FİKİR LİDERLERİNİN 20 ÖZELLİĞİ4 min read

Markanızı büyütmek istediğinizde veya ürün lansmanınız için bir söylenti yaymak istediğinizde dijital ve basılı medyaya bir bütçe ayırırsınız. Kitle medya ile büyük bir kitleye veya alanınızdaki karar vericilere ulaşabilirsiniz. Fakat sadece reklam mesajınızı etkili şekilde yaymak için yeterli olmayacaktır.

İnsanların da çevreden, tanıdıktan, işin uzmanından bir yerden duyması satınalma süreci için daha etkili olur. Mesajınızı alıp çevresini etkileyecek fikir liderleri ile mesajınızı yaymalısınız. Fikir liderleri siz ve istediğiniz iş arasında bağlantıyı kurar. Eğer işinizi büyütmek isterseniz elinizin altında bir fikir lideri bulunmalıdır.

Fikir liderleri toplumun yaklaşık 10%’udur. Bu insanlar sizin arkadaşlarınız, komşunuz, iş arkadaşınız veya bir şey almak istediğinizde danıştığınız kişidir. Fikir liderleri yenilikleri takip ederler ve sosyal çevresi geniştir.

Fikir liderleri fikir ve bilgiyi filtre ederler. Her bir sektör, konu, ilgi alanı ve ideolojinin kendi fikir liderleri vardır. Fikir liderleri aktif medya kullanıcısıdırlar.

Fikir liderlerinin özellikleri

 1. Hayattan zevk almayı bilirler
 2. Çevreye duyarlıdır
 3. Fikirlerini test etmek için sizi değerlendirir
 4. Tavsiyesini değerlendirmeniz için sizi motive ederler
 5. Sizin hangi sosyal gruba ait olduğunuzu önemsemezler
 6. İyi derece profesyoneldir.
 7. Birçok konu hakkında güçlü fikirleri vardır.
 8. Mütevazı değildir.
 9. Ayağı yere basar, pratiktir.
 10. Diğer fikir liderlerini kıskanırlar
 11. Sürekli bilgi arayışındadır, kendini günceller.
 12. Sizi adilce değerlendirir.
 13. İhtiyacınız olduğunda cevap verir
 14. Empati kurabilirler
 15. Varlıklıdırlar
 16. Olgundurlar
 17. Kuralları takip etmenize sebep olur.
 18. Hayat hakkında tecrübelidir.
 19. Tavsiye vermeyi sever
 20. Kalabalıkta kendilerini göstermeyi sevmez.

Fikir liderleri markaları ve sektörleri şekillendirirler, araştırmaları ve tartışmaları etkilerler, fikirleri yayarlar, görüşmeleri genişletirler ve kararları etkilerler. Fikir liderlerine yaklaşmak ve ikna etmek için temel stratejiler fikir liderleri ister topluluk düzeyinde, ister bölgesel veya ulusal düzeyde olsun genelde aynıdırlar.

Fikir liderleriyle çalışırken şunlara dikkat etmelisiniz

 1. Hedefinize odaklanın. Amacınıza ulaşmak için kullanacağınız kampanya için gerekli fikir liderlerini değerlendirin. Destekleyici insanlarla başlayın ve kampanyaya ilk katılanlara karşı hassas olun.Örneğin; geleneksel bir lider kampanya planlanırken farkında olunmak ister veya dikkate alınmamış hisseder.
 2. Saygılı olun. Her zaman söze fikir liderine zaman ayırdıkları için teşekkür edin. Samimi teşekkürler her zaman iyi karşılanır.
 3. Profesyonelce davranın. Kıyafet ve tavır olarak profesyonelce davranın. Diğer lider, halk figürü veya organizasyonları eleştirmekten çekinin.
 4. Odaklı olun. Bir mektupta veya görüşmede sadece bir şeyden bahsedin. Savunucular genelde fikir liderleriyle olabildiğince çok bilgi paylaşmaya çalışırlar fakat fazla bilgi mesajı karıştırır ve konuyu sulandırır. Özellikle fikir liderlerinin zamanı kısıtlı olduğunda dikkat edilmelidir.
 5. Hazırlıklı olun. Önce fikir liderinin konudaki pozisyonunu belirleyin. Bu araştırmada bir network ile çalışmak yardımcı olur. Bu networklerin fikir liderleriyle irtibatı vardır. Fikir liderlerinin gençlerle olan ilişkisini araştırın. Bir anne mi, amca mı, kuzen mi veya büyükanne mi? Fikir liderinin takipçilerini, görüşünü, geçmişini ve ilgi alanlarını dikkate alarak ikna edici bir yaklaşım hazırlayın.
 6. Kişisel iletişim kurun. Fikir liderinin ortak arkadaş, akraba veya iş arkadaşlarını bilmesine izin verin. Kişisel iletişim ziyaretin verimliliği açısından fark yaratabilir. Fikir liderleri iletişim halinde olduğu kişilerin ziyaretlerinde daha olumlu düşünebilir.
 7. Bir bilgi kaynağı olun. Bazı fikir liderlerinin düşünecek ve yapacak o kadar işi vardır ki hiçbir konuya uzun süre odaklanamazlar. Yeterince bilgi sahibi olmayabilirler, bilgi boşluklarını doldurun. Fikir liderlerini soru sormaları için cesaretlendirin.
 8. Doğruyu söyleyin. Fikir liderine yanlış bilgi vermek kadar hızlı güven kaybettiren bir yol yoktur. Her zaman doğruyu söyleyin.
 9. Konuyu başka destekleyenleri de bilin. Fikir liderleri pozisyonu destekleyen diğer organizasyon ve fikir liderlerini bilmek isterler. Mümkün olduğunda topluluk üyelerini fikir liderleri ziyaretine katılmalarını sağlayın.
 10. Konuyla aynı fikirde olmayanları bilin. Güçlü bir enstitü veya kişi konuya karşı görüş bildirdiğinde fikir lideri zor bir karar aşamasına gelebilir. Karşı görüş getirenin kim olabileceğini ve pozisyonlarının ne olabileceğini öngörün. Potansiyel argümanları fikir lideriyle tartışın. Karşı görüş olduğunda eleştiriyi önceden tahmin etme becerisi fark yaratacaktır.
 11. Takip edin. Fikir lideri kendinden yapması beklenenleri yapıp yapmadığını araştırın. Görüşme sonrası bir teşekkür mektubu yollayın ve pozisyonu tekrar ifade edin. Her destekleyici hareket için teşekkür edin. Kibarca söz verdiklerini yerine getirmeyi takip edebildi mi diye sorun.
 12. Düşman yaratmayın. Hislendiren konularda duygulanıvermek kolaydır. Fakat fikir liderleriyle ileride tekrar çalışabilirsiniz. İlişkilerinizi geleceğe yönelik olumlu durumda bırakmaya özen gösterin. Tartışmalarınız hararetli olmasın. Ve asla bir fikir liderini tehdit etmeyin. Konuya karşı görüş bildirse bile fikir liderleri birbirlerini savunurlar.

Markanızı yaymak için fikir liderlerine ulaşmak istiyorsanız www.fikrimuhimcom kullanabilirsiniz. Başka ülkelerdeki örnekleri için de (1) www.selectopinionleaders.com.au  (2) http://www.advocatesforyouth.org/  sitelerini inceleyebilirsiniz

 

Sonuç olarak

Fikir liderleri alanında ve hayatta tecrübeli insanlardır ve çalışırken belli bir düzey beklerler. Siz de fikir liderleriyle çalışırken hassas oldukları alanlarda dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki fikir liderlerinin özellikleri ve çalışma tavsiyeleri size fikir liderleriyle çalışırken yönlendirici olacaktır.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir