FOTOĞRAFÇILIKTA 14 KOMPOZİSYON TEKNİĞİ2 min read

Klişe gelebilir ama fotoğraftaki tek kural kuralın olmadığıdır derler. Ama bunun yanında biz amatörlere yardımcı olacak rehber niteliğinde bazı pratik bilgiler var. Bunları kullanarak daha iyi bir kompozisyon oluşturabiliriz. Bu ipuçlarının yardımıyla daha kaliteli, doğal dengesi olan, dikkat çekici, objeleri doğru konumlandırdığınız veya izleyicinin gözünü resmin içinde yolculuk yaptırabileceğiniz resimler çekebilirsiniz. Bir kere bu ipuçlarını anladığınızda keşke daha önce bu gözle baksaydım diyeceksiniz. Bunların neler olabileceğini derledim. Çok işinize yarayacak.

1. 1/3 kuralı

Karenin 1/3 oranında dokuza bölündüğünü düşünün. Çizgilerin birleştiği yerler altın noktalar. Objeleri bu noktalara veya çizglerin hizasına odakladığınızda göze daha hoş gelecektir. Fotoğrafınıza denge ve ilgi ekleyecektir. Bazı kameralar kendiliğinden bu çizgileri yardımcı olarak vizöre gölge şeklinde ekliyor. Araştırmalara göre insan gözü bu 4 noktaya önce odaklanıyor ve daha kolay hatırlıyor.fotoğrafta 1-3 kuralı

2. Objeleri dengele

1/3 kuralına göre objeyi çzgi veya noktaların üzerine oturtmak fotoğrafı ilginç yapsa da bazı durumlarda boşluk hissi de verebilir. Bu durumda bir tarafta olan objeyi diğer taraftaki başka bir obje ile desteklemek gerekebilir.

3. Devamlı çizgiler

Fotoğrafa baktığımızda doğal olarak gözümüz akan çizgilere dalar. Karenin içine çizgiyi yerleştirmenize göre gözün takbni belirlersiniz. Çizgi birçok şekilde yerleşebilir. Düz, çapraz, kavisli, zigzag, oval…Bunlar kompozisyonu kuvvetlendirebilir.fotoğrafçılıkta devamlı çizgiler

4. Simetri ve desen

Çevremizde doğal veya insan yapımı simetri ve desen dolu. Bunlar çok göz alıcı kompozisyon oluşturmaya yardımcı olabilir. Bunun daha etkili kullanımı ise desen veya simetrinin bölünmesidir.

5. Arka fon

Birçok kez arkası çok kalabalık olduğu için objenin görünmediği fotoğraflar çekmişizdir. Her ne kadar kamera insan gözü ön ve arka fonu ayırmada oldukça becekli de olsa kamera ön ve arka fonu 2 boyutlu hale getiriyor bu da arkası kalabalık bir objenin fotoğraflarda kolay ayırt edilemeyeceğini anlamına geliyor. Neyseki deklanşöre basmadan önce objenizin arkasına nispeten düz fon geleceği açıyı yakalarsanız objenin daha iyi gözüktüğü kareyi yakayabiliriz.

6. Derinlik

Fotoğraf 2 boyutlu olduğundan gerçek karede derinlikvarsa çekimimizi de derinliği yanıtacak şekilde ayarlamalıyız. Derinliği ön, orta veya arka fona objeler ekleyerek yakalayabilirsiniz.

7. Çerçeveleme

Dünya kendiliğinden çerçeve oluşturan biirçok doğal güzelliklere sahip. Çerçeveler ana objeyi dış dünyadan izole etmeye yarayabilir.

8. Kontrast

Ters ışıkta çekimyapmak da diğer etkili bir yöntemdirfotoğrafçılıkta ters ışık

9. Arka fonu blurlaştırın

Arka fonun etkisini azaltmak öndeki objenin etkisini arttıracaktır. Bunu makinenzin ayarlarından yapabilirsiniz. Bu beceriyi kzandığınızda çok ilginç fotoğraflar çıkarabileceksiniz.

10. Detaya önem verin

Yakın çekim detay fotoğrafları dokuları daha iyi hissettirir. Yakın çekim dokular insanı en etkileyen fotoğraflardandır. Dijital ayarlarını iyi yapmaya dikkat edin.

11. Hareket için alan bırakın

Bir fotoğrafta hareket halindeki bir objeye baktığınızda objenin hareket halindeki yola insanın gözü takılır. Bu yüzden gözün arayışına uygun şekilde hareket yönünde arkasına göre daha fazla boşluk bırakın.

12. Ritm – Tekrarlar

Arka arkaya gelen benzer nesneler fotoğrafta ritm duygusunu artırır.

13. Negatif uzay

Odaktaki obje aslında karenin küçük bir kısmındadır. Geniş alan hissi verir.

14. Üçgen kuralı

Özellikle sokak fotoğrafçılığında üçgenler etkili bir kompozisyon aracıdır.3 objeniz varsa iyi bir sonuç alırsınız. Bu ojelerin hepsinin birbirinin aynısı olmak zorunda değil.Bir insan bir kedi bir yumak olabilir. Önemli olan objelerin karenin içinde düzgün dağılması.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir