nedir?” gibi öğretici içeriklerinizi görselleştirip pinterestte paylaşın.

 1. Trend olan konulara odaklanın.

Trend olan yazılar ve görselleri takip edin ve pinterestte paylaşın. Trend olan konuları içeren pinler diğerlerine göre 94% daha fazla tıklama alıyor. Kaynak: Pinerly] Trend konuları paylaştığınızda pinterest ile siteye trafik çekme oranınız artar.

 1. Anahtar kelime önemlidir.

Anahtar kelimeler okuyucuların sizi bulması için çok önemlidir. Blog postunuzla ilgili uzun kuyruk, cümle şeklinde anahtar kelimeler kullanmak çok ziyaretçinizin ve arama motorunun sizi kolay bulmasını sağlıyor.

Hatta anahtar kelimeleri bulmak için pinteresti de kullanabilirsiniz. Pinterestten bulduğunuz anahtar kelimelerle blogunuzun trafiğini arttırabilirsiniz.

 1. Blog niş kitlesini belirleyin, değiştirmeyin

B2C bloglar pinterestte daha iyi iş çıkarıyorlar. Perakende müşterileri görsel deneyimi yüksek olduğundan pinterest görselliği yüksek olmasından dolayı niş müşteri kitlesi olanlar için pinterest muazzam bir etki yaşatabilir.

Ürünlerin gerçek fotoğraflarını yükleyebilirsiniz. Ziyaretçiler sizin markanızın ürünlerini görüp beğendikten sonra sonunda sizin blogunuzu ziyaret ederler siz de pinterest ile siteye trafik çekmeyi sağlarsınız.

 1. İlgili kişileri takip edin

Kendi kitlenizi belirledikten sonra sizin konunuzla ilgili pinleri panosunda toplayan kişileri takip edin. Bu sizin yayınladığınız pinleri onlara haber vermeniz için çok etkilidir.

 1. En iyi blog postlarını pinleyin

Her blog postunuzu pinlemek zorunda değilsiniz. En iyi yazılarınızı pinlerseniz daha iyi sonuç alırsınız. En iyi postlar daha hızlı pinlenir ve daha çok paylaşılır. Böylece iyi postlarınızla pinterest ile siteye trafik çekebilirsiniz.

 1. Pinterest Group Board özelliğini kullanın

Gruplar doğrudan trafik getirmez. Uzun vadeli bir yatırımdır. Süreç uzun olabilir fakat blog yazarları grup boardlarını fikir liderliği pozisyonunu kurmak, etkili bir network kurmak için kullanılır. Örneğin arabalarla ilgili yazı yazıyorsanız araçlarla ilgili bir pinboarda katılın, kozmetikçiyseniz güzellikle ilgili bir pinboarda katılın.

 1. Mobil deneyime göre optimize edin

Mobil araçların ekranları küçüktür. Ziyaretçiler bu linklere tıklamak istemezler. Çünkü linklenmiş alanı diğer kısımlardan ayıramayabiliyorlar. Bu yüzden mobil webde referans linkler daha az etkilidir. Pinterest ile siteye trafik çekmek için mobil uyumlu bir tema kullanın. Görsel ve metin oranını 50-50 yapın.

 1. Yarışma yapın.

Jetsetter gibi bir gezi sitesi pinterest üzerinde bir yarışma yapmış ve trafiklerinin 150% arttırdığını görmüşler. [Kaynak: Mashable] Siz de pinterest ile siteye trafik çekmek için yarışma düzenleyebilirsiniz. İnsanların sizin sitenizi tanıtın pinlerinizi paylaşmasını sağlayın. Kazanan en çok görüntülenmeyi sağlayacak sağlayan olmalı.

Örneğin, çok takipçisi olmalı, pinleri çok repin yapılıyor olmalı. Yarışmada kural insanların sizin blogunuzdan veya panonuzdan resmi repin yapması gerekir. Yarışma yaparken yaratıcı olun ve içeriğiniz değerli olsun. Uygulama kullanın. Gleam.io, Wishpond veya Woobox gibi uygulamalar yarışmalarınızı organize edebilir.

 1. Pin görselini doğru seçin.

Pinleyeceğiniz postunuzdaki görsel yapacağınız en etkili karar. İyi bir görsel insanları paylaşmaya itebilir. Doğru veya yanlış yoktur. Daha çok paylaşılan vardır. Dikkat çekici olmalı.

 1. Blog post resimlerini tekrar kullanın.

Önceden kullandığınız resimleri tekrar kullanabilirsiniz fakat biri resmi paylaştığında anlamsız hale gelebilir. Bu yüzden resmin üzerine konuyla ilgili başlık ya da kısa özet yazın.

 1. Pin açıklamasını yazın

Pin açıklaması yani resmin altında yer alan ve resimle ilgili ek bilgi getiren metin kısmını yazın. Her zaman pin açıklamasını yazın. Blogundan pinlendiği zaman resmin altında açıklama çıkmaktadır. Fakat her pinterest kullanıcısı açıklamayı silip kendi açıklamasını yazabilir.

Siz 500 karaktere kadar yazabilirsiniz, fakat kısası iyidir. Hashtag eklemeyi de unutmayın. Burada sizin bilgileriniz olursa pinterest ile siteye trafik çekebilirsiniz. İnsanlar tıklar ve sizin sitenize gelirler.

 1. Başlıklarınıza “aksiyon butonu” dahil edin.

Aksiyon çağrısı içermesi etkileşimi (repin, yorum, beğen) 80% arttırıyor. [Kaynak: Pinerly] “Buraya tıkla” veya “yorum yap” veya “bunu repin et” gibi aksiyon çağrılarını mutlaka kullanın. İnsanların tahmin etmesini beklemeyin, onlara söyleyin! Pinterest ile siteye trafik çekmek için mutlaka aksiyon linklerine tıklamalarını söyleyin. Yoksa tıklamazlar!

 1. Pin It Button’unu Blog Post’unuza ekleyin

Pin It butonunu blogunuzda resimlerin üzerine ekleyin. Bunun için eklenti kullanabilrisiniz. Blog ziyaretçilerinizin pinterestte resmi kolayca paylaşmasını sağlar. Sosyal medya paylaşım butonlarından farklı olarak pin it butonunu her posta eklemelisiniz. Biraz ekstra iş gibi görülebilir. Her resmi paylaşıldığında sizin blogunuzda getirecek şekilde ayarlayın.

16. Zengin pinler özelliğini kullanın

Rich Pinler pinin içinde extra bilgi barındıran pinlerdir. Müşteriniz ürünlerinizin stoğunu ve fiyatını anlık gösteren pinlerden faydalanabilir.

Daha gerçekçi verileri kullanarak pinterest ile siteye trafik çekebilirsiniz. Diğer avantajı da fiyat bildirimidir. Eğer ürünün fiyatını düşürürseniz, ürün resmini pinlemiş müşterinize bildirim olarak gider.

17. Zekice pinleyin

Çok pinlemek yerine kaliteli ve niş kitlenizle ilgili resimleri pinleyin. Yeni ürünleri pinleyin, sık sık etkileşimde bulunun ve sürekli canlı tutun. Kendi niş alanınızda en çok pinlenen resim tiplerini bulun. Resimlerinizi pinlenebilecek şekilde hazırlayın.

 1. Doğru zamanda post edin.

Ziyaretçilerinizle eş zamanlı pinleyin ve etkileşime geçin. Öğleden sonra 2-4 saatleri ve akşam 8-11 saatleri arası en iyi pinleme saatleridir.

19. Kanaat önderlerinin gücünü kullanın

Pinterestte etkili isimlerle işbirliği yapın. Onlara incelemeleri ve tanıtmaları için bir ürün veya hizmetinizi verin. Kendi hesaplarında paylaşmalarını sağlayın.

Birçok marka yeni ziyaretçilere misafir pinleyicilerin kendi hesaplarında board oluşturmalarına davet ederek ulaşıyor. Birçoğu zaman pinleyiciler bunun için ödeme talep ederler. Önerdiğiniz bedava ürün de yetebilir.

20. Topluluğunuzla etkileşim halinde olun

Topluluğunuzdan etkileşimi arttırmak için yardım isteyin. Group Board herkese açık hale getirilebilir. Grup boardlarındaki katılımcılar sizin marka elçiniz olur ve sizin yerinize içerik oluşturmaya başlarlar. Başka grup boardlara katkı sağlayarak sizin markanızın görünürlüğünü de arttırabilirsiniz.

 1. Profil isminize anahtar kelime ekleyebilirsiniz.

Uzmanlık alanınızda arattırılmak istiyorsanız profilinize birkaç anahtar kelime ekleyin. (Girişimci + marka danışmanı+Blog yazarı) vb.

 

 1. Boardlarınızı en önemli pinleri önce göstermesi için ayarlayın.

İnsanlar meşguller. Eğer boardlarında ilk gördükleri yeterince çekici gelmezse diğer pinleri görmek için sayfayı aşağı indirmeyecektir. Bu yüzden en iyi pinleri en üstte tutun.

 

 1. Board başlığı ve açıklamaları SEO uyumlu hazırlayın.

 

Pinteresti büyük bir arama motoru olarak düşünün. Arama motorları nasıl çalışır? Anahtar kelimelerle. Martha Stewart Living örneğini inceleyin. Her board ilgili ve spesifik anahtar kelimelerle etiketlenmiş. Anahtar kelimeleri de uzun kuyruk dedikleri tam veya yarı cümle şeklinde yazsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

 

 1. İstikrarlı pinleyin.

Blog mantığında ve sosyal medya tanıtımlarında bahsettiğim gibi haftada bir mutlaka bir yazı paylaşın. Hiç üretemiyorsanız başka ustaların resimlerini pinleyin veya eski yazılarınızdan birini pinleyin.

 1. Pinterestte paylaşacağınız resimleri gizleyebilirsiniz.

Blog yazınızın içinde pinterestte yayınlayacağınız uzun resimler garip durabiliyor. Bu yüzden o resimleri wordpresste gizleyebilirsiniz. Gizledikten sonra sadece siz gördüğünüzden resmi pinterestte paylaşın fakat blogunuza gelen ziyaretçi onu göremez. Şu post size nasıl yapılacağını gösterecek.

 1. Eski pinlerinizi daha iyi tanımlarla ve resimlerle güncelleyin.

Önceden pinlediğiniz ama açıklamalarını yetersiz bulduğunuz resimleriniz varsa onların açıklamalarını bu posttaki bilgiler ışığında tekrar güncelleyin. Eski postlarınızı birkaç defa pinleyebilirsiniz. Bu şekilde pinterest ile siteye trafik çekme oranınızı arttırabilirsiniz.

27. Sitenizi doğrulayın.

Sitenizi doğrulatmak sitenin size ait olduğunu ve hesabın gerçek ve size ait olduğunu gösterir. Güvenilirlik açısından önemlidir ve sizin siteniz olduğunu anladıklarında insanlar tıklamaya daha meyilli olacaklardır.

Sitenizi doğrulamak aynı zamanda pinterestin ücretsiz analiz aracını da size açar. Sitenizi doğruladığınızda sitenin linkinin yanında bir tik işareti olur. Bu ziyaretçiye güven verir ve tıklattırır.

28. Pin açıklamasına URL ekleyin.

Pinterest otomatik olarak görsellerinize link ekliyor. Fakat ziyaretçi önce pine tıklaması gerekiyor. Açılmasını bekleyip açılan pine tıklaması gerekiyor.

Bu süreci açıklamaya link ekleyerek kısaltabilirsiniz. Ziyaretçi resminizi görür açıklamayı okur ve linke tıklar. Pinterest ile siteye trafik çekmenin ilk adımı link koymaktır. Kısa linkler bazen spam olarak algılanabileceğinden uzun versiyonlarını kullanın.

29. Board Kategorileri ekleyin

Daha fazla insanın pinlerinizi görmesi ve pinterest ile siteye trafik çekmenin basit bir yöntemi. Kategori eklediğinizde pinleriniz sadece sizi takip edenlerin duvarında gözükmeyecek, aynı zamanda aynı kategorideki boardlarda da gözükecek. Sizi takip etmeyen insanlar bile o kategorideki pinleri tararken sizin pinlerinizi görebilecekler.

Bu da pinlerinize daha fazla görünürlük sağlayacak. Ve de pinterest ile siteye trafik çekeceksiniz.

30. Popüler grup boardlarına katkıda bulunun.

Pinterest ile siteye trafik çekmenin diğer yolu da popüler panolara katkıda bulunmaktır. Bu panoların sadık takipçisi olduğundan muazzam trafik elde edebilirsiniz.

31. Blog linkinizi resimlere ekleyin.

Paylaştığınız resimler üzerinde sitenizin linki olursa daha fazla pinterest ile siteye trafik çekersiniz. Resmin tek başına kullanıldığı durumlarda çok önemlidir. Resim üzerindeki adresi görüp sizin blogunuza ziyaretçi gelecektir.

32. İş hesabı açın

Pinleme çabanızın sonucunu daha iyi almak için ücretsiz iş hesabı açın. Olan hesabınızı iş hesabına çevirin. Pinterestin analiz araçlarına da bu şekilde ulaşabileceksiniz.

 1. Re-pin almak için resimlerinizi optimize edin

 

Pintereste koyduğunuz resimlerin repin olup olmaması resme çok bağlı. Resminizi ne kadar optimize ederseniz o kadar çok yayılır. İşte birkaç optimizasyon tüyosu:

 • Kırmızımsı veya turuncumsu resimler mavilere göre daha fazla repin alıyorlar
 • Birkaç dominant renge sahip resimler 325% daha fazla pinleniyor.
 • Orta ışıktaki resimler karanlıklara göre 20 kat daha fazla repin ediliyor.
 • 50% rengi doygunlaştırılmış resimler çok doygunlaştırılmışlara göre 10 kat daha fazla repin ediliyor.
 • Çok uzun resimlere göre oranı 2:3 veya 4:5 olan resimler 60% daha fazla repin alıyorlar.
 • Arka fonu az olanlar yani 10%dan az olanlar 40%dan daha fazla olanlara göre 2-4 kat daha fazla repin alıyorlar. Arka fonu çok olmamalı.
 • Yumuşak dokulu resimler kaba dokulu resimlerden 17 kat daha fazla repin alır.
 • Infografikler muazzam repin alıyorlar.
 • İçinde yüz olmayan resimler olanlara göre 23% daha fazla repin alırlar.

 

 1. Diğer panolara ve pinlere yorum yapın.

Diğer pin hesaplarıyla irtbatta olmanın en güzel yoludur. Bu yüzden düzenli olarak diğer kullanıcılarla etkileşim halinde olun.

 1. Video Pinleyin!

Pinterestin video pinlemek için özel bir yeri var fakat pek fazla kullanılmıyor. Siz kendinizi farklı göstermek için kullanabilirsiniz. Tüm youtube videolarını pinlemek çok kolay. Video pinleyerek pinterest ile siteye trafik çebekilirsiniz.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma teknikleri

 

Sonuç olarak;

Pinterest yeni blog okuyucularınıza ulaşmak için harika bir ortam. Birçok pazarlamacı pinteresti içerik pazarlama planlarına koymayı es geçiyor. Pinterest onların düşündüklerinden çok daha iyi potansiyel sunuyor.

 

Pinterest blogunu ve işini büyütmek isteyen herkesin kullanabileceği ve iyi bir trafik çekeceği çok etkili bir araç. Pinteresti es geçmek ciddi bir kayıptır. Pinterest ile siteye trafik çekebilir ve sitenizi büyütebilirsiniz.

Yukarıda okuduğunuz yöntemleri uygulayın ve trafiğinizin arttığını göreceksiniz. Sırayla hepsini hayata geçirin. Çok faydasını göreceksiniz.

 

Şimdi sıra sizde;

Sizin de bildiğiniz yöntemler varsa yorumlar bölümünden paylaşın!

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir