Sitenizde / Blogunuzda Ziyaretçi Sadakatini Kazanmanızın 49 Temel Yolu11 min read

Bu makalede sitenizde veya blogunuzda ziyaretçi sadakatini nasıl sağlayacağınızı okuyacaksınız.

 

Her 60 saniyede 1.500+ blog postu yazıldığını biliyor muydunuz?

İnternette milyarlarca blog yazısı var. İnanılmaz bilgi üretimi yaşanıyor.

Googleda araştırma yapanların 77%’si blog makalesi okuyor.

Fakat insanların temelde aradığı bir şey var, güven!

Milyrlarca makalenin içinden haliyle insanlar hangisine inanacağına emin olamıyor veya çabuk benimseyemiyor.

Bu bilgi kirliliği Harward Business Review’e göre Amerika ekonomisini yılda 20 milyar dolar kayba uğratıyor.

Ziyaretçilerin güvenecek alanında uzman kişilere ihtiyaçları var.

Siz de uzmanlığınıza güveniyorsunuz.

Blogunuzda uzmanlığınızı gösteriyorsunuz.

Ziyaretçiler, arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınız sizin tavsiyenize güveniyor.

Fakat online göstergeler aynı sonucu vermiyor olabilir.

Online ortamda ziyaretçinin güven ve sadakatini kazanmanız için daha çok çabaya ihtiyacınız olabilir.

Böyle bir piyasada ziyaretçi sadakati ve güveni kazanmak için kaliteli içerik hazırlamalı, iyi araştırma yapmalı, yayınlamadan önce iyice üzerine çalışmalısınız. Bu şekilde diğerlerinden ayrışıp kendinizi gösterebilirsiniz.

Sadece bunlar yeterli değil!

Güvenilir, inanılır, işinin ehli olduğunuzu daha fazla göstermelisiniz.

Online ortamda aktif bir şekilde ziyaretçi sadakati ve güveni oluşturmak zorundasınız.

Peki nasıl?

Online ziyaretçinizin güvenini geliştirmek için 3 ana faktör vardır:

 1. Paylaşmaya değer otorite sayılabilecek içerik üretmek (iyi içerik)
 2. Ziyaretçileriniz ile iyi bir iletişim geliştirmek (iyi etkileşim)
 3. Profesyonel bir web sitesi (iyi sunum)

İyi içerik, iyi sunum, iyi etkileşim konusunu daha detaylandırıp kendinizi geliştirmeniz için aşağıdaki yöntemleri uygulayın, ziyaretçi sadakati ve güveninin arttığını göreceksiniz.

Ziyaretçi sadakati kazanmanız için yollar

Site tasarımınız güven vermeli

 1. Profesyonel bir website tasarlayın.

Siteniz profesyonel gözüksün. Başarısız etkisiz bir tasarım sizi amatör ve özensiz gösterir. Ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanız için arka planda profesyonelce çalışan bir altyapı olduğunu ziyaretçiye gösterin.

 1. Blogunuzu kolay gezinebilir hale getirin.

Ne zaman bir blogu ziyaret etsem, ilgili diğer makaleleri okur sayfalarda gezinirim. Ama bu sayfalar arası gezinme kolaysa yaptığım bir şeydir. Muhtemelen siz de aynısını yapıyorsunuz.

Sayfaları birbirine bağlamak yani blogtaki ilgili sayfaların birbirine link vermekle okuyucunun sayfada daha fazla kalmasını, blogunuzu daha fazla keşfetmesini, tekrar tekrar daha fazla sitenize gelmesini sağlarsınız. Yani ziyaretçi sadakati kazanırsınız.

 1. Yüksek kalite resimler kullanın.

Kaliteli ve ücretsiz resimleri edinebileceğiniz birçok site var, onları tarayın ve resimlerinizi kaliteli ve içeriğinizle uyumlu olanlarından seçin.

 1. Kendi domaininizi alın.

Blogspot veya wordpress domainleri kullanmak işinizi amatörce yaptığınızı ve ilgilenmediğinizi gösterir.

sitedi.wordpress.com yerine

www.siteadi.com kullanın

 1. Bilinen bir host kullanın.

Sitenin açılması, hızlı olması, hata vermemesi sizin başarılı ve güvenilir olmanızı desteklemez. İyi bir host kullanın. Turhost yerli ve güvenilir bir hosting firması.

 1. Sayfa ve postlarınızı optimize edin.

Sayfaları iyi organize edilmemiş kitapları okumak ister miyiz? Tabii ki hayır. Aynı şey blog ve websitesi için de geçerli.

Blog postlarınızın okuyucular için;

 • Menüleri çok dallandırıp budaklandırmayın. İçinde gezinmesi kolay olsun.
 • Sayfa üzerinde hareket etmesi rahat olsun
 • Kullanıcı dostu bir tasarımınız olsun

Ziyaretçi sadakati oluşturmanızın ilk adımlarından biri de blogunuzun kolay okunması ve gezinebilir olmasıdır. Okuyucularınızın olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayın.

 1. Sitenizin teması mobil uyumlu olsun.

Sitenizin nasıl gözüktüğü yeterli değil, her cihazda da düzgün gözükmeli. Mobil cihazlardan internete girme oranı bilgisayardan internete girme oranını geçti. Temanız mobil uyumlu olursa ziyaretçiler daha fazla sitenizde kalır ve sitenizde daha olumlu bir deneyim yaşarlar.

 1. Zamansız bir logo tasarlayın.

Logo sitenize bir kişilik katar. Özensiz bir logo kişisel markanıza ne kadar ilgisiz olduğunuza işarettir. Kaliteli bir logo tasarımı yaptığınız işe eğildiğinizi gösterir. Bu çabanın görülmesi de ziyaretçi sadakati ve güvenini kazanmanız için oldukça önemlidir.

Eğitim önerisi;

Logo Tasarımının Temelleri ve Illustrator CC Örnek Uygulama

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Mehmet Emin Aykut / Süre: 1,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Logo tasarımının temellerini öğrenin ve örnek uygulamayla öğrendiklerinizi pratiğe dökün.

Udemy’den satın al

 

 1. Profesyonel bir vesikalık resim kullanın.

Tatilde çekindiğiniz resmi koymayın. Kaliteli ve şık fotoğraflar kullanın.

 1. Güven sembolleri kullanın.

Güvenlik duvarları, uzmanlık rozetleri, sertifikalar belgeler ziyaretçi sadakat ve güvenini kazanmanız için katkı sağlar.

 1. SSL sertifikası kullanın (HTTPS)

SSL sertifikası kullanımı kaliteli sitelerde çok yaygın. SSL sertifikası olan siteler de bu yüzden kaliteli gözüküyor. SSL sertifikası güvenlik için kullanılıyor ve domain isminin başı;

 • SSL kullananlarda https:// olarak başlıyor.
 • SSL kullanmayanlarda http:// ile başlar, yani “s” olmadan.

Genel kanı SSL olmayan sitelerin güvensiz olduğu yönünde. SSL’i olan siteler ise dışarıdan bir güvenlik ajansıyla korunduğunu gösteriyor. Ziyaretçi sadakati için önce sistem güvenliği vermelisiniz. Siz de SSL sertifikanızı hosting firmasından edinebilirsiniz.

 1. Hizmet verilen müşterileri ekleyin.

Şimdiye kadar hizmet verdiğiniz müşteri adetini ve isimlerini yazmanız ziyaretçi sadakati kazanmanız için inanılmaz önemlidir. Bu aynı zamanda sektörde var olduğunuzu da gösterir.

Hizmet verdiğiniz marka veya firmaların logolarını da sitenize koyduğunuzdan emin olun. Müşterinizin logosu ne kadar bilindik olursa ziyaret eden kişiler sitenizin güvenilir olduğunu düşünürler.

 1. Ziyaretçilerinizin yorumlarını sitenizde yayınlayın.

Ziyaretçilerin tecrübelerini diğer ziyaretçiler de görürse sizin ziyaretçinin güven ve sadakatini kazanmanız daha da kolaylaşır. Bırakın başkaları sizin bilinirliğinizi arttırsın.

Bu konuda güzel örnekler var.

Örneğin; Ziyaretçi yorumları eklentisini sayfalarına koyan Express Watches firması satışlarını 58,49% arttırmış.

Email abonesi toplayın

 1. Email listesi oluşturmaya başlayın.

Email ile iletişim kurmak sosyal medyadakine göre daha samimidir. Mailchimp ile e-posta listenizi oluşturabilirsiniz. Email toplama formlarını da mailmunch ile oluşturabilirsiniz. İkisi de ücretsizdir.

 1. Blog üzerinden topladığınız e-postalara bülten gönderin.

2014’teki bir araştırma e-posta pazarlamanın müşteri kazanımı açısından facebook ve twitterdan 40 kat daha etkili olduğunu gösterdi. Siz de bu avantajı kullanıp okuyucularınızdan e-posta toplatın ve onlara bülten gönderin.

Bültenler sizinle ziyaretçiniz arasında iletişimi güçlendirir. Büyük bir e-posta listesi oluşturursanız bir süre sonra sadık müşteri kitlesi oluşturursunuz.

Ne demiş üstad

Sizin teklifinizi isteyen küçük bir abone listesi, ilgilenmeyen büyük bir listeden daha iyidir.

Ramsay Leimenstoll

 

 

Sosyalleşin

 1. Misafir yazı yazın.

Büyük bir kitleye uzmanlığınızı anlatmak ve ulaşmak için en hızlı yoldur. Başka bir blog yazarının kendi bloğunda sizin yazınızı kabul etmesi de ayrıca ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

 1. Bir topluluk oluşturun.

İnsanlar bir gruba veya topluluğa ait olmayı isterler. Bir topluluk oluşturun ve insanları onun içine dahil edin. Özellikle facebook group kullanımı çok yaygındır.

Mutlaka facebook group kullanın. Bir kez ziyaretçinin sadakatini kazanırsanız takipçileriniz sizin fikirlerinizi kendiliğinden yaymak isteyecekler.

 

 1. Sadakat programı oluşturun.

Sadık ziyaretçileri ödüllendirmek için sadakat programları oluşturun. Sadakat programları genellikle e-ticaret sitelerinde iskontolar, bedava kargolar veya özel hediyeler gerektirir.

Bloglarda ise özel içerikler, ücretsiz e-kitaplar, düzenli bülten ve yeni içerikler vb. ziyaretçi sadakatinizi destekler.

 1. Ziyaretçilerinizle ilişkiler inşa edin.

Sorular sorun. Soruları cevaplayın ve teşekkür edin. İlişki geliştirmek yeni ilişkilerin de kapısını açar. Diğer insanların da ilişki halinde olduğunu görmek ziyaretçi sadakatini kazanmanıza yardımcı olur.

Bir araştırmada katılanların 62%’si “sorularımı dinleyen ve çözüm üreten markaları seviyorum” demiş.

 1. Ziyaretçilerinizle etkileşim içinde olun.

Eğer kendinize odaklı olursanız kimse size güvenmez. Kendinize odaklanmayın. Etkileşim içinde olun.

Sosyal medya kanalı güven oluşturmak için büyük fırsat sunuyor. Postlarınızı sosyal medyada paylaşın ve tüm yorumlara cevap verin. Hiçbir şeyi cevapsız bırakmayın.

 1. Uzmanlarla röportaj yapın.

Röportajlar değerli içerik yaratmanızı kolaylaştırır ve ilgilisi çoktur. Ustalarla röportaj yaparsanız oluşturduğunuz içerik sayesinde ziyaretçi sadakatini ve güvenini de kazanabilirsiniz.

 1. Mütevazı bir iletişim dili geliştirin.

Mütevazılık iletişimi kolaylaştırır. İnsanlar çok dik duran insanlarla kolay iletişime geçemezler. Tanıyamazlar. Haliyle de güvenemezler. Ziyaretçi sadakatini kazanmanız için mütevazi dille konuşun, her şey çok farkedecek.

 1. Sadık ziyaretçilerinize onları takip ettiğinizi gösterin.

Eğer sadık ziyaretçilerinizden biri facebook tan yorum yazarsa veya sizi anlatan bir instagram postu yayınlarsa siz de onu takip ettiğinizi göstermek için postunu beğenin, storyde yayınlayın. Hatta haftanın takipçisi olarak birini yayınlayabilirsiniz.

 1. Bir platforma abone olmadan önce iyice gözlemleyin.

Bir platforma veya foruma girmeden veya yorum yapmadan önce o platformun kültürünü iyice anlayın. Aykırı veya alakasız olursanız ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanız biraz daha zorlaşır.

 1. Blogunuzda başkalarını da tanıtın.

Bir şey beklediğinizden değil sadece yaptıkları veya söyledikleri bir şeyi sevdiğinizden dolayı insanlara yer verin. Kendi başına çalışan gizemli insan değil de sosyal bir blog yazarı olmanız ziyaretçi sadakatini kazanmanızda faydalı olacaktır.

 1. Değerli yorumlar yapın.

Tartışmalara katkı yapın. Değişik forumlarda kaliteli yorumlar yapmak sizin uzmanlığınızı gösterir. Bu da ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

 1. Yorumlara cevap verin.

Tüm yapılan yorumlara cevap vermelisiniz ve cevapları zekice ve okuyucuya gerçekten yardımcı şekilde vermelisiniz.

Asla okuyucularınıza kaba davranmayın. Olumsuz yorumlara ters tepki vermeyin, zekice cevap verin, zekânızı gösterin.

Eğer popüler bir blogsanız fanlarınızdan emailler ve biraz eleştiri alabilirsiniz. Bu emaillere kesinlikle cevap verin. Bu emaillere cevap vermekle ilginç şekilde ziyaretçi sadakatini arttırıyor.

 1. İletişim bilgilerinizi yayınlayın.

İletişim sizin insan olduğunuzu gösterir. İletişimde olmak, istedikleri zaman orada bulabileceklerini bilmeleri sayesinde ziyaretçi sadakatini kolayca kazanabilirsiniz.

 1. Şeffaf olun.

İşinizin ilgi alanını net şekilde açıklayın. İnsanlara kandırıldığı hissini vermemiş olursunuz. Ziyaretçi sadakatini kazanmak için şeffaf olun.

 1. Hatanız düzeltildiğinde özür dilemeyi bilin.

Hatalı bir içerik yazdığınızda veya içeriğinizde bir hata bulduklarında ziyaretçiden özür dileyin ve ona düzeltme için teşekkür edin.

 1. Para iade garantisi verin.

Sattığınız bir şey varsa kesinlikle para iadesi garantisi verin. Bu sizin özgüveninizi gösterir. Bir şey satın alırken ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanız daha fazla satış yapacaksınız demektir.

Yayınlama süresine dikkat edin.

 1. Düzenli ve istikrarlı içerik yayınlayın!

Blogunuzu düzenli güncellemeniz sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanız için neredeyse en önemli faktör. Çünkü birçok arama motoru düzenli aralıklarla güncellenmeyen siteleri listelerinde arka sıralara atarlar.

Blog postunuza tarih atabilirsiniz ki bu da okuyucuların sizin blogunuza düzenli içerik yüklendiğini anlamasını sağlar. Çok seyrek güncellenmeyen bloglar eninde sonunda google sıralamasında arka sıralara düşüp kaybolmaya eğilimlidir. Bu da sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanızı engeller. Hatta ziyaretçi sadakatini bile kaybedebilirsiniz.

Çok çalışıyor veya meşgul olduğunuzdan dolayı düzenli güncelleme yapamıyor olabilirsiniz. Fakat sitenizi güncellemek her gün yazı yazmak veya içerik üretmek demek değildir.

Niş bir blogunuz varsa sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmak için haftada 1-2 içerik üretmek sizin için oldukça yeterli olacaktır.

 1. Canlı yayınları saatinde açın.

Gerçek zaman etkileşiminden daha iyisi yoktur. Eğitim verebilecekseniz canlı yayın yapın. Sizi canlı canlı görsünler. Ziyaretçi sadakatini ve güvenini sizi canlı canlı gördüklerinde daha kolay kazanırsınız.

 

İçerik kalitesini yüksek tutun

 1. Orijinal içerik üretin.

Taklitçi kimseleri kimse sevmez. Özgün içerikler sizin ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanız ve fark edilmeniz için en önemli adımlardandır.

Orijinal ve güçlü bir içeriğin öğeleri şunlardır;

 • Kaynak linkleri olan kanıtlarla desteklenmiştir.
 • Görsel ve illüstrasyonlarla desteklenmiştir.
 • Kişisel görüş ve tecrübeniz eklenmiştir.
 • İncelediğiniz konu hakkında olabildiğince geniş kapsamlı hazırlanmıştır.

Ne demiş üstad

Marka sadakatinizin gücü içeriğinizin insanları nasıl hissettirdiğiyle başlar.

Jay Samit

 

 1. Faydalı içerik üretin.

Çok faydalı içerikler üretmelisiniz. Mihenk taşı olabilecek içerikler üretin. Uzmanlığınızı gösteren içerikler üretin. Ziyaretçiye fayda sunarsanız ziyaretçi sadakatini ve güvenini de kolay kazanırsınız.

 1. Okuyuculara faydalı şeyler sunun

Okuyucuların faydalanabileceği e-kitap, yarışmalar, indirimler hazırlayın. Eğer yarışma gibi bir etkinlik organize ediyorsanız bunu blogunuzda vurgulayın ki okuyucular fark etsin.

İnsanların sadık ziyaretçiye dönüşmesinin bir sebebi de sizin sunduğunuz bedava içerikler ve diğer faydalar olabilir.

 1. Yazım hatası yapmayın.

Dilbilgisi hataları basit gibi gözükse de okuyan biri için inanılmaz güven kırıcı olabilir. Kelime ve harf hataları sizin güveninizi etkiler, her kelimeyi www.tdk.gov.tr den kontrol edebilirsiniz.

 

İnkılap yayınevinin imla klavuzu

Bazı yazım kurallarını biliyor olabilirsiniz. Ama tüm yazım kurallarını bilmeniz gerekir. Eğer elinizin altında bulunsun istiyorsanız bir imla kılavuzu edinin.

www.dr.com.tr’den satın al

 

Anlatım dilinizi özgün tutun

 1. Kendinize özgü anlatım biçimi geliştirin.

Kendiniz hakkında özgün olanı bulup farkında olun. O içeriği okuduğunda sizin yazdığınızı anlasın. Her zaman tanınan bir anlatış tarzınız olsun. Sizi kolay tanıması ziyaretçi sadakatini ve güvenini geliştirir.

 1. Odaklandığınız bir fikriniz olsun.

Konulara yaklaşımınız ve fikir üretme tarzınız olsun. Bir fikrin peşinden gidin. Bazı insanları fikrin dışında bırakmayı göze alın. Bu sizi diğerlerine yakınlaştırır.

 1. Jargon veya metafor kullanmayın, bilinen bir dil kullanın.

Sektör jargonu veya metaforlar insanları yazıdan soğutabilir. Ziyaretçinin kullandığı dili kullanarak kendinize daha fazla bağlarsınız, ziyaretçi sadakatini arttırırsınız.

 1. Alıntılarla anlatımınızı destekleyin.

Sadece kendi fikrinizi anlatmanız bazı noktalarda yetmeyebilir.

Ziyaretçilerinize bilgi aldığınız insanları söyleyin. Onların da aynı fikirde olduklarını gösterirseniz ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmayı kolaylaştırırsınız.

Alıntılar aynı zamanda inandırıcılığı arttırır. Alıntılar bir yandan da bir konuyu özetleyecek kadar öz bir cümle de olabilir.

Ne demiş üstad;

Bilgenin bilgeliği, yılların tecrübesi özlü sözle korunur.

Isaac D’Israeli

 

 

 1. Sürekli satış yapmaya çalışıyor izlenimi vermeyin.

Sürekli satış için ürün göstermek ziyaretçilerin size yoğurdum ekşi demeyen satışçı gibi bakmasına sebep olabilir. Bu da ziyaretçi sadakatini ve güvenini kazanmanızı engeller.

Öğretmek satış kazanmak için çok daha iyi bir yoldur.

Güven inşa etmek için insanların sizin samimi olduğunuzdan emin olmaları gerekir.

Ne demiş üstad

Güveni parayla alamazsınız. Fakat zamanla ve yavaşça ücretsiz bir şekilde inşa edersiniz.
Jeffrey Gitomer

 1. Makalelerinizi interaktif hazırlayın.

Kaliteli makale yazmak önemlidir fakat okuyucularınıza da tartışılacak bir şeyler sormanız önemlidir. Okuyucularınıza konuyla ilgili sorular sorabilir, görüşlerini alabilir, eleştirmelerini isteyebilir ve geri bildirim isteyebilirsiniz.

Her zaman makalelerinizi okuyucularınızla iletişim halindeymiş gibi yazın. Okuyuculara sizin yazınızı okurken sıkıcı bir kitap okuyor gibi hissettirmeyin. Bu şekilde sadık ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

Bunlar sizin okuyucunuzla etkileşim halinde olmanızı sağlar. Oluşturduğunuz bu samimiyet ve yakınlıkla da sadık ziyaretçi oluşturabilirsiniz. Okuyucularınızla etkileşim halinde olun.

 

Sonuç olarak

Ne demiş üstad

Güven kazanmanın ödülü büyük bir şeydir; sadakat!

Sally Hogshead

 

Güven kazanmak için öncelikle kendi alanınızda uzmanlık geliştirmelisiniz. Önce kendinize güvenin. Sınırlarınızı da bilin.

Yapabileceğinizden fazlasını söz vermeyin. Kendi içinizde tutarlı olun. Görünür olun. Zengin gibi ödüllendirileceksiniz.

Güvenilir ve yardımcı olun ve sadık ziyaretçiler listesi oluşturun. Beklentileri aşın ve online işinizin büyümesini bekleyin.

Haydi! Özgüvenli olun. Samimi bir şekilde ilgili olduğunuzu gösterin.

Güven inşa etmek için bugün ne yapabilirsiniz? Siz neler yapıyorsunuz? Yorumlar bölümünden bir tane de sizin paylaşmanızı bekliyorum.

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir