Youtube ile siteye trafik çekmenizin 29 hızlı yolu9 min read

Bu makalede youtube ile siteye trafik çekme yöntemlerini okuyacaksınız.

YouTube tanıtım, eğlence, eğitim amaçlı kullanılan video platformudur.

youtube ile siteye trafik çekme yolları

 • Youtube dünyanın en büyük 2. arama motorudur.
 • Youtube aylık 22 milyar kez ziyaret ediliyor.
 • Ortalama oturum süresi de 40 dakikanın az altında.
 • Youtube’ta her gün 500 milyon saat video izleniyor.

İnsanlar youtube’ı çok seviyor.

 

 

Ne demiş usta;

Youtube bir maden ve en yakın arkadaşınız.

Tiffany Hwang

Sürpriz olan taraf ne biliyor musunuz? Küçük işletmelerin sadece 9%’u youtube’ı pazarlama amaçlı kullanıyor. Halbuki youtube tanıtım için bir altın madeni. Youtube ile siteye trafik çekebilirsiniz. Özellikle genç kesim çok etkileşim halinde.

 • Gençliğin Youtube starlarına duygusal bağlılığı geleneksel ünlülerden 7x kat daha güçlü. (Variety, 2015)
 • Genç kesim arasında YouTube starları geleneksel starlardan 17x kat daha etkileşimi yüksek ve 11x kat daha olağandışı olarak algılanıyor. (Variety, 2015)

Gördüğünüz gibi takipçi kitle zaten orada ve geleneksel medyaya göre youtube daha etkili. Sadece takipçilerin ilgisini çekip youtube ile siteye trafik çekeceksiniz.

Hemen şimdi blogunuz için resmi bir youtube kanalı açın. Youtube ile siteye trafik çekmek; markalaşmak ve websitenizin daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Youtube’tan bloga gömdüğünüz bir video, bloğunuzda;

 • Akılda kalıcılığı arttırır
 • İçeriği zenginleştirir
 • Sayfada kalma süresini uzatır
 • hemen çıkma oranı düşer.
 • Videonuzda kendinizin aktör olması sizin de uzmanlık alanınızdaki inanılırlığınız artar.

Youtube ile siteye trafik çekmek uzun süreli bir yatırımdır. Zamanınızı boşa geçirmemelisiniz. Doğru çalışırsanız markanızı büyütebilirsiniz.

Ne demiş üstad

“İnsanlar youtube’ın kolay olduğunu düşünür, halbuki değildir. Youtube’ta 6 senedir kanalım var. En zor yıllar ilk 3-4 seneydi. İnsanların sürekli kanalınıza gelmesi için sürekli içerik koymak zorundaydım. Her bir gün çalışıp markamı büyütmeye çalıştım. “

KSI

Burada youtube videolarından kendi blogunuza muazzam trafik çekmek için pratik tüyolar bulacaksınız.

 

İşte o youtube ile siteye trafik çekmenin pratik yolları

İçerik

Videonuzu profesyonelce hazırlayın.

Youtube ile siteye trafik çekmenizin ilk adımı olarak video hazırlamayı ciddiye aldığınızı göstermeniz, hissettirmeniz gerek. Video edit programlarını kullanmayı öğrenin. Hatta mümkünse son rötüşları yapmak için bir profesyoneli çağırabilirsiniz. Video editlemek için AVS video editörünü veya Adobe premiere kullanabilirsiniz.

Hem öğretici hem eğlenceli içerik hazırlayın

 

Youtube ile siteye trafik çekmenin ikinci en önemli adımı da videonuz ile izleyiciye bir değer katmalısınız. Hazırladığınız video izleyiciyi;

 • Öğretmeli
 • Eğitmeli
 • Eğlendirmeli
 • İlgisini çekmeli
 • Etkileşime sokmalı.

İzleyici içeriğinizi keşfettiğinde daha fazlası için kanalınıza abone olurlar.

Ses kalitesini yüksek hazırlayın

Youtube ile siteye trafik çekmenin üçüncü en önemli adımı da ses kalitesinin iyi olmasıdır. İnsanlar görüntünün kötülüğüne bir yere kadar katlanabilirler ama ses olmayan veya kalitesi bozuk bir videoyu insanlara kabul ettiremezsiniz. Ses kalitesinin yüksek olduğundan emin olun. İyi bir mikrofon kullanın. Yaptığınız videoya göre ses kalitesini arttıracak aletler kullanabilirsiniz.

Ortalama filtreli mikrofon kullanabilirsiniz. Örneğin;

 

 

Trust 21672 Madell Masaüstü Mikrofon

 

 

Trust 20378 Mico USB Mikrofon

 

 

 

MAONO AU-100 Profesyonel Youtuber Yaka Mikrofonu

 

 

 

Trust 22656 Mantis GXT 232 Streaming Mikrofon

 

 

 

Çözünürlüğü olabildiğince yüksek tutun.

Video hazırlarken zayıf ses gibi düşük çözünürlüklü videolar da işi çöpe atmanıza sebep olabilir. Videonun çözünürlüğünü olabildiğince yüksek tutun.

Video süresini 5 dakikadan az hazırlayın.

Ortalama dikkat süresi genelde azaldığından video içeriğinizi doğru uzunlukta yüklemek daha önemli hale geldi.

Youtube için bu süre 5 dakikadan az. Aslında HubSpot bir araştırmasına göre etkileşimi en yüksek videolar 2 dakikalık videolar.

İnsanların çok fazla zamanı olmadığından konuştuğunuz konu hakkında izleyicilerin dikkatini dağıtmadan yeterli bilgiyi bu süre içinde vermelisiniz.

 

Kanalınızda daha uzun süre durmaları için aynı konunun detaylı ve uzun halini yükleyip detay arayan kişilere uzun videoyu önerebilirsiniz. Pratik halini ana hatlarıyla öğrenmek isteyen kişilere yönelik de 5 dk’dan kısa video önerebilirsiniz.

Misafir Youtuber kullanın

 

Blog yazarkenki misafir yazarlığa benzer şekilde misafir youtuberlar, sektör ustaları, çok takipçili youtuberlar videonuzda gözüktüğünde görüntülenmenizi arttırır. Böyle videolarla da youtube ile siteye trafik çekme gücünüz artar. Influencer pazarlama gibi sektörünüze farklı ve özgün bir bakış getirebilirsiniz.

Viral video hazırlayın

Videolarınızı ne kadar çok siteye yayabilirseniz youtube ile siteye trafik çekme şansınızı arttırırsınız. Bunu yapmanın bir yolu; youtube’ta videoyu yayınladıktan sonra videonun web-log’una gömülmüş haliyle bir blog postu oluşturmanız. Eğer blogunuz yoksa blog nasıl açılır konusunu araştırın ve pürüzsüz şekilde kurun.

Başlıkta video kelimesini kullanın.

Arama motorlarında daha kolay bulunsun diye başlığa video yazın. İnsanlar video arattırdığında video yazarak aratıyor, bu yüzden arama motorunda daha fazla bulunması için başlığa video yazın.

Açıklayıcı ve anahtar kelime yoğun bir başlık ve açıklama belirleyin

Başlık ve açıklama hem arama motorunda bulunmak hem de içeriği doğru anlatmak için çok önemlidir. Başlığı ve açıklamayı SEOya uygun seçin. Anahtar kelime yoğun bir başlık ve açıklama ile hem içeriği okuyucuya anlatacak hem de arama algoritmasına uygun olduğundan daha fazla trafik çekeceksiniz. Videonuza daha fazla trafik çekmek demek youtube ile siteye daha fazla trafik çekmek demektir.

Doğru anahtar kelimeyi bulmak için normal SEO metodlarını kullanabilirsiniz. Trends, keyword planner gibi araçları kullanabilirsiniz.

Etiket kullanın

Etiketler sizin videonuzun ne hakkında oduğunu ve içeriği hakkında algoritmaya bilgi verir.

Jenerik hazırlayın.

Videonuzun başına veya sonuna kısa bir jenerik açılış veya kapanış videosu eklemeniz izleyicinin sizi kolayca tanımasını sağlar. Müzikli, görsel efektli bir açılış daha çok akılda kalıcı olur. Sitenizden de bahsedin ve açıklamadaki linke yönlendirin.

Küçük görseli optimize edin

Videonun başlık ve açıklamasının yanında bulunan küçük resmi optimize ederek daha fazla kişiye tıklatabilirsiniz. Bu küçük resim sizin arama sonuçlarında, önerilen videolar bölümünde ve sosyal medya paylaşımlarında gözükür. Mümkünse yakın çekim insan yüzü kullanın. Kullandığınız fontlar okunabilir olsun.

Video sonuna bitiş ekranı tasarlayın

 

Bitiş ekranları video bittikten sonra izleyenleri yönlendirebileceğiniz herşeyi koyabileceğiniz ekranlardır.

Videoyu izleyip seven kişilere video ile ilgili diğer bilgileri vermek için fırsattır. Kanalınız, diğer playlistler, ilgili videolar ve websiteniz gibi bilgileri bitiş videosuna koyabilirsiniz ve site linki sayesinde youtube ile siteye trafik çekebilirsiniz.

Video sonu eklemek için şu yolu izleyin;

Video Manager -> edit -> End Screens & Annotations.

Cards ekleyin

Videoların belli yerlerinde bir yere link verip konuşmayı destekleyebilirsiniz. Bunu cards fonksiyonu ile yapabilirsiniz. Cards’ı şunlar için kullanıyorlar.

 • Başka bir videoya yönlendirmek
 • Daha fazla kanal abonesi edinmek
 • Bağış yapmak
 • Sitenize trafik göndermek
 • Anket bildirimi yapmak

Oyuncuların isimlerini yazın.

Videonuzda görünen insanların isim listesini yapın ve videonun sonunda veya bazı durumlarda başında verin. Açıklamada sosyal hesaplarının linklerini de verin. Sitenizin linkini de koyun ki diğer linklere tıklarken sitenizin linkine de tıklarlar ve youtube ile siteye trafik çekmiş olursunuz.

Kendiniz olun.

Hatırlayın ki youtubetaki hiçbir video mükemmel değildir, ta ki profesyonel bir editör bulana kadar. Viral olan videolarda ajans etkisi farkedilirse birden yapaylık hissi verebilir. O yüzden youtube ile siteye trafik çekmek için önce videonuzda doğal olun, kendiniz olun, bu tip videolar daha çok ilgi çeker, siteye de daha çok trafik çekersiniz.

Senaryoyu önceden yazın.

Her ne kadar spontan videolar eğlenceli olsa da videonun vizyonunu bir süre sonra kaybediyorlar. Önceden planlı yapılan videolar daha başarılı gözükür.

Canlı webcam videoları yükleyin.

Video çekebileceğiniz bir yerde webcaminiz olsun. Webcam ile çektiğiniz videoları youtube üzerinden paylaşın. İnsanları canlı videoya dâhil edin. Daha fazla takipçi kazanmanızı sağlar. Site linkini de koyarsanız youtube ile siteye trafik çekmeyi başarırsınız.

Seri video çekin.

Seriler halinde çekilen videolar ziyaretçileri daha fazla takılıp kalmalarına ve takip etmelerini sağlar. Seriler halinde çekiyorsanız da yayınlama zamanlarına sadık kalın. Yani bir konuyu 5 videoda anlatacaksınız. Her bir videonun adına 1’den 5’e kadar numara verin. Her birini de aynı gün yayınlayın. Örneğin ilk Salı video 1 yayınlayın, diğer Salı video 2 yayınlayın.

Konuşmaktan çok aksiyon halinde olun.

İnsanlar sizi sadece oturup ve konuşmanızı izlemek istemezler. Eğlenceli ve ilginç görüntüler yakalayın ve aksiyon halindeyken videonuzu kaydedin.

Mesela bir şeyin nasıl yapıldığını izlemek isterlerse izleyiciye yapım aşamalarını gösterin. Bu şekilde izleyiciler merak ederler sitenizi ziyaret etmek isteyenler olur ve youtube ile siteye daha fazla trafik
çekersiniz.

Logonuzu videoya gömün.

Kendi hazırladığınız logoyu hem websitenize hem videonun bir yerlerine mutlaka gömün. Logonuzu videonun başında ve sonunda kullanabilirsiniz. Logonuzu videoya sadece text olarak, logo şekliyle beraber veya tüm video boyunca linkini kullanabilirsiniz. Sitenizi merak edenler tıklayıp sitenize giderler.

Logonuzu videoya eklemek için youtube destek sayfasından yararlanabilirsiniz.

Paylaşım&tanıtım

Sosyal ağlarda paylaşın.

Normal bir blog postu gibi youtube videonuzun da sosyal ağlarda paylaşmak youtube ile siteye trafik çekmeniz için önemlidir. Tüm sosyal medya sitelerini kullanın; Twitter, Google plus, Facebook, instagram vb.

Diğer video paylaşım sitelerini de kullanın.

Her video paylaşım sitesinin bir izleyici kitlesi vardır. İlla ki her şey youtube değildir. Dailymotion, Vimeo, Google plus kullanın ve daha geniş bir kitleye ulaşın.

Olumsuz yorumları ciddiye almayın.

Trolleri beslerseniz bu onları daha fazlasını yapmaları için tetikler. Siz de daha sonra pişman olacağınız bir söz sarfetmenize yol açabilir. Yorumların bazılarına izin vermeyebilirsiniz. Olumlu yorumlara da teşekkür edin.

Reklam verin

Youtube’ta ilk 5 sn sonra atlanabilir video reklamları sizin için çok faydalı olabilir. Bu reklamlarla youtube ile siteye trafik çekebilirsiniz.

Aslında bir araştırmaya göre yeni müşterilerin 43%’ü youtube reklamlarını görüp alışveriş yapıyor.

3 tip reklam kullanabilirsiniz;

 • TrueView yayında reklamlar
 • True-View Discover Reklamlar
 • Bumper reklamlar

Renkleri sitenizin renkleriyle uyumlu hazırlayın.

Sitenizin ve youtube videosunun arka fon renkleri mümkünse aynı renkte olsun. İzleyicinin renklerden sitenizi kolay tanımasını sağlarsınız. Renkleri olabildiğince tek familya halinde tutun.

Uzman olduğunuz konuya sadık kalın.

Alanınızdan çok uzaklaşmayın google’ın ve diğer arama motorlarının belli bir konuya odaklanmış sayfaları daha çok ciddiye aldığını hatırlayın. Alanınızdan uzaklaşırsanız sadık takipçilerinizi de kaybedersiniz. Yotube ile siteye trafik çekmeniz için videonuzu izlettikten sonra insanlara uzmanlığınızı hissettirmelisiniz.

Niş kitlenize yakın durun

 

Kendinizi bir uzman gibi videolarınızda anlatmanız önemlidir. Fakat bir yandan da online ortamdaki topluluklarda da aktif olmanız youtube ile siteye trafik çekmeniz için önemlidir. Diğer sektör duayenlerinin videolarına yorum yapın. Video bazı temel bilgileri vermemişse onları yorumlar bölümüne yazın. Kendinize link verin.

İnsanlara olabildiğince çok yardımcı olursanız izleyicilerden mutlaka olumlu karşılık alacaksınız. Youtube ile siteye trafik çekebilir, daha fazla abone ve daha fazla video görüntüleme alırsınız.

İzleyicilerden yorum isteyin.

Birçoğu izleyiciye eğer sormazsanız yorum yapmazlar. Siz yorum isteyin. Yorum sayısında artış olacak göreceksiniz.

İnsanlara sitenizi ziyaret etmelerini söyleyin.

 

Biliyorum basit gözüküyor. Bu makaledeki en basit strateji budur.

Fakat çok basit diye basite almayın.

İnsanlara sitenizi ziyaret etmelerini söyleyin.

Çünkü insanlar söylemezseniz yapmazlar. Söylerseniz yaparlar.

İlginç olan bunu birçok insan kullanmıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre insanların 87%’si, onlardan istenseydi referans verebileceklerini söylemişler.

Aynı konsept youtube videoları için de geçerlidir. İnsanlardan sitenize gitmelerini isterseniz trafiğinizin ne kadar artacağına şaşırabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Youtube en büyük video paylaşım sitesi olduğundan youtube ile siteye trafik çekmeniz bir yandan çok kolay bir yandan çok zordur. Öncelikle bir hesap açın.

Çektiğiniz videoları çeşitli kitlelere vimeo, dailymotion gibi sitelerle ulaştırsanız da youtube ile daha iyi sonuç alırsınız.

Youtube üzerinde bir profil açın, içeriklerinizi yükleyin ve yukarıdaki taktikleri uygulayın, çok geniş kitlelere ulaşacaksınız.

Sizin de bu taktiklere ekleyeceğiniz kullandıklarınız varsa lütfen yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir