KALİTELİ BACKLİNK ALMANIN 14 YOLU5 min read

Backlink sizin sitenize diğer sitelerden gelen linktir. Bu sizin sitenizin refere edildiğini gösterir. Arama motorlarının çok değer verdiği bir konudur. Sitenize ne kadar backlink alırsanız o kadar referans gösterilmiş yani tavsiye edilmiş olursunuz. Bu da arama motorunun nezdinde sıralamada üstlere çıkmak için kilit özelliklerden biridir. Backlinkler doğal olmalıdırlar. Yani siteler yapay backlink almamalı doğal olarak önerilmelidirler. Arama motoru backlinkin sahte veya yapay olduğunu anlarsa sıralamanızı düşürebilir. Yani backlinkin kalitesi adetinden daha önemlidir.

Örneğin: Bir restaurant sitesi yemek inceleme sitesinden veya blogundan link alırsa bu kaliteli bir backlinktir.

 

Kaliteli backlink almanın birçok yolu var. Bunlardan en kapsamlı sayılabilecek listeye göz atalım. İşte o liste;

 1. Forumlarda sorulara cevap verin.Forumlar bir çok insanın soru sorduğu konu başlıkları vardır. Kendi anahtar kelimenizi aratın. Bulduğunuz sorulara cevap verin. Konuyla ilgili bir postunuz varsa o yazının linkini cevabınıza ekleyin. Bunu yaparken yalapşap cevap vermeyin. Okuyucu hızlıca ve özensiz verilmiş cevapları sadece linklemek için verilen cevap olarak algılanır. Spam işareti konursa itibarınız olumsuz yönde etkilenir.
 2. haberekaynak.com’dan muhabirlere yardım edin. Muhabirler ve ajanslar bilgi kaynağı olarak alanında uzman kişilerden destek almak isterler. Yeni gelişmeleri alanında uzman kişi ve firmalardan almak için bir site var. Üye olabiliyorsunuz ve size email ile bilgi talebi geliyor. Uzmanlığınız olan konuda bilgi verirseniz basılan haberde blogunuzdan bahsedilme şansı olur. Alanınızda çıkan bir derginin websitesinde çıktığınızı düşünün. Bu kaliteli geri link demektir.
 3. Kırık linkleri bulup düzeltin. Kırık link bulup düzeltmek yeni linklemekten daha fazla trafik getirebilir. Bir çok blog sahibi kırık linkler düzeltmesi gerektiğini bilir fakat az kişi harekete geçer. Kırık link demek, alanınızda bir siteden link verilmiş fakat link bir sebepten kırılmış demektir. Yani link kaynağı kaliteli backlink yaratacak demektir. Kaynak sayfaya gidip kırık linkleri düzeltmek için Broken Link Finder aracını kullanabilirsiniz.
 4. İlgili diğer sitelere link verin Kendi alanınızda iyi yazılmış yazılara link verip onları da bundan bilgilendirebilirsiniz. Bu aslında çok iyi bir backlink oluşturma yoludur. Bunu gören blog sahibi size doğal olarak link verebilir ve karşılıklı backlink almış olursunuz. Asla ilk adımı siz atmaktan çekinmeyin. Yazınızı güzel tutarsanız gelip okuyanlar da size yine link verebilir ki bu da kaliteli backlinkinizi arttırabilir.
 5. Toplu uzman yazıları yazın Alanında uzmanlara 1 soru sorun, (daha fazla değil) ve cevaplarını derleyip bir post yazın. Yani “blog nasıl yazılır hakkında 50 uzman görüşü”veya “Printer seçme konusunda 50 exper fikri” gibi yazılar. Bu tip yazılar sosyal medyada daha fazla paylaşılır ve size kaliteli backlink kaynağı sağlar ve oldukça güven veren popüler yazılar. Uzmanları seçip email ile soru yöneltin. Termin süresi verin.
 6. Rakiplerinizin linklerini takip edin Backlink araçlarının bir çoğu rakiplerinize kim link veriyor söyler. Cognitive SEOaracı ise taze yani yeni verilmiş linkleri gösterir.
 7. İnfografik oluşturun Niş konunuz ne olursa olsun infografikler yüksek talep görüyor. Oldukça popülerler. Backlink alma şansınızı arttırmak için tüm popüler postlarınız için infografik hazırlayabilirsiniz. Birileri sevip paylaşırsa backlink alırsınız.
 8. Konuk yazar postları yazın Konuk yazarlık düşündüğünüzden daha fazla meşhur olabilir. Google yokken bile oldukça meşhurdu. Hatta önceden TV şovlarında ve gazete makale yazımında da çok kullanılırdı. Sektörden başka sitelerde konuk yazarlık yaparak daha fazla sosyal medya hayranı toplarsınız.
 9. Sizin yazınızdan bahsedilen ama link verilmemiş yazıları bulun ve düzeltin. Kendi blog isminizi google dan arattırın. Sizden bahseden ama link vermemiş websitelerini belirleyin. Bulduğunuz websitelerine email atın ve sizden bahsettikleri için teşekkür edin ve link vermelerini rica edin.Bunu ayda bir yapmanın faydası olabilir.
 10. Etkileyici bir içerik üretmek olmazsa olmaz. Wikipedia’yı düşünün. Birçok kişinin blogundan çok kapsamlı farklı içeriği mevcut. Bu yüzden birçok kişi ona link veriyor. Sizin de blog içeriğiniz tam ve detaylı olmalı ve fakat her zaman uzun olmak zorunda değil.
 11. Bloggerlarla iletişim kurun. Sektörünüzden diğer bloggerlar ile iletişim halinde olmak size sürpriz gelebilecek şekilde backlink yaratabilir. Arkadaş bloggerların sosyal medya sitelerinde ve bloglarında takılın. Onların ilgisini yazılarına yorum yazarak, yardım isteyerek ve bazı fikirlerne teşekkür ederek çekebilirsiniz.
 12. Ters konuk yazarlık yapın. Doğru uygulandığında harikalar yaratan bir yöntemdir. Nişinizde uygun nitelikli yazar bulup ondan blogunuzda bir post yazmasını isteyebilirsiniz.  Nitelikli bir yazardan ücretsiz bir içerik edinmek size hem backlink, hem çevre, hem hit kazandırır.
 13. Paylaşılabilir şablonlar tasarlayın. Ücretsiz araçlar gibi şablonlar da insanların link vermeyi sevdiği bir içerik aracıdır.
 14. Tanıtım yazısı yayınlatın. Kaliteli blog ve haber sitelerinde ustaca hazırlanmış tanıtım yazıları yayınlatarak sitenize kaliteli backlinkler sağlayabilirsiniz. Tanıtım yazısında içeriğe, font seçimi gibi dikkat etmeniz gerekenleri dikkatlice hazırlayın.
 15. PDF ebook oluşturup altına link verin. Faydalı görsel ve metin içeren bir e-book hazırlayıp sayfanızda paylaşabilirsiniz. Bunun altına da kendi sitenizin linkini verebilirsiniz.
 16. Sponsor olup backlink kazanın. Bloglara, sitelere, çeşitli organizasyonlara sponsor olarak backlink alabilirsiniz.
 17. Sitenizi sosyal imleme sitelerine kaydedin. Bu sitelerden backlink alabilirsiniz. O sitelerin Türkçe olanları ve yabancı olanlarını ikisini de deneyin.
 18. Yahoo Answers’daki soruları cevaplayın Cevaplarınızın içeriklerini uygunca yazın ve blogunuzu kaynak olarak gösterin.
 19. Diğer blog yazarlarından sizle röportaj yapmasını isteyin. Blog yazarlarını arkadaş edinin ve birbirinize tanıtım konusunda destek olun.
 20. En iyi 10…tipli yazılar yazın, bu tipler çabuk viral oluyor.
 21. Alanınızdaki tepe guruları karşılaştıran bir yazı yazın. Guruları herkes merak eder. Onları inceleyen yazılar da birçok kişiyi çekecektir.
 22. Blogunuzu .edu ve .gov uzantılı sitelerdeki forum ve bloglara yazın. Google bu tür siteleri otorite kabül ettiği için bu sitelenden gelen backlinkleri çok sever.
 23. Yerel iş listelerine blogunuzu kaydedin, google bu tip siteleri otorite kabul ettiği için buradan gelecek backlinkler sitenizin trafiğine katkı sağlayacaktır.
 24. about.com tipi sitelere veya ekşiye yazın. blogunuza link verin, bu sitelerden backlink alabilirsiniz.
 25. ebsitenizi aşağıdaki dizinlere kaydedin.

 

 • Dmoz.org
 • Blogs.botw.org
 • Digg.com
 • Technorati.com
 • Ontoplist.com
 • Reddit.com
 • Directory.org
 • Bloggingfusion.com
 • Bloghints.com
 • Blogadr.com

Sonuç: İyi bir içerik yazmak veya iyi bir ürün anlatmak sizin yazınıza birilerinin link vereceğini garantilemez. Eğer link üretmek, backlink kazanmak ve haliyle trafik kazanmak istiyorsanız ve proaktif olmak zorundasınız. Yukarıdaki taktikleri denerseniz daha fazla backlink alma şansınızı arttırırsınız. Bu da sizin referans trafiğinizi arttırır.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
2Shares

14 Comments

 1. Bahsettiğiniz maddeler ile backlink almak finans konusunda da oldukça bütçeyi yormayacak türden olmuş. Bu güzel içeriğiniz için teşekkürler.

 2. harfi harfiyen okudum teşekkürler başka bir yerde bu kadar açık ve net bir yazı göremedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.